Płońsk: sympozjum o kryzysie ekonomicznym z okazji 120. rocznicy „Rerum Novarum”
20 lutego 2012 | 15:02 | eg Ⓒ Ⓟ
Sympozjum o kryzysie ekonomicznym z okazji 120. rocznicy encykliki papieża Leona XIII „Rerum Novarum” odbyło się 19 lutego w Płońsku. Eucharystii na rozpoczęcie sympozjum przewodniczył bp Piotr Libera. W homilii podkreślał, że chrześcijanie od wieków modlą się w intencji osób potrzebujących Bożej pomocy.
Bp Libera zwrócił uwagę na wstawienniczą rolę Kościoła, w którym wspólnota wierzących może „skutecznie może prosić Boga o łaski potrzebne jednemu z jej członków”. Dlatego chrześcijanie od wieków modlą się i podejmują różnorakie ofiary „w intencjach ludzi potrzebujących Bożej pomocy” : „W poczuciu obowiązku wynikającego z braterskiej miłości przychodzimy do Boga z naszą troską o człowieka” – podkreślał hierarcha.
Ponadto podkreślał, że ludzka uwaga powinna najpierw koncentrować się na duchowym dobru człowieka i jego wolności od grzechu. Zaznaczył także, że zanim człowiek zacznie prosić o uzdrowienie, powinien błagać o cierpliwość, wytrwałość, wierność w doświadczeniach oraz o to by „grzech nie udaremnił działania Bożej łaski”. Ponadto nie wystarczy sama modlitwa, ale potrzebne jest też konkretne działanie „w którym wyrazi się nasza wiara, nadzieja i miłość” – mówił biskup.
W trakcie sympozjalnych obrad akcentował, że katolicyzm to nie tylko sentyment i dogmaty, bowiem wiara jest autentyczna tedy, gdy ma wymiar społeczny. Przypomniał, że papieże ostatnich dziesięcioleci zachęcali do tego, by wiara miała oblicze społeczne. Gratulował organizatorom inspirującego pomysłu na sympozjum, które zajęło się szerokim spojrzeniem na główny obecnie problem Europy i świata.
Uczestnicy obrad, które odbywały się w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku, wskazywali na przyczyny, skutki i drogi wyjścia z obecnego kryzysu ekonomicznego.
Dr Barbara Fedyszak-Radziejowska w oparciu o sondaże CBOS wskazywała, że nastroje społeczne ulegają pogorszeniu: „Jako społeczeństwo jesteśmy przyzwyczajeni do radzenia sobie w kryzysach, ale kiedy kryzys puka do drzwi, zaczyna brakować pieniędzy na życie i energię elektryczną, a inni podejmują decyzje niezależne od nas, czujemy lęk i obawę” – mówiła socjolog. Zwróciła także uwagę na fakt, że towarzyszą temu emocje, których wcześniej nie było, takie jak zdenerwowanie i rozdrażnienie, bezradność i wściekłość, a jest to „bardzo bolesna zmiana”.
W programie sympozjum znalazła się także prelekcja dra Marka Jastrzębskiego o chciwości jako jednej z przyczyn współczesnego kryzysu finansowego i gospodarczego. Z kolei dr hab. Stanisław Łobejko przekonywał, że prawdziwe przyczyny kryzysu finansowego tkwią w ludzkich zachowaniach i postawach, faktycznie zaś nie przestrzeganiu prawa.
Natomiast prof. Marek Garbicz starał się odpowiedzieć na pytanie czy istnieją szanse na szybkie wyjście z kryzysu. Doszedł do wniosku, że z kryzysu można wyjść dzięki eksportowi, ale obecnie to nierealna droga, albo też dodatkowo się zadłużając czy dodrukowując pieniądze.
Ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski z UKSW w Warszawie mówił o znaczeniu humanizmu chrześcijańskiego w przezwyciężaniu kryzysu, w świetle encykliki „Caritas in veritate” Benedykta XVI. Podkreślał, że cała gospodarka musi być etyczna, Bóg powinien znaleźć odpowiednie miejsce w sferze publicznej, a chrześcijan obowiązuje zasada solidarności wobec biednych.
Organizatorem sympozjum nawiązującym do 120. rocznicy ogłoszenia encykliki „Rerum Novarum” Leona XIII była sekcja ds. kontaktów ze środowiskiem naukowym Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej oraz Europejska Wyższa Szkoła Informatyczno-Ekonomiczna w Warszawie. Ich artystycznym podsumowaniem był koncert papieski w kościele. Wydarzeniu patronował biskup płocki Piotr Libera.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.