Ostrów Wielkopolski: wydano książkę o pierwszym proboszczu parafii św. Pawła Apostoła
30 maja 2013 | 12:54 | ek Ⓒ Ⓟ
Książka pt. „Ksiądz Czesław Majorek nasz duszpasterz…” dokumentująca życie i działalność pierwszego proboszcza parafii św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim oraz dzieje tworzenia parafii i budowę kościoła ukazała się siedem lat po śmierci wielkiego duszpasterza.
Pomysłodawcą wydania książki był zespół parafian w składzie: ks. kan. Marian Niemier, proboszcz parafii, Wiesław Domański, Maria Frąszczak, Marian Głodek, Piotr Goliński, Andrzej Jakubek, Józef Kozan, Krystyna Sufryd, Bożena Woś, Czesław Woś, Henryk Zieliński. – Ksiądz Prałat Czesław Majorek, któremu poświęcamy tę publikację, należał do grona osób skromnych, bardzo pracowitych, mądrych i twórczych. Cała jego posługa życiowa polegała na otwieraniu się na drugiego człowieka: potrafił jednoczyć, pomagać i poświęcać się w bardzo trudnych czasami sytuacjach. Dla naszego środowiska, szczególnie miasta Ostrowa Wielkopolskiego, zasłużył się przede wszystkim jako duszpasterz, jako jego obywatel i mieszkaniec. Pozostawił po sobie znaczący ślad przede wszystkim jako twórca parafii i realizator budowy kościoła pw. św. Pawła Apostoła. Odszedł od nas w dniu 12 kwietnia 2006 r. – czytamy w przedmowie książki.
Publikacja składa się z 10 rozdziałów, których autorami są: ks. prał. Alfred Mąka, Krystyna Sufryd, Bożena Woś, Ewa Kotowska-Rasiak, Józef Kozan i Krzysztof Kubicki. Zdjęcia i materiały do książki udostępniło bardzo wiele osób.
Pierwszy rozdział dotyczy okresu dzieciństwa, młodości, czasów seminaryjnych, pierwszych lat kapłaństwa i objęcia ostrowskiej parafii. Szczegółowe informacje na ten temat przekazała matka Katarzyna Majorek. Kolejne rozdziały poświęcone są organizowaniu nowej parafii, budowie kościoła, grupom duszpasterskim działającym w parafii, działalności ks. Majorka w środowisku lokalnym. Jest też rozdział poświęcony śmierci i uroczystościom pogrzebowym, w którym można znaleźć przemówienie ówczesnego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały nad grobem ks. prał. Majorka. Autorzy piszą także o tablicy pamięci, nadaniu ulicy imienia ks. Majorka, obchodach rocznicowych śmierci duszpasterza. W książce zamieszczono wiersze napisane ku czci pierwszego proboszcza parafii św. Pawła Apostoła. Ostatni rozdział poświęcony jest następcy – ks. kan. Marianowi Niemierowi, który kontynuuje dzieło swojego poprzednika.
Projekt graficzny wykonała Aleksandra Gumienna, a zdjęcia pochodzą z archiwum rodziny ks. prał. Majorka, zespołu redakcyjnego, parafian i wielu innych osób związanych z tym kapłanem.
Promocja książki odbyła się w środę wieczorem w Domu Katolickim przy parafii św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: ks. inf. Tadeusz Szmyt, emerytowany wikariusz biskupi, ks. prał. Alfred Mąka, emerytowany proboszcz konkatedry, ks. kan. Marian Niemier, proboszcz parafii św. Pawła Apostoła, ks. Maciej Kweiser, wikariusz parafii Chrystusa Króla w Rokietnicy – siostrzeniec ks. Majorka, mama Katarzyna, córki Barbara i Irena z rodzinami, przedstawiciele byłych i obecnych władz samorządowych, delegacje kolejarzy, strażaków i Klubu Amazonek, których był duszpasterzem.
Wieczór promocyjny uświetnił występ dziecięcego chórku „Nutki Apostoła” pod kierunkiem Anity Brzozowskiej-Szymankiewicz. Wiersze ku czci ks. Majorka recytowali: Eugenia Zawidzka i Kazimierz Adamowicz. Podczas spotkania zaśpiewano także piosenkę o ks. Majorku z tekstem Józefa Kozana.
Ks. Czesław Majorek urodził się 19 lipca 1949 r. w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1973 r. z rąk abpa Antoniego Baraniaka. Był wikariuszem w Piłce, Czarnkowie i poznańskiej Farze. W 1984 r. został wikariuszem ostrowskiej Fary, a 20 grudnia powierzono mu funkcję rektora w nowo powstałym ośrodku duszpasterskim św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim oraz otrzymał polecenie budowy nowego kościoła. 13 maja 1991 r. został mianowany proboszczem parafii św. Pawła Apostoła. W tym samym roku powierzono mu funkcję wicedziekana dekanatu ostrowskiego. W 1995 r. bp Napierała mianował go kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Kaliszu, natomiast w 2002 r. został zaliczony do grona Kapelanów Honorowych Jego Świątobliwości. Był diecezjalnym duszpasterzem kolejarzy i strażaków, a także opiekunem amazonek i niepełnosprawnych, ale przede wszystkim był człowiekiem o otwartym sercu dla każdego człowieka. Za jego dobre słowo, radę, pomoc materialną ludzie go kochali. Znał każdego parafianina, a jego parafia liczyła ponad 12.000 parafian. Zmarł 12 kwietnia 2006 r. w szpitalu w Poznaniu. W uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się 18 kwietnia 2006 r. w Ostrowie Wielkopolskim uczestniczyło kilka tysięcy wiernych. Ks. prał. Majorek spoczął na ostrowskim cmentarzu przy ul. Limanowskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.