Plan zajęć nowego nuncjusza apostolskiego w Polsce
08 września 2010 | 20:46 | mp, st/ms Ⓒ Ⓟ
W najbliższy piątek, 10 września przybędzie do Warszawy abp Celestino Migliore aby rozpocząć misję Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Pierwsze dni pobytu nowego reprezentanta Stolicy Świętej w Polsce zapowiadają się nadzwyczaj pracowicie.
Na warszawskim lotnisku Okęcie nowego nuncjusza apostolskiego powita 10 września w godzinach przedpołudniowych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik wraz z pozostałymi członkami prezydium Episkopatu: abp. Stanisławem Gądeckim, zastępcą przewodniczącego KEP oraz bp. Stanisławem Budzikiem, sekretarzem generalnym KEP. Abp Migliore witać będą również pasterze stołecznych diecezji abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski oraz reprezentant Ordynariatu Polowego – poinformował KAI ks. Ionuţ Paul Strejac, sekretarz Nuncjatury w Warszawie.
Ze strony państwowej nowego nuncjusza apostolskiego powita przedstawiciel protokołu dyplomatycznego.
Nazajutrz, 11 września abp Migliore uda się do Krakowa, gdzie zabierze głos w ramach międzynarodowej konferencji: „Wkład Chrześcijan w Zjednoczenie Europy”. W niedzielę 12 września nowy nuncjusz uda się na Jasną Górę, gdzie modlić się będzie pod słynnym obrazem Czarnej Madonny. W niedziele dotrze też do Gniezna, siedziby Prymasa i stolicy najstarszej metropolii w Polsce. Tam modlić się będzie przy grobie św. Wojciecha, patrona Polski oraz – jak mawiał Jan Paweł II – szczególnego patrona jednoczącej się Europy. Pobyt w Gnieźnie będzie okazją do rozmów z abp. Józefem Kowalczykiem, który piastował funkcję nuncjusza apostolskiego w Polsce od 1989 do 2010 r.
13 września abp Migliore będzie gościem honorowym VIII Kongresu Teologów Polskich, który tego dnia rozpocznie się w Poznaniu. Abp Migliore wygłosi słowo do uczestników kongresu w pierwszym dniu jego obrad. Tematem obrad kongresu jest teologiczna odpowiedź na fundamentalne pytania współczesnego człowieka „Między sensem a bezsensem ludzkiej egzystencji”.
Uroczyste powitanie nowego nuncjusza apostolskiego ze strony całej Konferencji Episkopatu Polski nastąpi w Warszawie podczas obrad najbliższego, 353. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu, jakie odbędzie się 28 i 29 września br.
28 września wieczorem w archikatedrze warszawskiej św. Jana sprawowana będzie uroczysta Msza św., związana z powitaniem nowego przedstawiciela Ojca Świętego w stolicy Polski. Wezmą w niej udział kardynałowie, arcybiskupi i biskupi oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
Abp Celestino Migliore jest jednym z najbardziej cenionych i doświadczonych dyplomatów w służbie Stolicy Apostolskiej. Urodził się 1 lipca 1952 r. w Cuneo w Piemoncie, na północy Włoch. Święcenia kapłańskie przyjął w Cuneo 25 czerwca 1977 r. i należy do prezbiterium tej diecezji. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. W 1980 r. po ukończeniu Papieskiej Akademii Kościelnej podjął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej.
W latach 1980-84 był attaché i drugim sekretarzem Delegatury Apostolskiej w Angoli, następnie pracował w nuncjaturze w USA, w 1988 – w Egipcie, a w latach 1989-1992 w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie. 14 kwietnia 1992 r. został specjalnym wysłannikiem Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu.
21 grudnia 1995 r. Jan Paweł II mianował go podsekretarzem do spraw relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami. W tym charakterze ks. prał. Migilore zajmował się m. in. promowaniem relacji z państwami nie utrzymującymi stosunków dyplomatycznych z Watykanem. Był odpowiedzialny za utrzymywanie kontaktów z krajami azjatyckimi, które nie miały jeszcze stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Przewodniczył delegacjom Stolicy Apostolskiej na rozmowy z władzami Chin, Wietnamu, Korei Północnej, a także uczestniczył w szeregu konferencji organizowanych przez ONZ. Był też wykładowcą dyplomacji kościelnej na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim.
W dniach 9-20 lipca 2001 w Nowym Jorku, abp Migliore przewodniczył delegacji Stolicy Apostolskiej na konferencję Narodów Zjednoczonych w sprawie nielegalnego handlu ręczną i lekka bronią palną we wszystkich jego aspektach. Reprezentował również Stolicę Apostolską w różnych europejskich stolicach podczas licznych konferencji związanych ze Światową Organizacją Handlu, Europejską Komisją Ekonomiczną, Unią Europejską i Bliskim Wschodem.
30 października 2002 r. Jan Paweł II mianował ks. prałata Migliore Nuncjuszem Apostolskim, Stałym Obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku i jednocześnie wyniósł do godności arcybiskupa. Sakrę przyjął z rąk Ojca Świętego, 6 stycznia 2003 r. Abp Migliore był czwartym Stałym Obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku. Przed nim funkcję tę pełnili: prał. Giovanetti, kard. Cheli i kard. Martino.
Abp Migliore organizował m. in. wizytę Benedykta XVI w ONZ 18 kwietnia 2008 r.
Występując na forum ONZ abp Migliore wielokrotnie bronił praw osoby ludzkiej, której w pierwszym rzędzie powinien służyć rozwój gospodarczy i społeczny. Uzasadniał z jednej strony konieczność szacunku dla każdego człowieka. Wskazywał m. in. na obowiązek obrony rodziny, opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety.
Watykański dyplomata wielokrotnie apelował o pokojowe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego, podjęcie zdecydowanych kroków na rzecz rozbrojenia nuklearnego i nierozprzestrzeniania broni jądrowej. Wyrażał przekonanie, że pokojowe wykorzystanie energii nuklearnej musi się odbywać pod ścisłą kontrolą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
Nowy nuncjusz w Warszawie oprócz włoskiego zna francuski, angielski, hiszpański, portugalski i polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.