Opublikowano fragmenty nieznanych wcześniej dzienników kard. Martiniego
22 lutego 2021 | 17:13 | ts (KAI) | Rzym Ⓒ Ⓟ
We Włoszech pojawiły się nieznane dotychczas osobiste dzienniki zmarłego w 2012 roku kardynała Carlo Marii Martiniego. Pierwsze fragmenty z 34 notatników byłego arcybiskupa Mediolanu, opublikował 20 lutego włoski dziennik „La Repubblica”. Wśród tekstów są notatki osobiste, duchowe, z podróży, robocze zapiski biurowe, notatki, refleksje dotyczące Ewangelii oraz postaci biblijnych, a także wrażenia ze spotkań i aktualnych wydarzeń.
Według włoskiej gazety, dotychczas bardzo mało osób wiedziało o istnieniu dzienników kardynała, on sam nigdy o nich nie wspominał. Jak przyznał, podczas pobytu w 1955 roku w Wielkiej Brytanii zainspirowały go duchowe dzienniki trapisty o. Thomasa Mertona. „Ja także chętnie będę pisał dziennik, który pokaże mnie prawdziwego, który mi pomoże odkryć siebie samego. Chciałbym, żeby to przybliżyło mnie do Boga, ale boję się, że stanie się to narzędziem samouwielbienia”, napisał 5 września 1955.
Opublikowane na łamach ”La Repubbliki” fragmenty ukazują duchowe poszukiwania motywację młodego księdza. „Z jednej strony czuję się skrępowany i mały, z drugiej mam poczucie, że mogę zrobić coś wielkiego. Chcę, aby wszystko było tylko dla Boga, za cenę zniszczenia wszystkiego innego we mnie. Niech się tak stanie, o mój Boże!”, napisał kard. Martini. W dziennikach widać też zainteresowanie innymi religiami, zwłaszcza monastycyzmem buddyjskim.
Swoją spuściznę jezuita kard. Martini pozostawił swemu rodzimemu zakonowi. W rozmowie z włoskim dziennikiem przewodniczący Fundacji Carlo Marii Martiniego, prowincjał włoskiej prowincji jezuitów ks. Carlo Casalone powiedział, że część pozostawionych przez kard. Martiniego dzienników na razie nie zostanie opublikowana. Zakonnik zwrócił uwagę, że spontaniczny i osobisty charakter dzienników wymaga troskliwego opracowania. Poinformował też, że w Gallarate, gdzie mieszkał kard. Martini od przejścia na emeryturę aż do śmierci, znaleziono dotychczas nieznane zapiski wykonawcy testamentu kardynała, obecnego biskupa Asti, Luigiego Testore oraz byłego osobistego sekretarza kard. Martiniego, ks. Paolo Cortesi. Dokumenty te są obecnie poddawane konserwacji w pracowni sióstr benedyktynek w Viboldone. Konserwacja tych notatek, wycinków z gazet, zdjęć i listów jest trudna i wymaga czasu, napisała „La Repubblica”.
Urodzony 15 lutego 1927 roku w Turynie jezuita Carlo Maria Martini był światowej sławy biblistą, rektorem i kanclerzem Papieskiego Uniwersytetu Gregoriana w Rzymie. Od 1977 do przejścia na emeryturę w 2002 roku był arcybiskupem Mediolanu. Wielokrotnie brał udział w sesjach Światowego Synodu Biskupów, od 1980 wchodząc w skład sekretariatu generalnego Synodu. Wziął również udział w IV Konferencji Generalnej Episkopatów Latynoamerykańskich w Santo Domingo na Dominikanie w 1992. W latach 1987-1993 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej CCEE.
W 1983 papież Jan Paweł II obdarzył jezuitę godnością kardynalską. Kard. Martini wymieniany był wśród kandydatów na ewentualnego następcę papieża Jana Pawła II na konklawe w 2005 roku, jednak już wówczas cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona i jego kandydatura nie była brana pod uwagę.
Kard. Martini był znany na świecie również jako autor licznych dzieł naukowych oraz książek poświęconych duchowości, m.in. napisanej wspólnie z Umberto Eco „W co wierzy ten, kto nie wierzy?”, wydanej także w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.