Papież: chcę, by gwardziści się żenili, rodzina jest ważna dla Kościoła
18 stycznia 2025 | 15:04 | Krzysztof Bronk, Vatican News PL | Watykan Ⓒ Ⓟ

Cały Watykan, cała ta konstrukcja opiera się na grobach męczenników. Tu, pod nami, zostali pochowani – powiedział Papież przyjmując na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej. Przypomniał, że powstała ona z okazji Wielkiego Jubileuszu i teraz w Roku Świętym 2025 obchodzi swoje 25-lecie.
Celem gwardii ochrona papieża
Franciszek zauważył, że służba istniejącej od ponad 500 lat gwardii szwajcarskiej bardzo się zmieniła na przestrzeni wieków, ale jej celem zawsze pozostaje ochrona papieża, a także udzielanie pomocy pielgrzymom, którzy chcą się z nim spotkać. Wymaga to wielkiej cierpliwości, umiejętności wyjaśniania i powtarzania wciąż tych samych informacji. A członkowie szwajcarskiej gwardii właśnie tym się wyróżniają.
Rodzina jest ważna dla Kościoła i społeczeństwa
Papież podziękował Fundacji za hojną pomoc, jakiej udziela ona papieskim gwardzistom. Dotyczy ona przede wszystkim ich rodzin, zwłaszcza w zakresie edukacji ich dzieci. Stała się to tym bardziej istotne, że liczba żonatych gwardzistów z dziećmi wzrosła. „Chcę, aby gwardziści się żenili – podkreślił Ojciec Święty – żeby zakładali rodzinę i mieli dzieci. To bardzo ważne. (…) Dobro rodzin ma ogromne znaczenie dla Kościoła i społeczeństwa”.
Mam dobry kontakt z byłymi gwardzistami
Franciszek zauważył, że Fundacja pomaga też w szkoleniu gwardzistów, a także wspiera ich, kiedy po zakończeniu służby w Watykanie powracają do Szwajcarii. Papież przyznał, że ma dobry kontakt z byłymi gwardzistami. „Czasami do mnie dzwonią, coś mi przysyłają, odwiedzają mnie, kiedy przyjeżdżają do Rzymu” – powiedział Ojciec Święty, zaznaczając, że niektórzy z nich pozostają blisko związani z Watykanem i Kościołem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.