Płock: poświęcenie tablicy ku czci policjantów pomordowanych w Katyniu
06 marca 2022 | 00:44 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
W Płocku modlono się 82. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Eucharystii w intencji Ojczyzny oraz poległych i pomordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP przewodniczył bp Piotr Libera: – Jesteście duchowymi spadkobiercami dramatycznej, bolesnej historii polskiej Policji – zwrócił się do policjantów. Poświęcił również tablicę pamiątkową, ku czci zamordowanych na wschodzie policjantów.
Bp Piotr Libera zwrócił się do uczestników Eucharystii – policjantów, aby zgodnie z wezwaniem Jezusa „Pójdź za mną”, słuchali głosu sumienia, mieli poczucie własnej godności trwali przy wartościach, za które warto dać życie.
Przypomniał historię powstania Policji Państwowej w 1919 roku, która miała stać na straży przestrzegania prawa, strzec porządku publicznego, podejmować walkę ze złem. Egzamin z tak ślubowanej wierności policjanci zdali we wrześniu 1939 roku, gdy z bronią w ręku starali się powstrzymać najeźdźców z hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji. Poległo wtedy blisko dwa tysiące policjantów.
W czasie okupacji wielu funkcjonariuszy zostało uwięzionych i zamordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych, na okupowanych przez Sowietów terenach wielu było masowo aresztowanych, osadzanych w obozach, mordowanych. 5 marca mija 82. rocznica zbrodniczego aktu, jakim było podpisanie przez Stalina, Woroszyłowa, Mołotowa, Mikojana, w porozumieniu z szefem NKWD Berią – tajnego wyroku śmierci około dwudziestu siedmiu tysięcy oficerów i podoficerów wojska i policji, więzionych w Związku Sowieckim.
– Policjantów od początku uważano ich za ludzi ideowych, patriotów odpornych na agitację komunistyczną, wrogów ustroju sowieckiego i ludu pracującego miast i wsi. Tragiczny los swoich synów, mężów i ojców dzieliły ich rodziny – masowo deportowane przez NKWD na Syberię i do Kazachstanu w styczniu i kwietniu 1940 roku – przypomniał biskup.
Podkreślił też, że symbolem męczeństwa polskiej policji stał się Twer, gdzie bestialsko zabito ponad 6 tysięcy policjantów, a także pobliskie Miednoje – największa policyjna nekropolia na całym świecie, a zarazem „najbardziej przekonujące świadectwo wierności Ojczyźnie i rocie ślubowania”.
– Jesteście duchowymi spadkobiercami tamtej historii, dramatycznej, bolesnej historii polskiej Policji. Dzisiaj ta historia jest już znana, ale dobrze wiecie, jak trudne było dochodzenie do prawdy o niej. I dobrze wiecie – a widać to szczególnie dzisiaj w Ukrainie – że skłonność do popełniania największych zbrodni w imię chorych, imperialnych, szatańskich ambicji w Rosji i na Białorusi wciąż trwa. Bolejemy nad tym, protestujemy, wzywamy najeźdźcę do opamiętania w imię wspólnych nam – prawosławnym i katolikom – najświętszych praw Bożych i ludzkich – głosił hierarcha.
Po Mszy św. w kościele parafialnym odsłonięta została tablica poświęcona „Funkcjonariuszom Policji Państwowej, poległym i zmarłym w latach 1919 – 1940, ofiarom hitlerowskich i stalinowskich obozów zagłady”. Tablica ta została ufundowana przez proboszcza parafii ks. kan. dr. Jerzego Ławickiego, a poświęcił ją bp Piotr Libera. Na zakończenie ceremonii złożono pod nią wiązanki kwiatów.
Obchody 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zakończyła uroczystość wręczenia odznaczeń resortowych i okolicznościowych. Medalami „Pro Patria”. Wyróżnieni nim zostali członkowie Oddziału Płockiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Łodzi, którzy w sposób szczególny zasłużyli się w działalności na rzecz rozpowszechniania wiedzy i zachowania pamięci o ponad 10 tysiącach funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku w Kalininie (obecnie Twer) i pogrzebanych w bezimiennych „dołach śmierci” na cmentarzu wojennym w Miednoje i innych miejscach kaźni.
Medal „Pro Patria” otrzymał między innymi ks. kan. dr Jerzy Ławicki, diecezjalny kapelan Policji oraz kapelan Komendy Powiatowej Policji w Płocku. Ponadto wręczono kilkanaście okolicznościowych medali z okazji 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, Otrzymali je m.in. biskup płocki Piotr Libera i minister Jan Józef Kasprzyk. Odznaczenia wręczył Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Inicjatorami rocznicowej uroczystości w Płocku byli: Komenda Powiatowa Policji w Płocku – z komendantem insp. Mariuszem Kryszkowskim, Oddział Płocki Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi – z prezesem Janem Olbrychowskim, Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji Region IPA Płock – z przewodniczącym Adamem Łaszewskim.
***
Do Zbrodni Katyńskiej, w wyniku której zamordowano około 22 tys. polskich obywateli m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 roku. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, w Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie dokonali funkcjonariusze NKWD. Zbrodnia Katyńska kwalifikowana jest jako ludobójstwo i zbrodnia przeciwko ludzkości.
5 marca 1940 roku szef NKWD Ławrientij Beria skierował do Stalina notatkę, która uruchomiła machinę zbrodni, uzasadniając w niej potrzebę szczególnego rozpatrzenia sprawy wszystkich jeńców z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz skazania ich na karę śmierci przez rozstrzelanie. Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za mord, obarczając nią III Rzeszę Niemiecką. Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu Niemcy podali oficjalnie na konferencji prasowej w Berlinie w kwietniu 1943 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.