Papua-Nowa Gwinea z radością oczekuje wizyty papieża
01 czerwca 2024 | 19:20 | ts | Port Moresby Ⓒ Ⓟ
Społeczność katolicka w Papui-Nowej Gwinei z radością oczekuje wizyty papieża Franciszka we wrześniu tego roku. Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych (POM) w tym kraju powiedział watykańskiej agencji Fides, że ludzie szczególnie cenią duchowy i ludzki wkład wiary chrześcijańskiej.
„Wizyta papieża jest postrzegana jako wydarzenie łaski dla wszystkich społeczności w naszym zróżnicowanym kraju”, powiedział indyjski misjonarz o. Victor Roche cytowany przez agencję „Fides”. Dodał, że ogłoszenie wizyty papieża wywołało wielką radość. „Wszystkie parafie i wspólnoty modlą się, aby Pan zachował papieża w zdrowiu i pozwolił mu podróżować. Organizowane są również spotkania i seminaria, aby pomóc ludziom zrozumieć rolę i misję papieża” – powiedział.
Przy tej okazji o. Roche podziękował Ojcu Świętemu za solidarność z ofiarami niszczycielskiego obsunięcia ziemi, które pochłonęło ponad 2000 istnień ludzkich w Papui Nowej Gwinei. Podczas środowej audiencji ogólnej papież Franciszek wyraził swoją bliskość z poszkodowanymi i ich rodzinami, a także wysłał telegram z kondolencjami. Kościół lokalny udziela intensywnego wsparcia materialnego i duchowego.
Zgodnie z planowanym programem, który nie został jeszcze potwierdzony przez Watykan, papież Franciszek odwiedzi w Papui-Nowej Gwinei stolicę Port Moresby i miasto Vanimo. Na tę wizytę cieszy się szczególnie katolicka społeczność w Vanimo, w której działa wielu misjonarzy, wśród nich argentyńscy rodacy papieża. Kilka lat temu świeccy z Vanimo i Papui Nowej Gwinei spotkali się już z papieżem w Watykanie, co uważane jest jako pierwszy krok w kierunku zapowiedzianej wizyty apostolskiej.
Innym aktualnym tematem w wyspiarskim państwie Oceanii jest dyskusja na temat ewentualnej zmiany konstytucji w kierunku przyjęcia odniesień chrześcijańskich. W tej kwestii Kościół katolicki jest ostrożny, tłumaczył dyrektor organizacji misyjnych: „Nasi biskupi podkreślają, że konstytucja już w preambule odnosi się do Boga i że dalsze dostosowanie konfesyjne nie jest konieczne. Jesteśmy państwem świeckim, w którym wyraźnie panuje wolność religijna. Te wysiłki, promowane przez grupy ewangelikalne, nie powinny być wspierane w interesie wszystkich”.
87-letni papież Franciszek przeznaczył dużo czasu na swoją wielką podróż do Indonezji, Papui Nowej Gwinei, Timoru Wschodniego i Singapuru na początku września. Papież odwiedzi cztery państwa wyspiarskie w dniach od 2 do 13 września, co czyni podróż jedną z najdłuższych w czasie jego pontyfikatu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.