Papież przyjął szefów rządów Bułgarii i Macedonii Północnej
24 maja 2022 | 13:04 | tom (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Papież przyjął w poniedziałek premierów Macedonii i Bułgarii, Dimitara Kowaczewskiego i Kiriła Petkowa. Kolejne, choć oddzielne spotkania szefów rządów obu krajów, które odbywają się pod koniec maja każdego roku, są od kilku lat tradycją Watykanu. Okazją do tego jest święto apostołów Słowian świętych Cyryla i Metodego, które przypada 24 maja.
Kowaczewski jest przywódcą Socjaldemokratycznej Ligi Macedonii i od stycznia stoi na czele rządu. Z kolei szef bułgarskiego rządu Petkow pełni swoją funkcję od końca 2021 r. Po południu przyjął go także premier Włoch Mario Draghi.
Po audiencji premier Kowaczewski potwierdził przyjazne stosunki Macedonii Północnej ze Stolicą Apostolską. „Macedonię Północną i Watykan łączy wzajemny szacunek oparty na wspólnych tradycjach historycznych, kulturowych i religijnych oraz ważnych postaciach, takich jak święci bracia Cyryl i Metody oraz Matka Teresa” – napisał na swoim profilu na Facebooku.
Z kolei premier Petkow po audiencji powiedział, że było to niezwykle szczere spotkanie, a papież powiedział kilka rzeczy, które mogą być przydatne w najbliższej przyszłości. „Po pierwsze, że korupcja jest chorobą i że szczerze wierzy, iż młodzi politycy są jedyną drogą do jej wykorzenienia. Jego Świątobliwość dodał, że jest świadomy, iż korupcja jest powszechna, także w Bułgarii, i pogratulował bułgarskiemu rządowi skoncentrowania się na jej usunięciu” – powiedział dziennikarzom Petkov.
„Papież Franciszek zalecił również bliski kontakt i bezpośredni dialog z ludźmi, aby wyjaśnić, że w czasach bezprecedensowego kryzysu światowego i rosnącej inflacji istnieją czynniki ekonomiczne, które nie zależą wyłącznie od rządu” – wyjaśnił Petkov.
Zwyczajowym prezentem na audiencję u papieża Od delegacji bułgarskiej papież otrzymał w prezencie szopkę wykonany z wełny. Został on wykonany przez dzieci z Centrum Społecznego Narodzenia Pańskiego, założonego przez Katolicki Egzarchat Apostolski Obrządku Bizantyjsko-Słowiańskiego w Sofii z inicjatywy Papieskiej Rady Cor Unum oraz kilim z Cziprowci . Rząd bułgarski wesprze ośrodek funduszami na pomoce naukowe, żywność i organizację imprezy plenerowej dla dzieci.
Papież Franciszek odwiedził te dwa kraje bałkańskie w maju 2019 r. Konflikt polityczny dotyczący historii i języka od dawna trwa między tymi dwoma państwami, blokując rozpoczęcie rozmów akcesyjnych Unii Europejskiej z Macedonią Północną.
Urodzeni w Salonikach w Grecji bracia Cyryl i Metody w IX wieku prowadzili pracę misyjną na terenie Wielkich Moraw. Stworzyli oni również podstawy słowiańskiego języka pisanego. Przez wieki byli czczeni przez ludy słowiańskie jako apostołowie. W 1980 r. papież Jan Paweł II ogłosił ich współpatronami Europy. Grób Cyryla znajduje się w bazylice św. Klemensa w Rzymie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.