Pasierbiec: Jubileusz koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia
26 sierpnia 2018 | 13:23 | eb | Pasierbiec Ⓒ Ⓟ
Wiara pomaga nam przemieniać smutek w dobro duchowe – mówił w Pasierbcu biskup tarnowski Andrzej Jeż. Uroczysta Msza św. została odprawiona z okazji 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej i 25-lecia Tarnowskiego Gościa Niedzielnego.
Zdaniem biskupa Jeża ze wzrostem dobrobytu zaczyna brakować miłości rodzinnej i małżeńskiej, ludzie tracą poczucie sensu życia, słabnie wiara. Jak dodał kaznodzieja, przeżywany smutek może stać się okazją, by jeszcze bardziej zacieśnić naszą więź z Bogiem i ludźmi.
„Ból smutku dotyka człowieka, rodziny i wspólnoty. Ale jako ludzie wierzący nie poddajemy się; zwracamy się do Maryi wzywając Jej pomocy, jako „Pocieszycielki strapionych”. Ona jest Matką Pocieszenia przede wszystkim dlatego, że wydała na świat największe Pocieszenie – Jezusa Chrystusa Odkupiciela człowieka. Maryja dała światu iście prawdziwie „Dobrą Nowinę”, dzięki której w ludziach rozbłysła nadzieja” – powiedział bp Jeż.
Podczas Mszy dziękowano za 25 lat Tarnowskiego Gościa Niedzielnego. Pierwszy numer ukazał się 29 sierpnia 1993 roku z okazji ozdobienia papieską koroną łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu.
Bp Jeż nawiązując do tego wydarzenia podkreślił, że ten tygodnik katolicki służy szerzeniu Dobrej Nowiny. „Można śmiało powiedzieć, że w tym świecie jedynie media katolickie są najbardziej niezależne od władzy i biznesu. Pozostają natomiast zależne od świata wartości, zwłaszcza od prawdy, która zawsze powinna być u źródeł informacji oraz służby społecznej, jaką jest dziennikarstwo” – mówił bp Jeż.
Biskup diecezjalny podkreślił też, że rola mediów katolickich jeszcze bardziej będzie się zwiększać. ”Weźmy chociażby pod uwagę fakt, iż większość wiernych raz na tydzień uczestniczy w Eucharystii w niedzielę i z różnym skutkiem słucha Liturgii Słowa. To stanowczo za mało, by potem przez cały tydzień móc rzeczywiście żyć Ewangelią i pod jej wpływem kształtować swoje życie. Potrzebna jest pomoc, jaką oferuje m.in. prasa katolicka” – dodał.
Bp Jeż podziękował wszystkim byłym i obecnym pracownikom redakcji za rzetelną pracę i wkład w pogłębianie religijności w diecezji. „Życzę, by to zaangażowanie w dalszym ciągu przyczyniało się do duchowego rozwoju czytelników, których liczba oby stale wzrastała” – powiedział.
Podczas Mszy św. odczytano także list z Watykanu. „Ojciec Święty docenia zaangażowanie dziennikarzy i współpracowników redakcji Gościa Tarnowskiego, którzy promując działalność i dziedzictwo lokalnego Kościoła, uczestniczą w dziele ewangelizacji. Zawierzając wstawiennictwu Matki Bożej Pocieszenia z Pasierbca wszystkich uczestników jubileuszu Gościa Tarnowskiego, a przede wszystkim dziennikarzy, publicystów i czytelników tygodnika, Ojciec Święty modli się w ich intencji i z serca udziela im swego apostolskiego błogosławieństwa” – czytamy w piśmie z Sekretariatu Stanu.
„Gość Tarnowski jest swego rodzaju pamięcią diecezji” – mówi redaktor naczelny ks. Zbigniew Wielgosz. „Rejestrujemy bogactwo życia religijnego naszego Kościoła diecezjalnego, piszemy o wielu inicjatywach ewangelizacyjnych, promujemy katolickie ruchy i stowarzyszenia. Priorytetem naszej pracy jest towarzyszenie ludziom młodym w rozeznawaniu ich drogi życia i powołania. Często na naszych łamach ukazują się świadectwa wiary. Patrzymy w przyszłość, ewangelizując poprzez dobrą informację także świat wirtualny” – dodaje.
Na modlitwie w Pasierbcu zgromadzili się kapłani, czytelnicy, pielgrzymi, goście z Katowic, dziennikarze, którzy tworzyli i tworzą Gościa Tarnowskiego. Do Pasierbca przybył także na piechotę ks. Adam Pawlaszczyk, redaktor naczelny Gościa Niedzielnego. Mszę św. koncelebrował bp Władysław Bobowski.
Dziś w parafiach pojawił się jubileuszowy numer Tarnowskiego Gościa Niedzielnego dedykowany Pasierbcowi i koronacji obrazu Matki Bożej.
Od 25 lat w diecezji tarnowskiej jest wydawana lokalna edycja „Gość Tarnowski”, która jest częścią „Gościa Niedzielnego”, najpoczytniejszego katolickiego tygodnika opinii w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.