Papież wzywa do sprawiedliwej polityki gospodarczej dla wszystkich
17 stycznia 2024 | 19:11 | tom | Davos Ⓒ Ⓟ
Głodujące narody, niedostatecznie lub słabo opłacani pracownicy, niepiśmienne dzieci, mężczyźni i kobiety bez opieki medycznej i dachu nad głową. Jak to wszystko jest możliwe w 2024 roku? To nie retoryka, ale kluczowe pytanie, które papież stawia około 2800 głowom państw, przedstawicielom rządów, dyrektorom generalnym, prezesom zarządów i wysłannikom organizacji międzynarodowych ze 120 krajów, zgromadzonym w szwajcarskim mieście Davos na 54. edycji Światowego Forum Ekonomicznego.
„W dzisiejszych czasach państwa narodowe są w stanie kontrolować szybkie zmiany w międzynarodowych stosunkach gospodarczych i finansowych tylko w ograniczonym zakresie”, napisał Franciszek. Firmy muszą zatem kierować się wysokimi standardami etycznymi, szczególnie w odniesieniu do krajów słabiej rozwiniętych. Nie powinny być one zdane na łaskę nieuczciwych i lichwiarskich systemów finansowych. Wszystkie narody i wszystkie części świata muszą mieć udział w rozwoju gospodarczym, w przeciwnym razie kraje, które do tej pory doświadczyły postępu, również doświadczą upadku.
Papież wezwał do utworzenia struktur międzyrządowych w celu kontrolowania i kierowania gospodarką. Dobro wspólne jest celem, który leży poza zasięgiem poszczególnych państw. Organizacje międzynarodowe muszą zagwarantować wszystkim ludziom prawo do udziału w procesach rozwojowych i szanować uzasadnione różnice.
Papież wezwał również do walki z niesprawiedliwością, która jest przyczyną dzisiejszych konfliktów i wojen. „Jak to możliwe, że w dzisiejszym świecie ludzie nadal głodują, są wyzyskiwani, skazani na analfabetyzm, nie otrzymują podstawowej opieki medycznej i są bezdomni?” – pytał Franciszek. Głód nadal nęka całe regiony świata, podczas gdy gdzie indziej występuje nadmierne marnotrawstwo żywności.
Papież wspomniał również o eksploatacji zasobów naturalnych, która prowadzi do tego, że „niektóre kraje nadal się bogacą, podczas gdy całe populacje, które są naturalnymi beneficjentami tych zasobów, żyją w potrzebie i ubóstwie”. Potępił również przymusowy wyzysk mężczyzn, kobiet i dzieci w nisko płatnych miejscach pracy. „Odmawia się im perspektyw rozwoju osobistego i zawodowego”, zaznaczył Franciszek.
Przesłanie zostało skierowane do przewodniczącego Światowego Forum Ekonomicznego, niemieckiego ekonomisty Klausa Schwaba. Przekazał je kard. Peter K. Turkson, kanclerz Papieskiej Akademii Nauk i Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, który już kilkakrotnie uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w imieniu Franciszka. Pięciodniowe spotkanie kończy się w piątek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.