Papież otrzymał wierną kopię ikony Salus Populi Romani
13 stycznia 2024 | 05:00 | pb, SIR | Watykan Ⓒ Ⓟ
Papież otrzymał w piątek wierną kopię swej ulubionej ikony Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) z rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej. Podarowała mu ją Fundacja Pamięci Audiowizualnej Katolicyzmu. Członków jej Rady Administracyjnej i Komitetu Naukowego Franciszek przyjął na audiencji w Watykanie.
Przewodniczący Fundacji prał. Dario Edoardo Viganò przypomniał, że papież modli się przed tą ikoną w bazylice przed wyjazdem i po powrocie z każdej podróży zagranicznej. Ponadto chce być pochowany w tamtejszej kaplicy Paulińskiej, aby być zawsze blisko tego wizerunku Maryi. „Dlatego pomyśleliśmy o stworzeniu wiernej kopii tego dzieła, aby mógł je widzieć codziennie” – wyjaśnił włoski duchowny.
Wykonanie kopii, w formie piktografii na desce, wiernie odwzorowywało etapy tworzenia ikony. Figury, jak i tło, zostały odtworzone w najdrobniejszych szczegółach za pomocą szkła powiększającego. Złocenie z 24-karatowego czystego złota zostało zastosowane tak samo jak w odrestaurowanym oryginale, aby uzyskać efekt estetyczny bardzo zbliżony do naturalnego. Praca trwała wiele miesięcy w pracowni Bottega Tifernate pod kierownictwem artysty Stefano Lazzeri.
Abp Jędraszewski: dziś próbuje się gasić światło Chrystusa w sercach i umysłach dzieci i młodzieży
Założona w marcu 2023 r. Fundacja Pamięci Audiowizualnej Katolicyzmu powstała, aby odpowiedzieć na pilną potrzebę kulturową odzyskania, zachowania i dowartościowania historycznego dziedzictwa audiowizualnego i związanego z nim dziedzictwa dokumentacyjnego dotyczącego katolicyzmu. Głównymi kierunkami jej działań są: ochrona i dostępność (wspieranie projektów restauratorskich, w tym cyfrowych, digitalizacja materiałów archiwalnych, wykorzystanie już zdigitalizowanych materiałów poprzez udostępnienie wspólnej przestrzeni do dzielenia się wynikami) oraz oddziaływanie kulturalne, akademickie i edukacyjne.
W przemówieniu wręczonym uczestnikom audiencji papież przypomniał, że u podstaw powołania do życia Fundacji był „brak centralnej instytucji zajmującej się szczególnie przechowywaniem i przekazywaniem przyszłym pokoleniom audiowizualnej pamięci o pontyfikatach [papieży] i Kościele”. Zachęcił do współpracy z innymi instytucjami i partnerami technologicznymi, a także do uporządkowania zasobów Filmoteki Watykańskiej, które choć niewielkie liczebnie, mają olbrzymią wartość z punktu widzenia historyczno-kulturalnego. W perspektywie Roku Świętego 2025 z radością przyjął projekt odrestaurowania znajdujących się w niej filmów z poprzednich jubileuszy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.