Organizatorzy XII Rekolekcji Góralskich odpowiadają rodzinie ks. Tischnera
17 listopada 2020 | 18:00 | jg, tk / pz | Łopuszna Ⓒ Ⓟ
W piątek 20 listopada mają rozpocząć się XII Rekolekcje Góralskie w Łopusznej, rodzinnej miejscowości ks. prof. Józefa Tischnera, organizowane przez Związek Podhalan. Rodzina Tischnera nie zgadza się, aby odbywały się one pod patronatem autora „Etyki Solidarności”. Związek Podhalan nie widzi w swojej inicjatywie nic niestosownego.
Przypomnijmy, że wczoraj członkowie rodziny ks. Józefa Tischnera napisali list do Związku Podhalan w sprawie nadchodzących XII Rekolekcje Góralskie, podczas których będzie wspominana postać ks. prof. Józefa Tischnera. Jego sylwetka widnieje na plakacie zapowiadającym wydarzenie.
Zaniepokojenie autorów listu wzbudziły nazwiska niektórych prelegentów. „Są wśród nich postacie, których publiczne wypowiedzi stoją w sprzeczności z duchem dialogu i otwartości uosabianym przez ks. Józefa Tischnera” – napisali członkowie rodziny duchownego. Wymienili w tym kontekście postacie ks. prof. Dariusza Oko, ks. prof. Andrzeja Zwolińskiego i abp Marka Jędraszewskiego.
– Jako rodzina ks. Tischnera nie zgadzamy się na to, by łączyć jego osobę z tendencjami, które nazywał w swoich tekstach „religią schorowanej wyobraźni” – czytamy w liście.
Głos w sprawie zabrał prezes Związku Podhalan Julian Kowalczyk, który jest zaskoczony reakcją rodziny księdza-filozofa. „Tradycyjnie, tematyka rekolekcji spoczywa na barkach kapelanów ZP, a w szczególności ks. Jana Gacka, zaś skład prelegentów pozostaje od lat podobny. Zawsze staramy się, aby podczas rekolekcji był z nami przedstawiciel hierarchii Kościoła. Jest to dla nas tym cenniejsze, że w programie i statucie ZP mamy od 100 lat wartości mocno osadzone w wierze i nauce Kościoła” – podkreśla prezes Związku.
„Ubolewamy także, że dobór nazwisk i treści budzi takie kontrowersje. Możemy się zastanowić przy organizacji kolejnych rekolekcji, czy zerwać z tradycją stałych moderatorów i prelegentów” – puentuje Julian Kowalczyk.
XII Rekolekcje Góralskie organizowane są przez Związek Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II oraz ks. Jana Gacka, kapelana Zarządu Głównego. Tegorocznym tematem będzie hasło „Scynsno i niescynsno
śleboda”. Rekolekcje rozpoczną się od Mszy św. w piątek 20 listopada pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.
W drugim dniu odbywać się będą wykłady. Ich tematyka nawiązywać będzie również do osoby ks. prof. Józefa Tischnera. W tym roku mija 20 lat od jego śmierci. Wśród prelegentów będzie ks. prof. Andrzej Zwoliński, który rozważy temat: „Pobielane groby wolności. Współczesna walka z chrześcijańską koncepcją wolności”. Z kolei ks. dr Leszek Łysień wypowie się o wolności jako sposobie istnienia dobra.
W sobotnim wykładzie prof. Marek Rembierz przypomni interpretację Boskiej Komedii według ks. Tischnera. Wśród prelegentów będą jeszcze: ks. prof. Dariusz Oko, prof. Krzysztof Wieczorek, dr hab. Krzysztof Wielecki, dr Stanisław Buda.
***
Józef Tischner urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Był dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej, wykładowcą filozofii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Do najbardziej znanych, tłumaczonych na wiele języków, książek należą „Myślenie według wartości”, „Polski kształt dialogu”, „Etyka solidarności”.
Brał udział w słynnym zjeździe „Solidarności” w gdańskiej hali „Olivii”, gdzie – jako nieoficjalny kapelan związku – odprawiał Msze św. i głosił homilie. Jego książka „Etyka solidarności” stała się niemalże dokumentem programowym tego oddolnego ruchu odrodzenia społecznego.
W pierwszą niedzielę miesiąca w sierpniu każdego roku odprawiał dla górali słynne Msze św. niedaleko Turbacza. Nabożeństwa te gromadziły tysiące ludzi.
W latach 90. był jednym z pierwszych katolickich autorów w Polsce, którzy zajęli się ideami liberalnej demokracji. Próbował pokazać, że jako podstawa porządku życia państwowego i gospodarczego nie musi kłócić się z chrześcijaństwem.
Był członkiem Komitetu Doradczego Unii Wolności, założycielem i prezesem Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. W 1999 roku otrzymał Order Orła Białego – najwyższe polskie odznaczenie.
Jako filozof interesował się przede wszystkim problemami istnienia i teorii wartości, ale nie stronił od publicystyki, starając się dotrzeć swoimi przemyśleniami o Polsce, chrześcijaństwie i Kościele do jak najszerszego grona odbiorców. Był postacią bardzo popularną, obecną w mediach. Przez lata publikował w „Tygodniku Powszechnym” i „Znaku”.
Wielką popularnością cieszyły się przeprowadzane przez Jacka Żakowskiego telewizyjne rozmowy pt. „Tischner czyta Katechizm” oraz ich książkowa wersja. Bestsellerem okazała się także jego „Historia filozofii po góralsku”, pełna humoru a także miłości wobec Podhala.
Zmarł w Krakowie 28 czerwca 2001 r. w wieku 69 lat. Został pochowany w Łopusznej k. Nowego Targu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.