Papież do buddystów: Jezus i Budda budowali pokój
28 maja 2022 | 17:20 | st (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Jezus i Budda byli budowniczymi pokoju. Propagując niestosowanie przemocy, nie wolno stosować religii do usprawiedliwiania przemocy – powiedział Franciszek do delegacji buddystów z Mongolii.
„Pokój jest dziś palącym pragnieniem ludzkości. Dlatego też, poprzez dialog na wszystkich szczeblach, należy pilnie promować kulturę pokoju i niestosowania przemocy oraz działać na rzecz jej rozwoju. Dialog ten musi zachęcać wszystkich do odrzucenia przemocy we wszelkich jej formach, w tym przemocy wobec środowiska. Niestety, są tacy, którzy nadal nadużywają religii, wykorzystując ją do usprawiedliwiania aktów przemocy i nienawiści. Jezus i Budda byli budowniczymi pokoju i propagatorami niestosowania przemocy” – stwierdził Ojciec Święty.
Papież przypomniał, że „głównym przesłaniem Buddy było niestosowanie przemocy i pokój. W świecie wyniszczonym konfliktami i wojnami, jako przywódcy religijni, głęboko zakorzenieni w naszych doktrynach religijnych, mamy obowiązek wzbudzać w ludzkości wolę wyrzeczenia się przemocy i budowania kultury pokoju. Chociaż obecność bardziej formalnych wspólnot wiernych katolickich w waszym kraju jest stosunkowo niedawna, a ich liczba niewielka, ale znacząca, Kościół jest w pełni zaangażowany w promowanie kultury spotkania” – zaznaczył Franciszek.
Ojciec Święty zachęcił swych gości do umocnienia „naszej przyjaźni dla dobra wszystkich”. Przypomniał, że Mongolia ma długą tradycję pokojowego współistnienia różnych religii, a w tym roku przypada 30. rocznica istnienia Prefektury Apostolskiej w tym kraju, a także nawiązania stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Mongolią.
„Mam nadzieję, że ta starożytna historia harmonii w różnorodności może być kontynuowana także dzisiaj, poprzez skuteczne wprowadzanie w życie wolności religijnej i promowanie wspólnych inicjatyw na rzecz dobra wspólnego. Wasza dzisiejsza obecność tutaj jest sama w sobie znakiem nadziei” – powiedział papież.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.