Drukuj Powrót do artykułu

Papież w Maroku | Relacja NA ŻYWO

30 marca 2019 | 14:01 | pz Ⓒ Ⓟ

Sample

W dniach 30-31 marca Franciszek odwiedzi Królestwo Maroka. Podczas dwudniowego pobytu w Rabacie i Casablance odwiedzi między innymi islamską szkołę dla kaznodziejów, spotka się z migrantami i odprawi publiczną Mszę św. na stadionie. W Maroku z ponad 36 mln mieszkańców, z których 99 proc. to muzułmanie, żyje tylko ponad 36 tys. chrześcijan, głównie z zagranicy, wśród nich ok. 30 tys. wiernych z przeszło 100 narodowości. Hasłem tej 28. zagranicznej podróży papieskiej są słowa: “Sługa nadziei”.

Podróż ta będzie pierwszym pobytem papieża w Maroku od 34 lat. 19 sierpnia 1985 jednodniową wizytę złożył tam św. Jan Paweł II (1978-2005) na zaproszenie króla Hassana II (1961-99).

Logo wizyty papieża Franciszka w Maroku w dniach 30-31 marca to żółto-zielony krzyż okolony czerwonym półksiężycem. Zostało ono wybrane spośród 50 zaproponowanych przez uczestników konkursu rozpisanego w tym kraju.

Zapraszamy do śledzenia podróży apostolskiej papieża Franciszka Maroka na portalu eKAI.pl Już w sobotę rozpoczynamy relację NA ŻYWO, w której minuta, po minucie będziemy relacjonować papieską pielgrzymkę.

20.50 31.03.19

Samolot linii lotniczych Royal Air Maroc wylądował na rzymskim lotnisku Ciampino. W ten sposób zakończyła się 28 pielgrzymka zagraniczna Papieża Franciszka. Z pokładu samolotu Ojciec Święty przesłał telegramy do króla Maroka Muhammeda VI, prezydenta Algierii Abdelaziza Boutefliki oraz prezydenta Włoch, Sergio Matarelli. Z lotniska Franciszek udał się do Watykanu.

Relację z pielgrzymki Franciszka do Maroka przygotowali dziennikarze Katolickiej Agencji Informacyjnej:
Paweł Żulewski,
Paulina Wilczyńska,
Michał Plewka.

Tłumaczenie tekstów papieskich:
o. Stanisław Tasiemski OP (KAI)

19.05 31.03.19

Po krótkiej ceremonii pożegnania na międzynarodowym lotnisku Rabat-Salé 31 marca Franciszek samolotem marokańskich linii lotniczych odleciał o godz. 18.30 do Rzymu.

17.30 31.03.19

Zakończyła się Msza Święta odprawiona w Kompleksie Sportowym im. Księcia Moulaya Abdallaha w Rabacie. To ostatni punkt papieskiej pielgrzymki do Maroka. Za chwilę Franciszek uda się na lotnisko, skąd wyruszy w podróż powrotną do Rzymu.

 

17.25 31.03.19

Obyście byli tutaj sługami nadziei, której tak bardzo potrzebuje świat – zaapelował Franciszek na zakończenie Mszy św. w Kompleksie Sportowym im. Księcia Moulaya Abdallaha w Rabacie. Papież zachęcił do trwania na drodze dialogu z muzułmańskimi braćmi i siostrami, a także do współpracy, aby widoczne stało się to powszechne braterstwo, którego źródłem jest Bóg.

17.24 31.03.19

Przed błogosławieństwem Franciszek pobłogosławił sadzonki drzewek oliwnych – symbol pokoju.

17.16 31.03.19

Chcemy nadal być Kościołem miłosiernego Samarytanina, pochylonym nad potrzebującymi i zranionymi, nie pytając o powody i cel ich wędrówki ani o ich pochodzenie – powiedział arcybiskup Rabatu Cristóbal López Romero SDB na zakończenie liturgii. W imieniu uczestników Mszy św., której na stołecznym stadionie im. Księcia Moulaya Abdallaha przewodniczył Franciszek, arcybiskup podziękował mu za liturgię i za całą podróż do Maroka, która – choć krótka – była wielkim wydarzeniem w życiu miejscowych chrześcijan.

 

17.02 31.03.19

Rozpoczynają się obrzędy Komunii Świętej. 

16.48 31.03.19

Rozpoczynają się obrzędy eucharystyczne.

16.32 31.03.19

Ojciec Święty na zakończenie homilii: Zachęcam was i nakłaniam do dalszego rozwijania kultury miłosierdzia, kultury, w której nikt nie patrzy na drugiego z obojętnością lub nie odwraca wzroku, gdy widzi jego cierpienie. (…) Niech Miłosierny i Łaskawy – jak Go często przyzywają nasi muzułmańscy bracia i siostry –umacnia was i czyni owocnymi dzieła Jego miłości.

16.28 31.03.19

Franciszek: Ewangeliczna przypowieść zostawia zakończenie otwarte. Widzimy, że ojciec prosi starszego syna, aby wszedł i uczestniczył w święcie miłosierdzia. Ewangelista nic nie mówi o podjętej decyzji. Czy dołączył do uczty? Możemy pomyśleć, że to otwarte zakończenie ma na celu, by każda wspólnota, każdy z nas, mógł je napisać swoim życiem, swoim spojrzeniem i postawą wobec innych. Chrześcijanin wie, że w domu Ojca jest mieszkań wiele i pozostają na zewnątrz tylko ci, którzy nie chcą uczestniczyć w Jego radości.

16.26 31.03.19

Papież: Jezus zachęca nas do spojrzenia i kontemplowania serca Ojca. Tylko wychodząc od niego, możemy codziennie na nowo odkrywać siebie jako bracia. Jedynie wychodząc z tej szerokiej perspektywy, zdolnej do przezwyciężenia naszych krótkowzrocznych logik podziału, będziemy zdolni do zyskania takiego spojrzenia, które nie usiłowałoby przesłonić lub zaprzeczać istniejącym między nami różnicom, dążąc być może do jedności na siłę lub do milczącej marginalizacji.

16.22 31.03.19

Franciszek: Na progu tego domu pojawiają się podziały i starcia, agresja i konflikty, które zawsze uderzają w drzwi naszych wielkich pragnień, naszych zmagań o braterstwo i o to, by każdy człowiek mógł już teraz doświadczyć swojego stanu i godności synowskiej.

16.17 31.03.19

Na progu tego domu zdaje się objawiać tajemnica naszego człowieczeństwa: z jednej strony było święto z powodu odnalezienia się syna, z drugiej zaś pewne poczucie zdrady i oburzenia faktem, że jego powrót był obchodzony uroczyście. Z jednej strony gościnność dla tego, który doświadczył nędzy i cierpienia, który upadł tak nisko, że śmierdział i chciał się pożywić tym, co jadły świnie; z drugiej strony, irytacja i gniew z powodu czynienia miejsca dla tego, kto nie był godzien ani nie zasługiwał na takie wzięcie w ramiona.

16.16 31.03.19

„A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go” (Łk15, 20).

Podczas liturgii odczytano fragment Ewangelii według św. Łukasza – Przypowieść o miłosiernym ojcu.

15.57 31.03.19

Rozpoczęła się liturgia mszalna. Msza sprawowana jest w szatach liturgicznych koloru różowego – z racji przypadającej dziś IV Niedzieli Wielkiego Postu – Laetare.

15.35 31.03.19

Franciszek odprawi za chwilę Mszę św. na stadionie im. Księcia Moulaya Abdallaha. Będzie to ostatni oficjalny punkt dwudniowej pielgrzymki apostolskiej do Maroka.

12.40 31.03.19

Kościół marokański ma dwie archidiecezje bezpośrednio podlegające Stolicy Apostolskiej: Archidiecezję Rabat, na czele której stoi Mons Cristóbal López Romero, S.D.B. oraz Archidiecezja Tanger, kierowaną przez bpa Santiago Agrelo Martínez, O.F.M. Dwaj arcybiskupi są członkami Regionalnej Konferencji Episkopatu Afryki Północnej (Cerna), która skupia biskupów czterech krajów Maghrebu (Maroko, Algieria, Libia, Tunezja).

12.39 31.03.19

Przed obiadem Papież błogosławi pracownikom nuncjatury. Posiłek razem z papieżem spożyje Sekretarz Stanu, prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów, zastępca do spraw ogólnych Sekretariatu Stanu, sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, dwaj biskupi Maroka oraz prefekt apostolski.

12.34 31.03.19

Po zakończonym spotkaniu papież Franciszek udał się do nuncjatury na obiad.

12.25 31.03.19

Na koniec modlitwy papież udzielił błogosławieństwa zgromadzonym. Teraz Franciszek żegna się ze zgromadzonymi wiernymi i członkami Ekumenicznej Rady Kościołów.

12.21 31.03.19

Trwa modlitwa „Anioł Pański”.

12.17 31.03.19

Powinniście nie tylko wspominać i opowiadać swoją chwalebną przeszłość, ale także budować nową wielka, historię! Wpatrujcie się w przyszłość, ku której kieruje was Duch”, aby nadal być żywym znakiem tego braterstwa, do którego Ojciec nas powołał, bez woluntaryzmu i rezygnacji, ale jako ludzie wierzący, którzy wiedzą, że Pan zawsze nas uprzedza i otwiera przestrzeń nadziei, tam, gdzie coś lub ktoś zdawał się zagubiony. – zaapelował Franciszek pod koniec swojego przemówienia.

12.13 31.03.19

Niech wasze miłosierdzie zawsze będzie czynne i staje się w ten sposób drogą komunii między chrześcijanami wszystkich wyznań obecnych w Maroku – powiedział papież do członków Ekumenicznej Rady Kościołów.

12.06 31.03.19

Pamiętam, że kiedyś, rozmawiając z pewnym księdzem, który podobnie jak wy znajdował się w kraju, gdzie chrześcijanie są mniejszością, powiedział mi, że modlitwa „Ojcze nasz” nabrała w nim szczególnego wydźwięku, ponieważ modląc się pośród wyznawców innych religii, bardzo mocno odczuwał słowa „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Modlitwa wstawiennicza misjonarza także za ten lud, który w pewnej mierze został jemu powierzony, nie po to, by nim zarządzał, ale aby go miłował, doprowadziła go do modlitwy o specjalnym charakterze i smaku.

12.01 31.03.19

Franciszek: Chrześcijanin na tych ziemiach uczy się być żywym sakramentem dialogu, który Bóg chce nawiązać z każdym mężczyzną i każdą kobietą, bez względu na warunki, w jakich żyją. Dialog, do którego przeprowadzenia jesteśmy zaproszeni, jest zatem na sposób Jezusa, cichego i pokornego sercem, z żarliwą i bezinteresowną miłością, bez wyrachowania i bez ograniczeń, w poszanowaniu wolności osoby.

11.54 31.03.19

Osoby konsekrowane reagują na słowa papieża gromkimi brawami.

11.52 31.03.19

Nasza misja jako ludzi ochrzczonych, jako kapłanów, jako osób konsekrowanych, nie jest określona szczególnie przez liczbę lub ilość zajmowanej przestrzeni, lecz przez zdolność do zrodzenia i pobudzania zmiany, zdziwienia i współczucia; od sposobu, w jaki żyjemy jako uczniowie Jezusa, pośród tych, z którymi dzielimy życie codziennie, radości, smutki, cierpienia i nadzieje. – kontynuuje Ojciec Święty.

11.48 31.03.19

Bardzo się cieszę, że mogę się z wami spotkać. Szczególnie dziękuję księdzu Germain i siostrze Mary za ich świadectwa. Pragnę także pozdrowić członków Ekumenicznej Rady Kościołów, co wyraźnie ukazuje komunię, w jakiej żyją tutaj, w Maroku, chrześcijanie różnych wyznań, zmierzający na drodze ku jedności. – tymi słowami swoją przemowę zaczął papież Franciszek.

11.44 31.03.19

Papież wysłuchał świadectwa zakonnicy posługującej w Maroku, następnie pozdrowiła go najstarsza zakonnica posługująca w tym kraju.

11.40 31.03.19

Spotkanie zaczęło się od powitań. Papież wstał by uścisnąć dłoń najstarszego kapłana obecnego na spotkaniu.

 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.