Papież: głosząc Ewangelię, trzeba otworzyć się na wielowymiarowość realiów
30 sierpnia 2024 | 18:31 | Adriana Masotti, Vatican News PL | Watykan Ⓒ Ⓟ
„Nie żyjemy w społeczeństwie chrześcijańskim, ale jesteśmy powołani do życia chrześcijańskiego we współczesnym, pluralistycznym społeczeństwie. Chrześcijańskiego, ale otwartego” – podkreślił Papież Franciszek w przemówieniu do uczestników zgromadzenia plenarnego Dykasterii ds. Ewangelizacji. Spotkanie dotyczy perspektyw Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum w Rzymie. Tożsamość i misja są kluczowe dla tej instytucji, ale niezbędne jest także umiejętne „interpretowanie czasów, w których żyjemy”.
Rozważanie nad tożsamością, misją, oczekiwaniami i przyszłością Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum to zadanie, które nadzwyczajne zgromadzenie plenarne Dykasterii ds. Ewangelizacji postawiło sobie podczas kończących się dziś dwudniowych obrad. Papież zauważył, że nadesłano także cenne uwagi i spostrzeżenia Konferencji Episkopatów wielu krajów, szczególnie z Azji i Afryki. Witając uczestników zgromadzenia w Watykanie, Franciszek gratulował „synodalnego podejścia” przyjętego podczas obrad.
Tożsamość i misja
Pierwszą kwestią, którą poruszył Papież Franciszek w swoim przemówieniu, jest powiązanie między tożsamością a misją. Są to dwa aspekty, które dla Uniwersytetu Urbaniana od zawsze są nierozłączne, ale które trzeba nieustannie odnawiać. Papież stwierdził:
„Formacja, nauczanie, badania naukowe i żywotność Uniwersytetu są częścią misji, którą otrzymaliśmy, by głosić Dobrą Nowinę wszystkim narodom, i ich realizacja nigdy nie może być uznana za ostateczną: jest zawsze w ruchu. Ten wymiar otwarty wymaga ciągłego poddania Duchowi Świętemu, kierującego historią i wzywającego nas do interpretowania czasów, w których żyjemy”.
Papież zauważa, że „jeśli wartości założycielskie instytucji pozostają zawsze żywe”, to konieczne jest ich skonfrontowanie i dostosowanie do „problemów, które współczesna rzeczywistość stawia przed Kościołem i światem”. „Nie żyjemy w społeczeństwie chrześcijańskim – podkreślił Franciszek – ale jesteśmy powołani do życia chrześcijańskiego we współczesnym, pluralistycznym społeczeństwie. Chrześcijańskiego, ale otwartego”.
Urbaniana wobec oczekiwań i przyszłości
Oczekiwania i przyszłość to drugi temat, który podjął Papież, przekazując konkretne wskazówki dotyczące oferty edukacyjnej Uniwersytetu, ale także „racjonalizacji zasobów ludzkich i ekonomicznych”. Dlatego konieczna jest wizja, która sięga poza dzień dzisiejszy, uwzględniając sytuację Kościoła i społeczeństwa, żywotność struktur kościelnych i ich trwałość, potrzeby Kościołów lokalnych, powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego oraz wskaźniki demograficzne różnych regionów.
Potrzebna jest kreatywność i racjonalizacja zasobów
Chodzi o reorganizację, która, jak stwierdził Franciszek, wymaga kreatywności i zaangażowania w duchu współpracy z innymi uniwersytetami i papieskimi instytucjami akademickimi w Rzymie. Ważne jest, jak podkreślił Papież, aby racjonalizować zasoby, „eliminować marnotrawstwo”, porzucić to, co jest już przestarzałe, a w przypadku Urbaniany promować wszystko, co może jeszcze bardziej uwypuklić „jej misyjną i międzykulturową specyfikę”.
Franciszek wyraził nadzieję, że Papieski Uniwersytet będzie również wzmacniał centra badawcze dla różnych regionów geograficznych i kulturowych oraz nawiązywał bliższe relacje z seminariami i instytutami teologicznymi w Kościołach lokalnych.
Tak bardzo potrzebujemy pasterzy, tak bardzo potrzebujemy osób konsekrowanych i świeckich, którzy potrafią wcielić w życie zapał misyjny, aby ewangelizować kultury, a tym samym inkulturować Ewangelię. Te dwie rzeczy zawsze idą w parze: ewangelizacja kultury i inkulturacja Ewangelii.
Na pożegnanie, Franciszek wyraził swoje modlitewne wsparcie dla wszystkich obecnych i, jak to ma w zwyczaju, poprosił o modlitwę w swojej intencji, żartobliwie dodając: „Modlę się za was, ale proszę, módlcie się za mnie, bo choć ta praca jest przyjemna, to jednak niełatwa”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.