Papieskie muzeum z „cichymi godzinami” dla osób z autyzmem
22 stycznia 2022 | 18:09 | pra | Wadowice Ⓒ Ⓟ
Z myślą o osobach w spektrum autyzmu oraz ich bliskich, a także o osobach wysoko wrażliwych i tych, którym wizytę w muzeum może utrudniać nadmiar bodźców, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach wprowadziło „ciche godziny” zwiedzania.
Od 30 stycznia br. w każdą ostatnią niedzielę miesiąca przez ostatnie dwie godziny otwarcia ekspozycji (obecnie 14.00 – 16.00) wyłączone będą w muzeum multimedia oraz muzyka. – „Ciche godziny” to nie tylko kolejny etap otwierania Muzeum na osoby ze szczególnymi potrzebami, ale też forma budowania społecznej świadomości o potrzebach osób w spektrum autyzmu i ich bliskich – wyjaśnia papieskie muzeum na swoich stronach internetowych.
Oferta skierowana jest przede wszystkim do osób w spektrum autyzmu, do rodzin z dziećmi (także mającymi trudności w zakresie integracji sensorycznej), do osób wysoko wrażliwych i wszystkich, którzy chcą zwiedzić wadowickie muzeum bez nadmiaru bodźców. Jak przekonują pracownicy wadowickiej placówki, wprowadzenie „cichych godzin” podniesie komfort ich wizyty w rodzinnym domu papieża i pozwoli poznać historię Ojca Świętego w przyjaznej przestrzeni.
W muzeum można też skorzystać z dostępnych audioprzewodników lub na swoje urządzenie mobilne pobrać aplikację do samodzielnego zwiedzania. W obu przypadkach potrzebne są słuchawki. W czasie „cichych godzin” odwiedzający będą proszeni o powstrzymanie się od głośnych rozmów i wyciszanie telefonów komórkowych.
Pod koniec zeszłego roku Muzeum rozpoczęło proces konsultacji z Fundacją SYNAPSIS, która od 30 lat niesie profesjonalną pomoc dzieciom i dorosłym osobom z autyzmem oraz ich rodzinom.
Także pod koniec ubiegłego roku papieskie muzeum udostępniło w swojej aplikacji do samodzielnego zwiedzania ścieżkę prowadzącą po ekspozycji stałej przeznaczoną dla osób niesłyszących i słabosłyszących w polskim języku migowym.
Nowa ekspozycja stała w przebudowanym Domu Rodzinnym Jana Pawła II to nowoczesna, multimedialna wystawa narracyjna, która nie tylko pozwala poznać lub odkryć na nowo życie, działalność Karola Wojtyły, ale też zabiera zwiedzających w podróż w czasie, dotykając najnowszej historii Polski. Jej autorami są Barbara i Jarosław Kłaputowie. Około 1 200 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej na czterech kondygnacjach budynku podzielono na szesnaście stref, które prowadzą śladami życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Najważniejszą strefą – sercem muzeum – jest mieszkanie Wojtyłów, w którym Karol przyszedł na świat i przeżył 18 lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.