Papież: Eucharystia odpowiedzią Boga na głęboki głód ludzkiego serca
30 maja 2024 | 19:51 | tom, Vatican News | Watykan Ⓒ Ⓟ
„Eucharystia jest odpowiedzią Boga na najgłębszy głód ludzkiego serca, na głód prawdziwego życia: w niej sam Chrystus jest prawdziwie pośród nas, aby nas karmić, pocieszać i podtrzymywać na naszej drodze”. Na swoim koncie @Pontifex w dziewięciu językach i z milionami obserwujących na portalu społecznościowym X, papież Franciszek przypomina o uroczystości Bożego Ciała, która w Watykanie, a także w innych krajach obchodzona jest dzisiaj, 30 maja. 2 czerwca papież będzie przewodniczył Mszy św. w Bazylice św. Jana na Lateranie.
W swoim poście papież wskazuje na nieskończoną wartość Eucharystii jako bezpośredniej komunikacji między Bogiem a człowiekiem, łącząc ją z pojęciem „głodu”. Już w homilii na Boże Ciało w 2020 r. papież podkreślił, że Eucharystia „jest skutecznym znakiem jedności, komunii, dzielenia się. Nie można uczestniczyć w Eucharystii nie angażując się w szczere wzajemne braterstwo. Ale Pan dobrze wie, że nie wystarczają do tego jedynie nasze ludzkie siły. Wręcz przeciwnie, wie, że wśród jego uczniów zawsze będzie pokusa rywalizacji, zazdrości, uprzedzeń, podziałów… Wszyscy znamy te sprawy. Także dlatego pozostawił nam Sakrament swojej rzeczywistej, konkretnej i trwałej obecności, abyśmy, pozostając zjednoczeni z Nim, zawsze mogli otrzymać dar braterskiej miłości. `Wytrwajcie w miłości mojej!`, – powiedział Jezus; i jest to możliwe dzięki Eucharystii: trwanie w przyjaźni, w miłości!”.
Eucharystia jest odpowiedzią Boga na najgłębszy głód ludzkiego serca, głód prawdziwego życia: w niej sam Chrystus jest realnie pośród nas, aby nas nakarmić, pocieszać i podtrzymywać w drodze.
— Papież Franciszek (@Pontifex_pl) May 30, 2024
Celebracje z poprzednich lat
W homilii z 2021 r. papież zauważył, że „Aby sprawować Eucharystię, musimy więc przede wszystkim rozpoznać nasze pragnienie Boga: czuć się potrzebnymi, pragnąć Jego obecności i Jego miłości, mieć świadomość, że sami nie damy rady, ale potrzebujemy Pokarmu i Napoju życia wiecznego, które podtrzymują nas w drodze. Dramat dnia dzisiejszego – możemy powiedzieć – polega na tym, że pragnienie często wygasło. Zaniknęły pytania o Boga, osłabło pragnienie Go, coraz rzadsi są ludzie szukający Boga. Bóg już nie przyciąga, bo już nie zauważamy naszego głębokiego pragnienia. Ale tylko tam, gdzie jest mężczyzna lub kobieta z dzbanem wody – pomyślmy na przykład o Samarytance – Pan może objawić się jako Ten, który daje nowe życie, który karmi nasze marzenia i aspiracje niezawodną nadzieją, miłującą obecnością, która nadaje sens i kierunek naszemu ziemskiemu pielgrzymowaniu.”
„Nasza adoracja eucharystyczna weryfikuje się, gdy troszczymy się o bliźniego, tak jak czyni to Jezus: wokół nas istnieje głód pokarmu, ale także istnieje głód towarzystwa, istnieje głód pocieszenia, istnieje głód przyjaźni, istnieje głód dobrego humoru, istnieje głód wrażliwości istnieje głód bycia ewangelizowanymi. Odnajdujemy to w Chlebie Eucharystycznym: Chrystus zwraca uwagę na nasze potrzeby i zaprasza, abyśmy czynili to samo wobec tych, którzy są obok nas. Musimy jeść i dawać do spożycia” – podkreślił podczas katechezy na Anioł Pański w Boże Ciało w 2022 r. na placu św. Piotra.
Msza św. 2 czerwca w Bazylice św. Jana na Lateranie
W dniu 2 czerwca o godzinie 17:00 papież Franciszek odprawi Mszę Bożego Ciała w Bazylice św. Jana na Lateranie, po której odbędzie się tradycyjna procesja wzdłuż Via Merulana do Bazyliki Santa Maria Maggiore , gdzie będzie miało miejsce błogosławieństwo eucharystyczne. Papież z Argentyny kontynuuje w ten sposób tradycję zapoczątkowaną przez Jana Pawła II i kontynuowaną przez Benedykta XVI, który wziął udział w procesji z monstrancją w 2013 roku, w roku swojego wyboru.
W latach 2014, 2015 i 2016 Franciszek nie uczestniczył w procesji, ale odprawił Mszę św., a następnie udzielił błogosławieństwa eucharystycznego w Bazylice Santa Maria Maggiore. W 2017 r. papież zdecydował o obchodach Bożego Ciała w niedzielę, aby zachęcić wiernych do większego uczestnictwa. W 2018 r. zmiana lokalizacji przywróciła praktykę, która sięga czasów Pawła VI, który kilkakrotnie obchodził uroczystość w nowych dzielnicach na obrzeżach Rzymu, począwszy od 1965 roku. W tamtym roku uroczystość odbyła się w Ostii, na placu przed parafią Santa Monica.
W 2019 r. Franciszek obchodził Boże Ciało, ponownie w niedzielę, na dziedzińcu kościoła Santa Maria Consolatrice w Casal Bertone, obszarze związanym z historią bombardowań stolicy Włoch podczas II wojny światowej. W 2020 i 2021 r., w czasie pandemii Covid-19, Msza św. została odprawiona (nadal w niedziele) w Bazylice św. Jana na Lateranie. Natomiast w 2022 r., kiedy papież wracał do zdrowia po hospitalizacji w Klinice Gemelli, oraz w 2023 r., z powodu ograniczeń spowodowanych przez ból kolana, papież nie przewodniczył liturgii w uroczystość Bożego Ciała.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.