Płock przeprosi za profanację wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej
28 kwietnia 2019 | 18:15 | eg / pz | Płock Ⓒ Ⓟ
Nabożeństwo przebłagalne za profanację wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej odbędzie się w Płocku 29 kwietnia w kościele parafii św. Maksymiliana Kolbego. Na terenie tej parafii w nocy z dnia 26 na 27 kwietnia rozwieszono plakaty przedstawiające Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus z aureolami w kolorach tęczy.
Nabożeństwo przebłagalne, w związku z profanacją wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, która miała miejsce w Płocku w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r. w kościele św. Dominika na płockich „Górkach” (parafia św. Maksymiliana Kolbego), zostanie odprawione w poniedziałek 29 kwietnia o godz. 18.00.
W komunikacie wydanym przez biskupa pomocniczego diecezji płockiej Mirosława Milewskiego do udziału we wspólnej modlitwie zaproszone jest duchowieństwo i mieszkańcy Płocka: „Maryjo Królowo Polski, jesteśmy przy Tobie, pamiętamy, czuwamy!” – napisał biskup w zaproszeniu do udziału w tej modlitwie wynagradzającej.
W związku z profanacją wizerunku Matki Bożej 27 kwietnia oświadczenie wydał ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski: „Ogromny ból spowodowała profanacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej (…). Ta profanacja napełnia bólem i niepokojem Polki i Polaków, dla których Jasnogórska Ikona jest świętością. Apelujemy, aby – niezależnie od przekonań i osobistych poglądów – szanować uczucia religijne ludzi wierzących”.
W nocy z 26 na 27 kwietnia nieznani sprawcy rozmieścili wokół kościoła parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku plakaty z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na którym Maryja i Dzieciątko Jezus mają aureole w kolorach tęczy – symbolu środowisk LGBT. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński zapowiedział śledztwo w tej sprawie: „Nie może być zgody w imię pseudotolerancyjnych <happeningów> na tego typu kulturowe barbarzyństwo”, napisał na Twitterze.
Profanacja wydaje się być reakcją środowisk LGBT na wydarzenia, które miały miejsce w tej parafii w okresie Wielkiej Nocy. Na Grobie Pańskim pod hasłem „Zachowaj nas od ognia niewiary” na ustawionych pod krzyżem pudełkach znalazły się m.in. napisy „LGBT”, „Gender”, „Zboczenia”. W kolejnych dniach w kościele dochodziło do prowokacji, inicjowanych przez aktywistów LGBT. Proboszcz parafii otrzymywał też groźby m.in. zagrażające jego życiu. Sprawa została zgłoszona płockiej Policji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.