Palestynka z Izraela przewodniczącą ruchu Focolari
02 lutego 2021 | 03:00 | pb (KAI/SIR) | Rzym Ⓒ Ⓟ
Palestynka z Izraela, 58-letnia Margaret Karram została wybrana nową przewodniczącą ruchu Focolari. Jej poprzedniczkami były dwie Włoszki: założycielka Chiara Lubich i Maria Voce.
Wyboru dokonali 31 stycznia uczestnicy odbywającego się online zgromadzenia ogólnego ruchu, ale ogłoszono go 1 lutego po zatwierdzeniu przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Na czele ruchu, zgodnie z jego statutami, zawsze stoi kobieta.
Urodzona w Hajfie Karram jest katoliczką. Studiowała judaizm na uniwersytecie żydowskim w Los Angeles w USA. Mówi po arabsku, hebrajsku, angielsku i włosku. Pełniła różne funkcje w ruchu w Los Angeles i Jerozolimie. Współpracowała z różnymi komisjami i organizacjami działającymi na rzecz dialogu trzech religii monoteistycznych z Ziemi Świętej. Przez 14 lat pracowała w konsulacie Republiki Włoskiej w Jerozolimie. Od 2014 r. przebywała w międzynarodowym ośrodku ruchu Focolari w Rocca di Papa, zajmując się m.in. współpracą między ruchami kościelnymi i nowymi wspólnotami katolickimi.
W 2013 roku otrzymała Mount Zion Award, nagrodę przyznawaną za zaangażowanie w dialog między żydami, muzułmanami i chrześcijanami przez Instytut Badań Żydowsko-Chrześcijańskich w Lucernie i benedyktyńskie opactwo Dormitio w Jerozolimie, a trzy lata później – za wspieranie w praktyce dnia codziennego dialogu między chrześcijanami, żydami, muzułmanami Izraelczykami i Palestyńczykami – Międzynarodową Nagrodę św. Rity, przyznawaną w jej sanktuarium w Cascii.
Ruch Focolari – Dzieło Maryi – założyła w swoim rodzinnym Trydencie w 1943 r. 23-letnia wówczas Chiara Lubich. Założycielka jednego z największych ruchów świeckich katolików w Kościele urodziła się 22 stycznia 1920 r., zmarła 14 marca 2008 r. w międzynarodowym ośrodku ruchu Focolari w Rocca di Papa pod Rzymem.
Ideą tego ruchu przebudzenia duchowego jest umacnianie szacunku i tolerancji między ludźmi w duchu Ewangelii oraz przyczynianie się do większego braterstwa i jedności w świecie. Do wspólnoty należą również osoby nie związane z żadną religią. Na całym świecie funkcjonuje 35 miasteczek – modeli nowego społeczeństwa. Najstarsze z nich – „formacyjny bastion” ruchu Focolari – założyła Chiarę Lubich przed niemal 60 laty w Loppiano we włoskiej Toskanii. Mieszka tam blisko tysiąc fokolarynów z 70 krajów świata, starających się wcielić w życie ideał chrześcijańskiego współistnienia w różnorodności kultur. Loppiano odwiedził w maju 2018 r. papież Franciszek.
Od lat sześćdziesiątych Dzieło Maryi jest obecne także w Polsce.
Proces beatyfikacyjny Chiary Lubich rozpoczął się 27 stycznia 2015 r. w diecezji Frascati koło Rzymu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.