Papież do zakonników: budujcie mosty wewnątrz swoich wspólnot
26 listopada 2022 | 19:00 | Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews.va | Watykan Ⓒ Ⓟ
Podczas audiencji dla Unii Przełożonych Generalnych zakonów męskich papież wręczył uczestnikom tekst przemówienia, w którym nawiązał to tematu ich obecnego spotkania: „Wezwani do bycia rzemieślnikami pokoju”. Franciszek podkreślił w nim, że pokój Jezusa jest jego darem i owocem miłości. Z niego wynika harmonijna całość relacji z Bogiem, z samymi sobą, z innymi ludźmi oraz ze stworzeniem.
Ojciec Święty zaznaczył, że pokój wiąże się z doświadczeniem Bożego miłosierdzia, przebaczenia i życzliwości, które czynią nas zdolnymi do odrzucenia wszelkich form przemocy i ucisku. To sam Jezus, jak przypomina św. Paweł zburzył dzielący ludzi mur wrogości, jednając ich z Bogiem (por. Ef, 14-16). Franciszek zauważył, że pokój opiera się na uznaniu godności osoby ludzkiej i wymaga porządku, do którego przyczyniają się: sprawiedliwość, miłosierdzie i prawda.
„Czynić pokój” jest więc rzemiosłem, które należy wykonywać z pasją, cierpliwością, doświadczeniem i wytrwałością, ponieważ jest to proces trwający w czasie. Papież zwrócił uwagę, że osoby konsekrowane poprzez swoją postawę powinny stawać się proroctwem daru pokoju, w pierwszej kolejności poprzez budowanie mostów wewnątrz swoich wspólnot zakonnych. Kiedy wszyscy przyczyniają się do tego, wykonując zadania z miłością, w społeczności panuje pokój.
Ks. Teodor Sawielewicz: Potrzebuję rozczarowań, które sprawiają, że trzymam się rzeczywistości
Ojciec Święty podkreślił także znaczenie synodalności w życiu zakonnym. Ciągle trzeba udoskonalać struktury synodalne pozostające do dyspozycji, aby były właściwie przygotowane i wykorzystywane. W tym kontekście należy podejmować refleksję nad sposobem rządzenia, aby nie popaść w autorytarne, a czasem wręcz despotyczne sposoby sprawowania władzy, które niosą w sobie nadużycia sumienia oraz te natury duchowej, stanowiące podatny grunt dla przestępstw seksualnych.
Władza nigdy nie powinna być traktowana jako przywilej, ani przez tych, którzy ją sprawują, ani przez tych, którzy ją popierają. Franciszek zaznaczył, że władza powinna być podejmowana w stylu synodalnym, z poszanowaniem własnego prawa oraz mediacji, które ono przewiduje, aby uniknąć autorytaryzmu, przywilejów oraz anarchii. Zakonnicy jako pierwsi w Kościele są wezwani, aby podążać razem, wzajemnie się słuchać, doceniać różnorodność darów oraz okazywać gościnność.
Na zakończenie tekstu przemówienia papież życzył zebranym, aby ze spokojem i owocnością kontynuowali swoją posługę i stawali się rzemieślnikami pokoju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.