Papież po „Anioł Pański” o tragediach i potrzebie modlitwy z umęczoną Ukrainę
25 czerwca 2023 | 16:37 | st (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
O dramatycznych wydarzeniach w zakładzie karnym dla kobiet w Hondurasie, 40. rocznicy zaginięcia Emanueli Orlando, a także potrzebie modlitwy o pokój, zwłaszcza na Ukrainie przypomniał Ojciec Święty po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa.
Publikujemy polskie tłumaczenie słów papieża Franciszka:
Drodzy bracia i siostry, bardzo mnie zasmuciło to, co się wydarzyło się to kilka dni temu w ośrodku więziennym dla kobiet Tamara, w Hondurasie. Straszliwa przemoc między rywalizującymi gangami zasiała śmierć i cierpienie. Modlę się za zmarłych, modlę się za ich krewnych. Niech Dziewica z Suyapa, Matka Hondurasu, pomoże sercom otworzyć się na pojednanie i uczynić przestrzeń dla braterskiego współistnienia, także w obrębie więzień.
W tych dniach przypada czterdziesta rocznica zaginięcia Emanueli Orlandi. Pragnę przy tej okazji po raz kolejny wyrazić moją bliskość względem członków jej rodziny, a przede wszystkim dla matki i zapewnić o mojej modlitwie. Ogarniam moją pamięcią wszystkie rodziny, które niosą cierpienie ukochanej osoby, która zaginęła.
Pozdrawiam was wszystkich, rzymian i pielgrzymów z Włoch i z różnych krajów, zwłaszcza wiernych z Bogoty w Kolumbii.
Pozdrawiam wspólnotę Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z Pizy; młodzież z Gubbio, Perugii i Spoleto; grupę z Limbadi, która celebrowała święto młodego Leona; uczestników pielgrzymki samochodowej z Ceseny i Longiano; wolontariuszy Radia Maryja Włochy, którzy z wielkim transparentem zapraszają nas, abyśmy „wszyscy schronili się pod płaszczem” Dziewicy Maryi, Matki, błagali Boga o dar pokoju. Prosimy o to szczególnie dla umęczonego narodu ukraińskiego.
Życzę wszystkim dobrej niedzieli. Proszę, nie zapomnijcie o mnie w modlitwie. Smacznego obiadu i do widzenia!
***
Należy przypomnieć, że 20 czerwca co najmniej 41 kobiet zginęło w przerażających zamieszkach w więzieniu w Tamara w Hondurasie, położonym około 50 kilometrów na północny zachód od stolicy Tegucigalpy. Większość ofiar została spalona żywcem, jednak rzecznik agencji śledczej policji Hondurasu potwierdził również strzały śmiertelne. Nagrania udostępnione z wnętrza więzienia pokazały kilka pistoletów i stertę maczet i innej broni siecznej, które znaleziono po zamieszkach. Lokalne media informują, że zamieszki w kobiecym więzieniu zaczęły się od starcia rywalizujących ze sobą młodzieżowych gangów Pandilla 18 i Mara Salvatrucha.
Ponadto w ubiegłym tygodniu watykańskie organa dochodzeniowe przekazały wszelkie zebrane dokumenty w sprawie zaginionej przed 40 laty Emanueli Orlandi prokuratorze w Rzymie. Urodziła się ona 14 stycznia 1968 roku, a ponieważ jej ojciec pracował w jednym z urzędów Kurii Rzymskiej i był obywatelem Watykanu, ona również miała obywatelstwo tego państwa. 22 czerwca 1983 roku dziewczynka nie wróciła do domu z zajęć w szkole muzycznej. Jej zniknięcie wywołało falę licznych podejrzeń, które łączono m.in. z zamachem na Jana Pawła II dwa lata wcześniej na Placu św. Piotra. Sam Ojciec Święty co najmniej ośmiokrotnie apelował do porywaczy o natychmiastowe zwolnienie 15-latki. A ponieważ nigdy ani nie nadeszła wiadomość o jej śmierci, ani nie znaleziono jej ciała, rodzina do dzisiaj ma nadzieję, że Emanuela żyje.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.