Papieski medal „Pro Ecclesia et Pontifice” dla Mariana Treli
08 maja 2024 | 13:55 | rk | Wilamowice Ⓒ Ⓟ
Marian Trela, były długoletni burmistrz Wilamowic, został odznaczony przez papieża Franciszka krzyżem „Pro Ecclesia et Pontifice”. To najwyższe odznaczenie dla osób świeckich w Kościele wręczył 7 maja br. zasłużonemu dla społeczności lokalnej samorządowcowi bp Roman Pindel podczas Mszy św. w wilamowickim sanktuarium św. abp. Józefa Bilczewskiego.
Sylwetkę i zasługi laureata przedstawił kustosz sanktuarium ks. prałat Stanisław Morawa. Przypomniał, że przez ponad 30 lat Marian Trela pełnił funkcje zastępcy i burmistrza miasta i gminy Wilamowic. „Zyskał szacunek wszystkich środowisk społecznych, licznych organizacji oraz mieszkańców. Współpracował z parafiami i kurią diecezji bielsko-żywieckiej, był członkiem Akcji Katolickiej i Domowego Kościoła. Dawał przykład życia katolickiego i zaangażowania społecznego” – wyliczał kapłan, wspominając, że laureat był inicjatorem wielu przedsięwzięć, w tym organizacji wydarzeń kościelnych i kulturalnych.
„Jako gospodarz gminy odpowiadał za organizację wyjazdów i sesji Konferencji Episkopatu Polski w Wilamowicach w 2002 roku. Stał na czele delegacji gminy Wilamowice podczas kanonizacji arcybiskupa Józefa Bilczewskiego w Rzymie. Dzięki jego staraniom ustanowiono Józefa Bilczewskiego patronem miasta w Wilamowicach w 2013 roku” – podkreślił.
Dziękując za papieskie wyróżnienie Trela przyznał, że pragnie wyrazić wdzięczność przede wszystkim Panu Bogu za wszystkie łaski, jakie otrzymał i otrzymuje każdego dnia. „Swoją wdzięczność wyrażam arcybiskupowi Józefowi Bilczewskiemu, któremu powierzam swoją pracę na rzecz gminy” – zaznaczył i zaznaczył, że papieski medal dedykuje najbliższej mojej rodzinie: żonie, dzieciom, wnukom, moim współpracownikom oraz wszystkim mieszkańcom gminy Wilamowice.
Przy ołtarzu modlili się księża z dekanatu wilamowickiego oraz księża rodacy. Kazanie wygłosił sekretarz biskupa ks. Piotr Góra. Duchowny zachęcił do podjęcia wysiłku zobaczenia sensu życia poprzez zrozumienie Bożego planu dla każdego z nas. Porównał życie do balonu, który można pompować własnym wysiłkiem lub wspólnie z Bogiem. W ten sposób wskazał, że życie prowadzone z Bogiem może być bardziej satysfakcjonujące i pełniejsze.
„Człowiek współpracuje z Panem Bogiem na modlitwie. Kiedy przychodzi i jest w łączności z Bożym Słowem, potrafi swoje życie tak pompować, tak ubogacać, że później idzie w górę. I to widać, i to ludzi zachwyca, bo taka solidność, uczciwość zawsze jest w cenie. Dziadostwa nikt nie kupuje, wiecie o tym dobrze” – zauważył ks. Góra.
Jego zdaniem, osoby, które starają się realizować plan na życie w oparciu o Boże marzenie są zauważalne. „Mogą być autorytetami w jakiejś dziedzinie mogą być społecznikami wspaniałymi mężami czy żonami. Widać po nich, że czują się na swoim miejscu i służą innym swoim życiem. Swoją postawą troszczą się o sprawiedliwość dla siebie dla innych” – wytłumaczył i przywołał myśl Martina Lutera Kinga, który powiedział, że nie każdy może być sławny, ale każdy może być wspaniały i szlachetny.
„Wielkość człowieka jest zdeterminowana przez służbę. Czasem się zdarza, że takie osoby bywają zauważone, docenione. Dziś gromadzi nas też taka okazja. Pragniemy przekazać jednemu z nas – takie papieskie dzięki – że jesteś dzięki że się starasz. To papieskie podziękowanie ma konkretną formę. To order, ale w kształcie krzyża – bo ma on ciągle przypominać, że każdego dnia bierzemy swój krzyż i idziemy za Chrystusem – tak jak On to dla nas zaplanował” – zakończył.
Medal „Pro Ecclesia et Pontifice” to jedno z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej w kształcie krzyża. Przyznawany jest przez papieża w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła, na wniosek biskupa diecezjalnego. Odznaczenie może otrzymać osoba świecka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.