Płock: bp Libera poświęcił nową ekspozycję w Muzeum Mazowieckim
17 grudnia 2010 | 09:32 | eg Ⓒ Ⓟ
„X wieków historii Płocka” – taki tytuł nosi nowa stała ekspozycja w nowo otwartym skrzydle Muzeum Mazowieckiego w Płocku. W czwartek 16 grudnia uroczyście poświęcił ją biskup Piotr Libera, który przekazał płockiemu muzeum dar w postaci kilkudziesięciu tomów roczników niemieckiego czasopisma satyrycznego „Simplicissimus”, ukazującego się w od XX w. w Monachium.
Bp Libera przypomniał, że Muzeum Mazowieckie w Płocku jest najstarszym w Polsce muzeum publicznym, powstałym w 1821 r. z inicjatywy członków Towarzystwa Naukowego Płockiego. Jego współzałożycielem i pierwszym prezesem był senator i biskup płocki Adam Prażmowski. W okresie międzywojennym placówka nosiła nazwę Muzeum Mazowsza Płockiego im. prof. Ignacego Mościckiego, Prezydenta Rzeczypospolitej. Od 1967 r. zaczęła prezentować zbiory secesji, z których dziś słynie.
„Miejski i historyczny oraz mazowiecki charakter był stale obecny w tym muzeum. Wielu wybitnych muzealników uchroniło, przeniosło i na nowo z jeszcze większym rozmachem zorganizowało to, co stanowi o tożsamości tego miasta, to co jest jego dumą i historią. Nowa ekspozycja, w znacznej mierze ukazuje średniowieczny, stołeczny i biskupi charakter Płocka”, mówił ordynariusz płocki.
Hierarcha akcentował, że w zbiorach Muzeum Mazowieckiego znaleźć można świadectwa działalności wybitnego biskupa Aleksandra z Malonne, świątobliwego biskupa Wernera czy biskupa Piotra, który w 1237 r. nadał dyplom lokacyjny miastu. Swoje miejsce w zapisach i ilustracjach znalazły tak cenne obiekty historyczne, jak Drzwi Płockie, Biblia Płocka, Puszka Czerwińska, Kielich Konrada Mazowieckiego, herma św. Zygmunta z fundacji Kazimierza Wielkiego wraz z diademem piastowskim z XIII w.
Przekazał także na ręce Leonarda Sobieraja, dyrektora Muzeum Mazowieckiego w Płocku, zbiór kilkudziesięciu tomów roczników niemieckiego czasopisma satyrycznego „Simplicissimus” („Prostaczek”) ukazującego się od początku XX w. w Monachium. Tygodnik ten poświęcony był przeglądowi sztuki i literatury. Dar ten przekazanych został w sierpniu tego roku dla diecezji płockiej przez dr Marianne Kunkel-Cichos z Bawarii. Ponadto ekspozycję w Muzeum Mazowieckim wzbogaciły wypożyczone z Archiwum Diecezjalnego tłoki pieczętne oraz z Muzeum Diecezjalnego – Krzyż Walecznych, nadany miastu przez Marszałka Józefa Piłsudskiego po bohaterskiej obronie w roku 1920.
Za dar prasowy dziękował dyrektor Leonard Sobieraj, który ocenił jego wartość na 10 tys. euro. Wyrazem podziękowania było wręczenie listów gratulacyjnych i medali wszystkim, którzy wsparli muzeum w jego działaniach zmierzających do stworzenia nowej ekspozycji. Biskup Piotr Libera otrzymał okolicznościowy medal ze srebra, a ks. Stefan Cegłowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku, medal z brązu.
Nowa ekspozycja „X wieków historii Płocka” w Muzeum Mazowieckim znajduje się na dwóch kondygnacjach nowego skrzydła placówki. Została zorganizowana zgodnie z najnowszymi standardami, zwiedzający mogą m.in. korzystać z kiosków multimedialnych. Obejrzeć można na niej m.in. makietę Płocka z 1800 r. o wymiarach 40 m kw., pamiątki po loży masońskiej Alberta, banknoty upamiętniające powstanie kościuszkowskie, biżuterię z powstania styczniowego czy różaniec z chleba z obozu z Ravensbrück. Atrakcją jest także 3-metrowy jesiotr, wyłowiony z Wisły w latach 30. XX wieku.
Wystawa została urządzona dzięki środkom unijnym. Przez najbliższe 5 lat będzie można ją zwiedzać bezpłatnie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.