Pakistańscy niemuzułmanie nie muszą już uczęszczać na lekcje islamu
24 stycznia 2024 | 20:47 | tom | Islamabad Ⓒ Ⓟ
Pakistańscy uczniowie, którzy nie są muzułmanami, nie muszą już uczęszczać na obowiązkowe islamskie lekcje religii. Zamiast tego będą uczyć się własnej religii. Przewiduje to nowy krajowy „program nauczania religii”. Jest to zwycięstwo dla praw mniejszości.
Konferencja Biskupów Pakistanu z zadowoleniem przyjęła zmianę i podziękowała rządowi za zaangażowanie biskupów katolickich w opracowanie programu nauczania. „Jednak wdrożenie rozporządzenia stanowi kolejne wyzwanie”, powiedział dyrektor Krajowej Komisji Sprawiedliwości i Pokoju Konferencji Episkopatu, ks. Naeem Yousaf Gill, azjatyckiemu serwisowi prasowemu „Ucanews”. „Polityka na rzecz mniejszości często zawodzi w naszym kraju” – dodał.
Nowe rozporządzenie, które zostało przyjęte przez pakistańskie ministerstwo edukacji wejdzie w życie w roku szkolnym 2024-2025 i dotyczy członków siedmiu uznanych przez państwo niemuzułmańskich wspólnot religijnych. Są to: chrześcijanie, buddyści, bahaici, hinduiści, sikhowie, zoroastrianie i lud górski Kalasha zamieszkuje północny Pakistan. Dla każdej z tych społeczności religijnych powstają obecnie osobne podręczniki. Decyzja ministerstwa kończy prawie dwudziestoletnie starania, które zostały zainicjowane głównie przez „Pakistan Minorities Teacher’s Association” – „Stowarzyszenie nauczycieli mniejszości religijnych” w Pakistanie. Rozporządzenie zostało już wprowadzone na zasadzie próbnej w stolicy kraju, Islamabadzie, a teraz ma zostać rozszerzone na cały kraj.
„Po 20-letniej walce, w której zwracaliśmy się do różnych organów, instytucji, rządów i Sądu Najwyższego, pakistański rząd w końcu uznał to prawo i zwolnił niemuzułmańskich uczniów z obowiązkowej edukacji islamskiej. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy są z nami w walce o równe prawa i równe szanse dla wszystkich uczniów. Bez dyskryminacji, aby zapewnić pluralizm” – powiedział Anjum James Paul ze Stowarzyszenia. Zgodnie z artykułem 22 pakistańskiej konstytucji, nikt nie powinien być zmuszany do uczestnictwa w obcej edukacji religijnej lub szkolnych obrzędach, a rząd musi zagwarantować wolność wyznania.
Paul ma nadzieję, że „podręczniki używane w szkołach publicznych będą promować pokojowe współistnienie, harmonię społeczną, równość, godność ludzką, różnorodność kulturową i religijną, brak przemocy i równość oraz przedstawiać Pakistan jako kraj wieloreligijny i wielokulturowy”.
Ponad 96 proc. liczącego ponad 238 mln ludności tego południowoazjatyckiego kraju stanowią muzułmanie. Islam jest religią państwową. Chrześcijanie stanowią jedynie około 1,6 proc. populacji. Napięcia na tle religijnym są wszechobecne, zwłaszcza od czasu wprowadzenia tak zwanego „prawa o bluźnierstwie” w 1986 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.