Płock: ukazała się ostatnia część „Katechizmu Płockiego”
30 kwietnia 2011 | 13:28 | eg Ⓒ Ⓟ
„Modlitwa chrześcijańska” – taki tytuł nosi czwarta, a zarazem ostatnia część „Katechizmu Płockiego”, czyli katechez wyjaśniających naukę Kościoła, zawartą w „Katechizmie Kościoła Katolickiego”. Dzieło ewangelizacji dorosłych prowadzone było diecezji płockiej w niedziele przed Mszami św. w kościołach diecezji płockiej, zakończyło się w tym roku. W tomie zebrano 26 katechez, opracowanych przez 24 autorów.
Ordynariusz płocki bp Piotr Libera we wstępie do książki „Katechizm Płocki. Modlitwa chrześcijańska” wyraził nadzieję, że opublikowane katechezy „będą dla wiernych cennym drogowskazem i skuteczną pomocą w drodze do świętości”, w przededniu beatyfikacji Jana Pawła II oraz z okazji 20. rocznicy pielgrzymki Papieża do Płocka. Stwierdził, że utrwalone katechezy „są świadectwem troski o pogłębianie wiedzy religijnej wśród wiernych”, a ostatni tom wpisuje się opatrznościowo w inicjatywy „służące pogłębianiu wśród wiernych komunii z Bogiem”.
Czwarty tom „Katechizmu Płockiego” poświęcony jest min. tradycji modlitwy chrześcijańskiej, miejscu i roli modlitwy w egzystencji człowieka, analizie poszczególnych próśb w modlitwie „Ojcze nasz”. Wszystkie zagadnienia opracowano w oparciu o układ i treść zawartych w KKK i jego „Kompendium”.
Łącznie w tomie zebrano 26 katechez, opracowanych przez 24 autorów. Zbiór został zaopatrzony w spis treści i indeks autorów, z odniesieniem do poszczególnych, opracowanych przez nich katechez. Jak wyjaśniają jego redaktorzy, jest on oddzielną publikacją, mogącą funkcjonować samodzielnie, ale jest także częścią całego dzieła „Katechizm Płocki”.
Przedsięwzięcie ewangelizacyjne pod nazwą „Katechizm Płocki” rozpoczęło się w 2005 r., zakończyło w 2011 r. Dziełem kierował biskup pomocniczy Roman Marcinkowski. W katechezach (łącznie powstało ich ponad 280) starano się przybliżyć treści zawarte w KKK, zgodnie z jego czterema częściami: „Wyznanie wiary”, „Celebracja misterium chrześcijańskiego”, „Życie w Chrystusie” i „Modlitwa chrześcijańska”. Nad ich ostatecznym kształtem czuwał specjalnie powołany zespół redakcyjny. Autorami katechez byli księża, siostry zakonne i osoby świeckie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.