Pelplin: 24 maja zakończenie etapu polskiego procesu beatyfikacyjnego II grupy męczenników II wojny światowej
20 maja 2011 | 19:21 | ks. is Ⓒ Ⓟ
Pierwszy, polski etap procesu beatyfikacyjnego drugiej grupy męczenników II wojny światowej zostanie zamknięty 24 maja w bazylice katedralnej w Pelplinie. Proces prowadzi diecezja pelplińska.
Proces ten wiąże się ściśle z procesem beatyfikacyjnym 17 męczenników pochodzących z diecezji pelplińskiej, dawnej chełmińskiej.
Przygotowania do rozpoczęcia tego procesu sięgają lat 90. Pierwsza uroczysta sesja Pelplińskiego Trybunału Kanonizacyjnego miała miejsce 29 września 1994 roku. Początkowo planowano, aby 17 męczenników z diecezji pelplińskiej włączyć do procesu 108 męczenników, których beatyfikował papież Jan Paweł II w 1999 roku. Z różnych przyczyn to się nie udało, stąd dochodzenie w ich sprawie wymagało dalszego oddzielnego postępowania.
Z czasem, po beatyfikacji z 1999 roku, okazało się, że również inne diecezje i wiele wspólnot zakonnych mają kandydatów do wyniesienia na ołtarze, którzy nie zostali uwzględnieni w pierwszym procesie, bo – na przykład – nie udało się przygotować na czas odpowiedniej dokumentacji. Biskupi tych diecezji i przełożeni zakonni zdecydowali, aby kandydatów tych dołączyć do procesu prowadzonego przez diecezję pelplińską, na co Konferencja Episkopatu Polski wyraziła zgodę podczas 310. zebrania plenarnego 15 marca 2001 roku.
Lista wszystkich kandydatów do chwały męczeństwa liczyła 122 nazwiska osób świeckich i duchownych, na czele z ks. prał. Antonim Henrykiem Szumanem. Wszyscy oni zginęli z rąk hitlerowskich okupantów. Oddali swoje życie za wiarę w różnych miejscach na terenie kraju, a także poza granicami Polski, np. w obozach koncentracyjnych w Dachau, Sachsenhausen, Mittelbau, Buchenwald. W celu rozpoczęcia działań prawnych, zgodnie z wytycznymi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, biskup pelpliński musiał uzyskać zgodę ordynariuszy administrujących na terenach, gdzie kandydaci do wyniesienia na ołtarze ponieśli śmierć męczeńską.
21 września 2003 roku Pelpliński Trybunał Kanonizacyjny odbył sesję de tribunalis rogatorialibus construendis, która pozwoliła na utworzenie trybunałów rogatoryjnych na terenie całej Polski. Pierwsze pismo rogatoryjne w celu utworzenia trybunału rogatoryjnego w archidiecezji przemyskiej Pelpliński Trybunał Kanonizacyjny wystosował 25 września 2003 roku. Do 29 grudnia 2003 roku erygowano trybunały rogatoryjne w archidiecezji częstochowskiej, gnieźnieńskiej, warmińskiej, poznańskiej, krakowskiej, warszawskiej, łódzkiej, oraz w diecezji sandomierskiej, tarnowskiej, warszawsko-praskiej, kieleckiej, włocławskiej, zamojsko-lubaczowskiej i drohiczyńskiej.
7 października 2003 roku biskup pelpliński powołał do istnienia Biuletyn Informacyjny Postulacji Procesu Beatyfikacyjnego II Grupy Polskich Męczenników z okresu II wojny światowej „Męczennicy”. Jest to pismo o zasięgu ogólnopolskim, a jego zadaniem jest informowanie wiernych o postępujących pracach procesu, o procedurze procesowej, a także przybliżanie zainteresowanym postaci poszczególnych Sług Bożych. Pismo to ma na celu również formację duchową. Pierwszy numer cieszącego się ogromnym powodzeniem biuletynu ukazał się nakładem Wydawnictwa Diecezji Pelplińskiej „Bernardinum” w marcu 2004 roku.
Postulatorem etapu polskiego procesu dla diecezji pelplińskiej oraz postulatorem generalnym procesu całej grupy Sług Bożych jest ks. dr Wiesław Mazurowski, oficjał sądu biskupiego w Pelplinie. Na etapie rzymskim postulatorem zostanie ks. dr Dariusz Drążek z Pelplina.
We wtorek 24 maja na uroczyste zamknięcie procesu przybędą postulatorzy ze wszystkich diecezji i zgromadzeń zakonnych, które współuczestniczą w procesie beatyfikacyjnym. Liturgię, która rozpocznie się o godz. 10.00, będzie transmitowała telewizja Trwam, Radio Maryja i Radio Głos.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.