Papież przyjął na audiencji trzy kobiety z Amazonii
03 czerwca 2023 | 03:00 | Krzysztof Dudek SJ/vaticannews.va | Watykan Ⓒ Ⓟ
Papież przyjął trzy przedstawicielki rejonu Amazonii na prywatnej audiencji. Zrelacjonowały one potem Radiu Watykańskiemu, że spotkanie było serdeczne, spokojne i pełne wzajemnego zaufania. Podjęto tematy roli kobiet w lokalnym Kościele, edukacji i nade wszystko zagrożenia, przed jakim stoi Amazonia z powodu dzikiej eksploatacji.
Trzy przedstawicielki Amazonii to: Patricia Gualinga, wiceprzewodnicząca Konferencji Kościelnej Amazonii i przywódczyni ludu Kichwa w Ekwadorze, Yesica Patiachi, pisarka, badaczka i malarka z ludu Harakbut mieszkającego w Peru, oraz siostra Laura Vicuña, franciszkanka, przedstawiciela ludu Kariri z Brazylii. Kobiety w marcu zdecydowały się posłać list Franciszkowi, opisując, jak wielkim wyzwaniem jest walka o Amazonię. Zaledwie kilka dni po tym, jak list dotarł do Franciszka, otrzymały zaproszenie na osobistą audiencję.
Bp Suchodolski: jeżeli będziemy tylko szczycić się peregrynacjami – czy dotrzemy tam, gdzie trzeba?
„Przedstawiłyśmy papieżowi wołanie mieszkańców Amazonii. Dziewięć krajów dzieli puszczę, ale to Brazylia ma prawie 70 proc. jej terytorium. Jeśli nie zadbamy więc o część brazylijską, nie tylko cała Amazonia poniesie konsekwencje, ale i rodzaj ludzki. Tymczasem polityka Brazylii jest sprzeczna z prawem międzynarodowym, z samą konstytucją i nie służy mieszkańcom Amazonii, nie tylko w Brazylii. W ogóle rządy postrzegają kwestię puszczy przede wszystkim pod kątem ekonomicznym i chcą osiągać zyski, nie licząc się z prawami człowieka – mówi Patricia Gualinga. – Prosimy o poszanowanie terytoriów Amazonii i o to, aby podstawową inwestycją była troska o życie w całym jego bogactwie, i to zarówno, jeżeli chodzi o Amazonię, jak i szerzej o całą planetę”.
Kobieta podzieliła się także najnowszym wyznaniem, jakie stanęło przed Konferencją Kościelną Amazonii, która jest owocem synodu zwołanego przez Papieża Franciszka w 2019 r. „Pilnym tematem jest rozrost przemysłu wydobywczego, nawet bardziej ważkim niż sama kwestia ropy naftowej – mówi liderka ludu Kichwa. – W ciągu ostatnich kilku lat rządy promują kopalnie odkrywkowe, a ponadto istnieje również nielegalne wydobycie. Konferencja Kościelna Amazonii towarzyszy ludziom domagającym się sprawiedliwości w związku z tematem wydobycia czy troski o zdrowie. Wciąż jest wiele do zrobienia”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.