Parafia Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem – I miejsce w Konkursie Aktywna Parafia 2023
19 marca 2024 | 12:10 | o. Stanisław Tasiemski OP (KAI), hsz | Słupia Ⓒ Ⓟ
Bliska więź proboszcza z parafianami, ich chęć angażowania się w życie wspólnoty, wierność tradycji a zarazem otwartość na wyzwania naszych czasów – to cechy charakteryzujące laureata I Konkursu „Aktywna Parafia” 2023 organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną – parafii Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem w diecezji kaliskiej. W tej edycji Konkursu wspólnota zdobyła też nagrodę specjalną Dyrektora Caritas Polska.
Parafia w Słupi pod Kępnem istnieje niecałe 300 lat, ale kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych istniał już w 1552 roku i był filią parafii w pobliskim Opatowie. Pierwsza świątynia była drewniana, ale spłonęła, podobnie jak kolejna. Nowy kościół murowany wybudowany został w latach 1869 – 1870 za proboszczowania ks. Mikołaja Gońskiego, a jego konsekracji dokonał w roku 1912 ówczesny poznański biskup pomocniczy, Edward Likowski. „Jest coraz piękniejszy i mimo tego, co się dzieje na świecie, u nas kościół jest prawie pełny” – podkreśliła Helena Pawlak. Parafia jest stosunkowa niewielka i należy do niej około 1700 wiernych, w tym z Młynarki, gdzie jest około pięćdziesięciu wiernych. Obejmuje także Piaski, Zmyśloną Słupską, Kuźnicę Słupską i Stogniew. Wierni z tych miejscowości przyjeżdżają do Słupi. Miejscowość ta chlubi się najwyższym na terenie gminy Baranów wskaźnikiem wykształcenia.
Jak zaznaczył proboszcz, ks. kanonik Jacek Andrzejczak pandemia nie wpłynęła na frekwencję w kościele, która utrzymuje się na tym samym wysokim poziomie. W niedzielę są niemal wszyscy – zaznacza. Pani Helena Pawlak dodaje, że w parafii od 1910 do 2017 było jedynie trzech proboszczów: ks. Paweł Walenty Nowicki w latach 1910 – 1949; ks. Alfons Walkiewicz – w latach 1949-1986 oraz ks. kanonik Marian Biesiada – w latach 1986-2017. Obecny, ks. kanonik Jacek Andrzejczak jest tu dopiero pięć lat.
Pomimo, że często dostrzega się problemy z duszpasterstwem młodzieży, to w Słupi właśnie aktywność młodych pobudza całą wspólnotę do działania – zaznaczył ks. proboszcz. Podkreślił znaczenie starszego pokolenia „fundamentu” na którym opiera się życie parafialne. Osoby przybywające z innych miejscowości często zauważają sporą liczę dzieci obecnych na Eucharystii. Z myślą o najmłodszych jest przy kościele „mini ZOO” – zwierzęta przyciągające uwagę najmłodszych, którym czasami trudno się skupić przez całą godzinę. Jest to też atrakcją dla starszych, a okresem szczególnym jest Boże Narodzenie, kiedy organizowana jest „żywa szopka”. Wiele osób przyjeżdża z daleka, pragnąc ją zobaczyć – powiedział ks. Andrzejczak. Można było policzyć, że w ciągu dwóch godzin było to niemal 600 osób.
Młodzi utworzyli Młodzieżowy zespół „z Bogiem” współdziałając z księdzem proboszczem przy realizacji różnych pomysłów, które sami niekiedy inicjują – zaznaczył Paweł Adameczek. Swoją działalnością zespół ubogaca liturgię śpiewem, angażuje się w przygotowanie inscenizacji, przygotowuje adoracje okolicznościowe, dekoruje świątynię, organizuje wydarzenia parafialne. Jest też grupa adoracyjna, w której jest zarówno młodzież młodsza jak i starsza. Prowadzi ona comiesięczną Adorację Najświętszego Sakramentu (pierwsze poniedziałki miesiąca), podczas której po Mszy świętej za wstawiennictwem św. Szarbela wraz z wiernymi wypraszane są szczególnie potrzebne łaski dla duszy i ciała. Zatem młodzi nie tylko biorą udział w grach i zabawach, śpiewach, ale też w adoracji.
Młodzi włączają się też w ruch pielgrzymkowy. 10 sierpnia wyruszyli w ramach grupy kępińskiej na Jasną Górę. Włączają się w diecezjalne duszpasterstwo młodzieży, w tym Diecezjalny Dzień Młodych i pragną zaprosić swoich rówieśników także na spotkanie do siebie.
W Słupi działa także Parafialna Grupa Ewangelizacji Teatralnej, w której obecne są osoby w różnym wieku. W Niedzielę Palmową przygotowała misterium Męki Pańskiej, a w październiku odbyła się kolejna premiera. Był to spektakl poświęcony dekalogowi, w oparciu o teksty Pisma Świętego. Scenariusz przewiduje także odniesienia do życia współczesnego. Jak powiedziała pani Sabina Chwał – Barczak zamysł działania tej grupy jest wyraźnie ewangelizacyjny, a twórcom spektaklu chodzi o podkreślenie aktualności przykazań, czy szerzej przesłania biblijnego. Należące do grupy dzieci, ludzie młodzi, dorośli a także seniorzy przygotowują już także jasełka. Ksiądz proboszcz całą inicjatywę w tej dziedzinie pozostawia wiernym, dbając jednak o zgodność prezentowanego widowiska z prawdami wiary. Stara się zachęcać do twórczego działania.
Na terenie parafii istnieje 30 Róż różańcowych. Każda z nich ma swego Patrona. Otaczają swą modlitwą parafię i świat, jaki i poszczególne osoby. Szczególną intencją są obecnie powołania kapłańskie i zakonne, a w październiku planowana jest procesja z Najświętszym Sakramentem przez wszystkie miejscowości należące do parafii, połączona z modlitwą różańcową. Ks. Proboszcz nie ukrywa, że bardzo mu zależy właśnie na budzeniu powołań. Trzeba zaznaczyć, że w liturgicznej służbie ołtarza posługuje w Słupi 30 dziewcząt i chłopców.
W duszpasterstwie młodych przygotowujących się do sakramentu bierzmowania Ksiądz Proboszcz kładzie szczególny nacisk na niedzielną Eucharystię. W niewielkiej parafii, w której zna wszystkich, nie są potrzebne książeczki czy inne formy sprawdzania życia sakramentalnego. Bierzmowanie organizowane jest w większych grupach raz na dwa-trzy lata, obejmując kilka roczników. Często kandydaci do bierzmowania wspomagają lektorów. „Należy dodać, że grupa lektorów powstała w parafii w 1988 roku, gdy przyszedł tutaj ksiądz Marian Biesiada. Musiał na początku chodzić po wiernych i przekonywać. Dzisiaj po tylu latach pracy obecność lektorów zarówno starszych, jaki młodzieżowych jest czymś zupełnie naturalnym i oczywistym. Nie sposób sobie wyobrazić, aby ich nie było” – podkreśliła Helena Pawlak.
Parafia obok wychodzenia ku młodym i szukania nowych form wyrazu wiary kultywuje także tradycje. Od 300 lat istnieje Bractwo Przemienienia Pańskiego. Liczy około 500 osób, odpowiadających za światło w kościele, co widać szczególnie podczas procesji eucharystycznych oraz w czasie pogrzebu kiedy to rozświetlana jest ostatnia droga zmarłego. Bractwo wówczas w sposób szczególny modli się za tę osobę. W każdą trzecią niedzielę miesiąca członkowie Bractwa spotykają się na modlitwie w różnych intencjach. Ponadto co kwartał odprawiana jest Msza św. w intencji żywych i zmarłych członków Bractwa Przemienienia Pańskiego z uroczystym wprowadzeniem jego sztandaru. Kultywowane jest też czterdziestogodzinne nabożeństwo z wystawieniem Najświętszego Sakramentu.
Pytany o działalność charytatywną ks. Proboszcz zaznacza, że rejon Kępna zdominowany jest przez przemysł meblarski i nie ma tam osób bezrobotnych, wszyscy mają pracę. Potrzebna jest jednak pomoc osobom starszym, których jest sporo, osobom pokrzywdzonym przez los oraz chorym. Zespół charytatywny bardzo prężnie działa. Ponadto w Słupi pod Kępnem zlokalizowany jest Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej diecezjalnej Caritas, gdzie pomoc znajdują bezdomni. „Staramy się wspierać Księdza Dyrektora Caritas. Pomagamy te w Kępnie, gdzie jest schronisko dla bezdomnych. Wojna pełnoskalowa na Ukrainie wspieraliśmy różne działania, nawet na szczeblu województwa wielkopolskiego” – mówi ks. Andrzejczak. Był on wcześniej dyrektorem diecezjalnej Caritas, i dzięki zdobytemu doświadczeniu jest szczególnie wrażliwy na potrzeby ubogich.
Oczywiście parafia organizuje także wydarzenia sportowe, takie jak rajdy rowerowe, dzięki którym możliwe jest poznanie najbliższych okolic. Ale dużą popularnością cieszy się także narciarstwo. Ministranci i lektorzy jadą do Zakopanego, do Szczawnicy, czy też Zieleńca. Często starsi uczą młodszych, którzy „łapią bakcyla”. Również spotkania grup wiążą się z grami ruchowymi zarówno młodzieżowych jak i osób starszych. W ten sposób rodzą się więzy między pokoleniami.
Jak podkreślił Paweł Adameczek ważne jest to, że drzwi plebanii są zawsze otwarte, i nawet najmłodsze dzieci znają drogą do kuchni, wiedzą gdzie są przygotowane dla nich łakocie. Ksiądz Proboszcz jest otwarty na inicjatywy, ucząc jednocześnie odpowiedzialności za ich realizację. W ten sposób tworzą się grupy, które budują zarówno więzy społeczne jak i wnoszą swój wkład w życie parafii, zarówno w życie liturgiczne, jak i troskę o wygląd i wystrój świątyni. Na przykład młodzież, która przyjmie bierzmowanie sama przygotowuje kościół na tę uroczystość.
Ksiądz Proboszcz podkreśla, że wiele inicjatyw jest reakcją na to, co dzieje się w Kościele powszechnym. Na przykład obchody Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych stanowiły dla dzieci bodziec, by przygotować scenkę dla swoich dziadków. „Program Duszpasterski, który mamy w Polsce, czy też inne okazje same podsuwają pewne pomysły i wystarczy poczytać, zasięgnąć informacji, aby powstała ciekawa inicjatywa” – podkreśla ks. Andrzejczak. Nie oznacza to, że jesteśmy wolni od problemów, bo życie niesie ze sobą wiele niespodzianek – dodaje Helena Pawlak.
***
Współorganizatorem Konkursu Aktywna Parafia 2023 jest Fundacja na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej.
Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego – bp. Artura G. Mizińskiego.
Partnerem Strategicznym Konkursu Aktywna Parafia 2023 jest Grupa PZU.
Głównym Partnerem Konkursu Aktywna Parafia 2023 jest ORLEN S.A. – Oddział Centralny PGNiG w Warszawie.
Darczyńcą Konkursu Aktywna Parafia 2023 jest Fundacja PKO Banku Polskiego.
Konkurs wspiera Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. i Aries Power Equipment Sp. z o.o.
Patronami medialnymi wydarzenia są TVP1 i portal eKAI.pl.
Więcej informacji na ekai.pl/aktywnaparafia
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.