Pielgrzymki muszą być organizowane zgodnie z przepisami prawa – wkrótce ważne szkolenie na UKSW
07 listopada 2022 | 18:56 | maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Jak należy organizować pielgrzymki? Jakie w tym zakresie obowiązuje prawo? Jaka odpowiedzialność spoczywa na organizatorach? – na te i inne pytania będą mogli uzyskać odpowiedź uczestnicy specjalnego szkolenia dla podmiotów kościelnych i biur podróży w zakresie organizacji ruchu pielgrzymkowego. Odbędzie się ono 23 listopada na UKSW. Jak podkreśla prof. Barbara Strzałkowska, biblistka i kierownik studiów Chrześcijańskiej Turystyki Religijnej, szkolenie to jest ważną i potrzebną inicjatywą, zwłaszcza w kontekście tragicznego wypadku podczas pielgrzymki do Medjugorie w czasie ostatnich wakacji. – Podmioty kościelne organizujące tego typu wyjazdy chcą się w tym zakresie kształcić i chcą być transparentne – podkreśla prof. Strzałkowska.
Szkolenie organizowane przez kierunek Chrześcijańska Turystyka Religijna na UKSW wraz z Radą KEP ds. Migracji Turystyki i Pielgrzymek pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą. – To odpowiedź na szereg pytań o odpowiedzialność strony kościelnej w przestrzeni turystyki religijnej i pielgrzymkowej, które pojawiały się po tragicznym wypadku podczas pielgrzymki do Medjugorie. Okazało się, że organizowano tę pielgrzymkę niezgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w naszym kraju – podkreśla prof. Strzałkowska.
– Myślę, że to szkolenie jest bardzo potrzebne, zwłaszcza organizatorom niedużych parafialnych wyjazdów – zaznacza prof. Strzałkowska. – Warto w tym kontekście podkreślić, że zdecydowana większość wyjazdów organizowanych przez podmioty kościelne odbywa się całkowicie w zgodności z obowiązującą ustawą o ruchu turystycznym. Ważne jest jednak, by wszyscy mieli świadomość, że niezależnie od skali wyjazdu, jeśli wiadomość o nim została ogłoszona w parafii, jeśli ludzie się zapisują i wpłacają określone kwoty – jest to wyjazd nie „prywatny” lecz „zorganizowany” i jako taki musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi wszystkich przepisami ustawy – dodaje.
Zdaniem prof. Strzałkowskiej, obowiązujące prawo jest bardzo dobre. Zostawia też duże możliwości wspólnotom religijnym. Ważne jest, aby to prawo stosować, przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo ludzi, którzy ufają organizatorom pielgrzymek. – Wypadki będą się zdarzały, ale musimy dołożyć wszelkich starań, by pielgrzymi byli bezpieczni. Nie tylko z uwagi na odpowiedzialność karną ale również moralną – podkreśla kierowniczka studiów Chrześcijańska Turystyka Religijna.
Zwraca uwagę, że brak skrupulatności w stosowaniu przepisów prawa wiąże się nie tyle może z tzw. „szarą strefą”, co raczej pozostawianiem w obszarze pewnej nieświadomości. Nie dotyczy to zresztą tylko organizatorów kościelnych wyjazdów. Podobne problemy występują w przypadkach wyjazdów szkolnych, harcerskich czy wyjazdów integracyjnych, gdy np. hotel i autokar rezerwuje sekretarka danej firmy z pominięciem wyspecjalizowanego biura. – Nie ma problemu, gdy wszystko idzie dobrze, ale warto zadać sobie pytanie, kto poniesie odpowiedzialność w sytuacji, gdy zdarzy się wypadek. Być może spadnie ona właśnie na tę sekretarkę – zaznacza prof. Strzałkowska.
Jak podkreśla, organizator wyjazdu musi znać prawo. Trzeba wiedzieć, jakie przepisy obowiązują w sytuacji jazdy nocnej, jaki może być czas pracy kierowców. Należy mieć podpisane stosowne umowy, w tym umowę z przewoźnikiem. Podmiot organizujący wyjazd musi być zarejestrowany jako taki, które posiada do tego stosowne uprawnienia – jak się okazało ten warunek nie był spełniony w przypadku tragicznej w skutkach pielgrzymki do Medjugorie.
– Być może ten straszny wypadek stanie się pewnym katalizatorem koniecznych zmian. Przyszedł czas, by te sprawy omówić i uporządkować. Szkolenie, na które zapraszamy, będzie do tego okazją. Chcemy porozmawiać też o pytaniach i wątpliwościach. Chcemy stworzyć przestrzeń debaty – mówi prof. Strzałkowska.
Zaproszenie skierowane zostało do biur turystycznych i pielgrzymkowych, do kościelnych organizatorów ruchu pielgrzymkowego, do diecezji oraz do przełożonych zakonnych. Organizatorzy liczą na szerokie zainteresowanie. Mają też nadzieję, że szkolenie stanie się wydarzeniem cyklicznym.
Uczestnictwo w szkoleniu będzie się wiązało z możliwością uzyskania certyfikatu.
Po wydarzeniu ukaże się też kompendium, które umożliwi wszystkim zapoznanie się z prezentowanymi treściami.
Program szkolenia dostępny jest na stronie turystyka.uksw.edu.pl
– Kościół dba o to, by pielgrzymki organizowane były zgodnie z prawem i jest otwarty na to, by jak najszerzej kształcić swoich członków w tym zakresie – podkreśla prof. Strzałkowska.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.