Płock: przedstawiciele Służby Zdrowia obchodzili dzień patrona św. Łukasza
18 października 2016 | 19:12 | eg Ⓒ Ⓟ
Msza św. w intencji pracowników Służby Zdrowia, w kaplicy pw. św. Ojca Pio z Pietrelciny w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, była głównym punktem diecezjalnych obchodów święta św. Łukasza – patrona lekarzy i pielęgniarek: „Jesteście sługami miłosierdzia” – zwrócił się do jej uczestników bp Mirosław Milewski. Eucharystię poprzedziła konferencja naukowa „Człowiek w obliczu zmiany”.
W homilii bp Mirosław Milewski nawiązał do miejsca spotkania: płockiego osiedla Winiary, gdzie w X wieku znajdowały się winnice, należące do władców piastowskich, związanych z Płockiem. Przyznał, że przypomnienie tamtych czasów przywołuje biblijny obraz „winnicy Pańskiej”.
– Gdy stoję przed wami na myśl przychodzi mi ewangeliczna przypowieść o gospodarzu, który „najmuje” ludzi do pracy. Dziś powiedzielibyśmy, że „wynajmuje”. W duchu tego Jezusowego porównania mogę powiedzieć, że wy bezustannie jesteście „wynajęci”, zatrudnieni, by służyć. Na waszą pełną oddania pracę jest nieustanny popyt. Zdajecie sobie sprawę, jak bardzo jesteście ludziom potrzebni” – zaakcentował hierarcha.
Dodał, że świadome są tego i pielęgniarki, i lekarze, których poświęcenia „nikt nie oszacuje”. Ich oddanie chorym „jest nieporównywalne z czymkolwiek innym, ich trud jest niepoliczalny”. To nie jest „praca dla pracy”, ale „służba życiu”.
Zwrócił też uwagę, że pracownicy Służby Zdrowia muszą się ciągle dokształcać: nauka idzie do przodu, wciąż pojawiają się wyniki nowych badań, nowe leki, nowe urządzenia, ale też nowe choroby, bo cywilizacja nikogo nie oszczędza.
– Jesteście lekarzami ciała, ale pamiętajcie też o lekarzach duszy: patronie tej kaplicy św. Ojcu Pio, który w San Giovanni Rotondo we Włoszech założył Szpital Ulgi w Cierpieniu, św. Matce Teresie, która do swoich leprozoriów przynosiła chorych, umierających na ulicy, św. Janie Pawle II, który doskonale wiedział, co to choroba i cierpienie, i który powiedział kiedyś do chorych, by byli „świadkami niegasnącej nadziei” – cytował biskup pomocniczy w Płocku.
Prosił też uczestników spotkania, aby uzdrawiali chorych i mówili im, że ich cierpienie ma sens – w Jezusie Chrystusie.
W programie obchodów znalazła się także konferencja szkoleniowo-naukowa pt. „Człowiek w obliczu zmiany – konteksty medyczne, edukacyjne, społeczne i psychologiczne”. Prelegntami byli m.in. pracownicy naukowi z Uczelni Korczaka w Warszawie, Szkoły Wyższej Pawła Włodkowica w Płocku, Toruńskiej Szkoły Wyższej i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
W diecezjalnych obchodach Służby Zdrowia uczestniczyli lekarze i pracownicy służby zdrowia z Płocka i diecezji. Obecny był Stanisław Kwiatkowski – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej, Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.
Inicjatorem obchodów święta św. Łukasza był ks. Krzysztof Błaszczak, duszpasterz Służby Zdrowia w diecezji płockiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.