Płock: parafia św. Bartłomieja przypomni wiernym patrona
22 sierpnia 2022 | 15:44 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Parafia pw. św. Bartłomieja w Płocku postanowiła przypomnieć wiernym patrona parafii i kościoła parafialnego – od września będą w niej sprawowane Msze św. przy ołtarzu bocznym, dedykowanym apostołowi Jezusa Chrystusa. Poza tym podczas tegorocznej sumy odpustowej zostanie poświęcona ikona patrona, wykonana przez płocką ikonopisarkę Katarzynę Kobuszewską. Warto zatrzymać się w tym miejscu także podczas letnich peregrynacji, ponieważ zabytkowy kościół jest jednym z najciekawszych obiektów sakralnych w mieście.
Parafia pw. św. Bartłomieja w Płocku, sięgająca XIV wieku, najstarsza parafia w Płocku, przypomni wiernym postać patrona: jednego z dwunastu apostoła Jezusa Chrystusa. Odbędzie się to najpierw podczas tegorocznych uroczystości odpustowych w niedzielę 28 sierpnia. Sumie odpustowej o godz. 12.00 przewodniczył będzie ks. Paweł Gniadkowski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Soczewce. Podczas tej Mszy św. zostanie poświęcona ikona św. Bartłomieja, wykonana przez płocką ikonopisarkę Katarzynę Kobuszewską.
– Zamierzamy od września każdego 24. dnia miesiąca (24 sierpnia przypada święto liturgiczne św. Bartłomieja), sprawować przy ołtarzu św. Bartłomieja Mszę św. Będzie ona sprawowana tyłem do wiernych, zgodnie z usytuowaniem ołtarza. Zapraszamy na nią wszystkich czcicieli św. Bartłomieja i wiernych staromiejskiej parafii – mówi ks. kan. dr Jarosław Kamiński, proboszcz parafii.
Warto z tego zaproszenia skorzystać choćby dlatego, że parafia św. Bartłomieja w Płocku (farna), obecnie przy ul. Kazimierza Wielkiego 1, istnieje już 666 lat (od 1356 roku). Biskup płocki Klemens przeniósł ja z kolegiaty św. Michała do nowo zbudowanego kościoła, ufundowanego przez króla Kazimierza Wielkiego. Przez trzysta lat kościół ten przeżywał swoją świetność jako budowla gotycka, potem przebudowywany przez Jana Baptystę Wenecjanina otrzymał elementy renesansowe, aby ostatecznie przyjąć wystrój barokowy.
Na początku XVIII wieku wskutek wojen, pożarów i innych nieszczęść stan kościoła był bardzo zły. W 1723 r. postanowiono „szczyt znacznej wysokości od południa znieść i ze ścianami w równej linii zrównać”. Skrócono korpus, zamurowano dawne wejście (od strony Wisły), istniejące od ponad 400 lat i zrobiono nowe (od strony Rynku) usunięto boczne kaplice, nadając obiektowi styl późnobarokowy. 4 października 1732 fara stała się kolegiatą św. Bartłomieja, po przeniesieniu tutaj Kapituły z kolegiaty św. Michała. W 1772 r. zakończono przebudowę kościoła i dokonano rekonsekracji kolegiaty.
Na uwagę w kościele z pewnością zasługuje na przykład marmurowy ołtarz główny, który został do niego przeniesiony w 1856 roku ze zlikwidowanego kościoła św. Wojciecha. Od początku XVII wieku istnieje przy świątyni okazała, wolnostojąca dzwonnica.
Rok 2006 płocka fara obchodziła pod znakiem jubileuszu 650-lecia istnienia. W związku z tym świątynia przeszła wiele remontów, na przykład całkowicie odnowiono prezbiterium. Poza tym w czasie prac konserwatorskich pod prezbiterium znaleziono dwie olbrzymie krypty pochodzące prawdopodobnie z pierwszego okresu funkcjonowania kościoła. W październiku 2007 roku odkryto pierwotne wejście do świątyni, znajdujące się na miejscu obecnego prezbiterium oraz gotycko-renesansowe okna z XVI wieku.
W latach 2013-2014 staraniem byłego proboszcza ks. prał. Wiesława Gutowskiego przeprowadzono rewitalizację zabytkowej kolegiaty, dokonując remontu generalnego. Podczas prac odkryto między innymi rozetę, która widniała nad pierwotnym wejściem do świątyni.
Parafia św. Bartłomieja, to parafia ściśle związana z historią miasta i jego świętych. Od 1846 roku z fary wychodzi z coroczna piesza pielgrzymka do sanktuarium maryjnego w Skępem. Pierwsza odbyła się jako dziękczynienie za wygaśniecie epidemii cholery w Płocku. Na terenie parafii św. siostra Faustyna Kowalska w 1931 miała pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu ufam Tobie”, a sługa Boża matka Józefa Hałacińska otworzyła pierwszy dom zakonny sióstr pasjonistek. 18 listopada 2006 jej ciało zostało uroczyście przeniesione do tego kościoła i umieszczone w sarkofagu.
Poza tym w 1919 roku na plebanii rezydował nuncjusz apostolski Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI. 26 września 2018 roku koncelebrowaną Mszę św. sprawowali w farze przedstawiciele episkopatu, podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
Przy kościele istnieje Kapituła Kolegiacka św. Michała Archanioła. Została powołana do istnienia w połowie XII wieku przy kościele kolegiackim św. Michała w Płocku, powstałym z fundacji Dobiechny, wdowie po Wojsławie, wychowawcy Bolesława Krzywoustego. W dniu 4 października 1732 roku, za zgodą Stolicy Apostolskiej i króla Augusta II, przeniesiona została przez biskupa płockiego Andrzeja Stanisława Kostkę Załuskiego do kościoła pod wezwaniem św. Bartłomieja w Płocku.
Kapituła została rozwiązana w dniu 17 kwietnia 1819 roku, jednak po 196 latach, dekretem biskupa płockiego Piotra Libery z dnia 2 kwietnia 2015 roku, została restytuowana przy kościele kolegiackim pod wezwaniem św. Bartłomieja, jako wotum na 940-lecie diecezji płockiej. W dniu 8 listopada 2015 roku odbyła się uroczysta instalacja kapituły przez bp. Piotra Liberę.
Płocki kościół farny pw. św. Bartłomieja, to jedna z pereł architektonicznych Płocka i diecezji. Warto ten zabytek odwiedzić, ale też pomodlić się przy ołtarzu apostoła, który rzucił wszystko, aby pójść za Jezusem, a potem poniósł za to śmierć męczeńską.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.