Pełne kościoły i 17 aresztowań – Wielkanoc w Nikaragui
11 kwietnia 2023 | 20:19 | tom (KAI) | Managua Ⓒ Ⓟ
Tegoroczne obchody Wielkanocy w Nikaragui przebiegały w atmosferze skrajnego napięcia po tym, jak rząd zakazał z wyprzedzeniem tradycyjnych procesji wielkopiątkowych. 17 wiernych, którzy przeciwstawili się temu nakazowi, zostało aresztowanych przez policję, podobnie jak cztery inne osoby – poinformował we wtorek antyrządowy portal „Despacho 505”.
Jak zauważył kard. Leopoldo José Brenes Solórzano frekwencja na wielkanocnych mszach św. była mimo to ogromna, podaje hiszpańska agencja informacyjna EFE. Zarówno w parafiach, jak i w jego katedrze, domy modlitwy były w Wielkanoc pełne. W Wielki Piątek w Managui wokół katedry odbyła się procesja Drogi Krzyżowej, w której uczestniczyły tysiące osób.
Zakaz wielkopiątkowych procesji został wydany na początku miesiąca i wywołał spore poruszenie. Nawet Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka apelował do rządu o wycofanie nakazu, który był sprzeczny z wolnością religijną, ale bezskutecznie. Ten krok dyktatora Daniela Ortegi jest postrzegany jako kolejny odwet na Kościele po zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Watykanem i skazaniu biskupa dysydenta Rolando Alvareza na 26 lat więzienia. Papież Franciszek już w marcu określił reżim Ortegi jako „dyktaturę”. W Niedzielę Wielkanocną podczas przemówienia „Urbi et Orbi” wezwał do modlitwy za cierpiący Kościół w tym środkowoamerykańskim kraju. „Wiernym uniemożliwia się tam swobodne i publiczne wyznawanie wiary” – powiedział papież.
Kościół katolicki jest od lat najważniejszym głosem w Nikaragui przeciwko reżimowi Ortegi, który reaguje na społeczne niezadowolenie represjami. Według platformy „Unidad Nacional Azul y Blanco” 17 osób zostało aresztowanych za udział w procesjach wielkopiątkowych, które zostały zakazane przez państwo. Według informacji aresztowano również dziennikarza Víctora Ticaya, który relacjonował jedną z takich procesji. W sumie platforma zarejestrowała 21 arbitralnych aresztowań, 14 gróźb, 9 przypadków nękania i wydalenie dwóch osób – w tym księdza z Panamy – między 1 a 9 kwietnia. Filmy rozpowszechniane na Twitterze pokazują m. in. młodzież przebraną za noszących krzyż Jezusa Chrystusa, żołnierzy i apostołów uciekających przed policjantami.
Kard. Brenes Solórzano podczas uroczystości wielkanocnych w katedrze w Managui mówił o „Wielkim Poście ze wzlotami i upadkami”, „ale w końcu jesteśmy tutaj”. Powiedział, że cieszy się, iż pomimo niesprzyjających warunków, uroczystości Wielkiego Tygodnia przed Wielkanocą w kościołach i wokół nich cieszyły się tak dużym zainteresowaniem. Tysiące osób śledziło liturgię również poprzez transmisje na żywo na portalach społecznościowych archidiecezji Managua.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.