Pielgrzymki rowerowe z błogosławieństwem Prymasa w drodze na Jasną Górę
03 sierpnia 2024 | 14:43 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
Z błogosławieństwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka wyruszyła 3 sierpnia z Gniezna na Jasną Górę pielgrzymkowa grupa rowerowa. Jedzie w niej ponad 50 osób. W drodze są także grupy rowerowe z Inowrocławia, Damasławka, Rogowa, Wilczyna i Strzelna.
– Pielgrzymka jest przede wszystkim wyrazem naszej duchowej postawy, to znaczy spojrzenia i dążenia w naszym życiu do tego, co przed nami, szukania bliskości z Bogiem. I jak każda pielgrzymka, tak i ta, rowerowa, ma konkretny cel: Jasną Górę i spotkanie z Matką Bożą, od której chcemy uczyć się podążania do tego ostatecznego celu w postawie miłości, służby, bycia dla drugich i zawierzenia Bogu – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak, który spotkał się przed wyjazdem z pielgrzymami z Gniezna i pobłogosławił ich przed drogą.
Gnieźnieńska grupa pielgrzymuje po raz trzynasty. Pomysłodawcą i przez wiele lat duchowym opiekunem pielgrzymki był śp. ks. Waldemar Radecki, którego grób odwiedzają pielgrzymi co roku przed wyjazdem. Wcześniej modlą się na Mszy św. w kościele pw. św. Michała Archanioła, gdzie ks. Radecki był proboszczem i gdzie dziś duszpasterzuje obecny kapelan grupy ks. Krzysztof Woźniak.
– Na pielgrzymce rowerowej, podobnie jak na pieszej, jest wysiłek. Człowiek mierzy się ze swoją fizycznością, ale i odnajduje dobro duchowe. To czas poświęcony Panu Bogu, sobie i wspólnocie – przyznaje ks. Woźniak.
Pielgrzymi nie ukrywają, że trzeba lubić jeździć na rowerze, by wybrać się w taką pielgrzymkę. Trzeba też trochę treningu, bo dziennie pokonuje się nawet 100 kilometrów.
– Przez dwadzieścia jeden lat chodziłem na Jasną Górę pieszo. Od kilku lat, ze względów czasowo-logistycznych, jeżdżę na rowerze. Pielgrzymka rowerowa jest krótsza, ale wymaga nie mniej wysiłku. Najważniejsze są jednak dla mnie kwestie duchowe: modlitwa, wspólnota, cel, do którego zmierzamy – mówi jeden z uczestników pielgrzymki.
Podobnego zdania jest ks. Remigiusz Malewicz, który kolejny raz jedzie na Jasną Górę. – Oczywiście, że da się duchowo przeżyć pielgrzymkę na dwóch kółkach. Codziennie spotykamy się na Mszy św., różańcu, słuchamy konferencji. Sama droga jest także swoistą medytacją. Tak, jak pielgrzymi piesi, jedziemy z hasłem «Przewodniczka», bo u Maryi chcemy szukać inspiracji na drogi naszej codzienności – mówi ks. Malewicz.
Grupa z Gniezna jest jedną z kilku, jakie z archidiecezji gnieźnieńskiej zmierzają na rowerach na Jasną Górę. W sobotę wyruszyła także grupa z Wilczyna z ks. Zbigniewem Ilkowskim. Od piątku w drodze jest grupa z Damasławka z ks. Mariuszem Orlikowskim, która pierwszego dnia zatrzymała się w Gnieźnie na modlitwie u św. Wojciecha i krótkie spotkanie z Prymasem Polski. Po raz trzynasty jedzie grupa ze Strzelna z ks. Marcinem Modrzyńskim, w której najmłodszy uczestnik ma 17 lat, a najstarszy 84. Drugi dzień w drodze jest także grupa z Rogowa z ks. Tomaszem Głuszakiem oraz z Inowrocławia, z parafii pw. św. Królowej Jadwigi.
Do celu wszystkie grupy dotrą w tym samym terminie co pielgrzymka piesza – 5 sierpnia, a 6 sierpnia wspólnie z wszystkimi uczestniczyć będą w Mszy św. na zakończenie tegorocznej drogi pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.