Papież w Bahrajnie
Franciszek: pielgrzymka do Bahrajnu służyła promowaniu braterstwa i dialogu
O znaczeniu swej zakończonej w minioną niedzielę wizycie w Bahrajnie mówił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Streścił ją w trzech słowach: dialog, spotkanie i pielgrzymowanie.
Kard. Schönborn: papież pośrednio wezwał do pojednania między sunnitami i szyitami
„Franciszek na wiele sposobów wzmocnił godność ludzi w Bahrajnie”. Tymi słowami kard. Christoph Schönborn podsumował w poniedziałek na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Austrii w Michaelbeuern swój udział w wizycie papieża w Bahrajnie i na Forum na rzecz Dialogu pod hasłem „Wschód i Zachód na rzecz ludzkiego współistnienia”. Papież Franciszek odwiedził kraj położony na Półwyspie Arabskim w dniach 3-6 listopada.
Franciszek: Watykan czyni wiele na rzecz pokoju na Ukrainie
O swym stosunku do wojny, zbrojeń w kontekście wojny prowadzonej na pełną skalę przez Rosję przeciwko Ukrainie mówił papież Franciszek na pokładzie samolotu lecącego z Bahrajnu do Rzymu. Odpowiadając na pytanie o zaangażowanie Watykanu w negocjacje między obydwoma stronami i ewentualną rozmowę z Władimirem Putinem, a także plany Stolicy Apostolskiej w tym zakresie Ojciec Święty powiedział, że „Watykan jest stale czujny, Sekretariat Stanu pracuje, pracuje dobrze. Wiem, że sekretarz ds. relacji z państwami, abp [Paul] Gallagher, wiele czyni”.
Franciszek o walce z pedofilią duchownych: Kościół musi się wstydzić złych rzeczy
O zdecydowanej woli walki z przypadkami molestowania przez duchownych osób małoletnich zapewnił Ojciec Święty odpowiadając podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu lecącego z Bahrajnu do Rzymu. Papież odpowiedział na pytanie dziennikarza agencji I. Media Huguesa Lefevre’a, który prosił o wyjaśnienie dlaczego utajniono sankcje kanoniczne nałożone w roku 2021 na biskupa, obecnie emerytowanego, który dopuścił się nadużyć seksualnych w latach 90. ubiegłego wieku, gdy był księdzem.
Papież przestrzegł przed katolicyzmem oderwanym od spotkania z Jezusem
O zagrożeniach wiary pozbawionej spotkania z Jezusem Chrystusem mówił Franciszek na pokładzie samolotu lecącego z Bahrajnu do Rzymu, odpowiadając na pytanie na temat postulatów niemieckiej drogi synodalnej.
Papież w bazylice Matki Bożej Większej
Papież Franciszek modlił się w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej po powrocie z podróży apostolskiej do Bahrajnu. Po modlitwie przed ikoną Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) Ojciec Święty wrócił do Watykanu.
Papieski samolot wylądował na Fiumicino
Około godz. 16.50 samolot narodowych linii lotniczych Bahrajnu, Gulf Air Boeing 787 z Ojcem Świętym na pokładzie wylądował na rzymskim lotnisku Fiumicino. W ten sposób zakończyła się 39. podróż zagraniczna papieża Franciszka.
Br. Pisani OP: papież tworzy realną kulturę dialogu
Systematyczność papieskich spotkań z przedstawicielami islamu tworzy realną kulturę dialogu. Wskazuje na to br. Emmanuel Pisani OP. Zakonnik jest dyrektorem Dominikańskiego Instytutu Studiów Wschodnich w Kairze i został zaproszony na spotkanie międzyreligijne w Bahrajnie przez uniwersytet al-Azhar, z którym ta katolicka instytucja mocno współpracuje.
Kard. Tagle: podróż apostolska do Bahrajnu jest pielgrzymką pokoju
Papieska podróż do Bahrajnu, nie była zwyczajną wizytą, lecz „pielgrzymką pokoju”, ponieważ „Papież odnosił wszystko, o czym mówił do Boga i modlitwy”, zaznacza kard. Luis Antonio Tagle, proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji. Podkreśla geniusz tej perspektywy, która jako jedyna prowadzi nas do „odkrycia, iż pochodzimy od jednego źródła i jesteśmy powiązani”.
Francuski politolog: Franciszek zbiera owoce rozwoju relacji z muzułmanami
Papieska wizyta w Bahrajnie to kolejny etap nawiązywania relacji ze światem muzułmańskim. Wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykańskim francuski politolog François Mabille, dyrektor Obserwatorium Geopolityki Religii.