Po profanacji w Bogatyni został poświęcony nowy krzyż misyjny
22 maja 2024 | 07:00 | ksww | Bogatynia Ⓒ Ⓟ
Po akcie profanacji, jaka miała miejsce w nocy z 3 na 4 kwietnia, kiedy nieznany dotąd sprawca ściął krzyż misyjny znajdujący się przy kościele św. Maksymiliana, w miejscu ściętego symbolu zbawienia stanął nowy, który jest owocem wspólnej pracy i ofiary duszpasterzy i mieszkańców parafii. Poświęcił go 20 maja bp Piotr Wawrzynek.
Po akcie profanacji, jaka miała miejsce w nocy z 3 na 4 kwietnia, kiedy nieznany dotąd sprawca ściął krzyż misyjny znajdujący się przy kościele św. Maksymiliana, na stronie parafii można było przeczytać słowa proboszcza ks. Piotra Kutkiewicza: „Z bólem serca zawiadamiam parafian, iż dzisiaj w nocy tj. z 3/4 kwietnia został ścięty piłą Krzyż Misyjny znajdujący się obok wejścia do kościoła. Myślę, że każda profanacja boli. To jest po prostu bolesne, zwyczajnie bolesne. Ale modlimy się także za sprawcę, kimkolwiek on jest, o przemianę serca”.
W piątek 5 kwietnia w kościele sprawowane było nabożeństwo przebłagalne, któremu przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. – Jest to wydarzenie niesłychane, profanacja. Jakiś wyraz nienawiści. Stąd nasza obecność tutaj, aby być razem z tymi, których to wydarzenie dotknęło. Modlimy się też o nawrócenie sprawców. Aby ci, którzy to zrobili, potrafili naprawić uczynione zło. Zewnętrzny znak krzyża teraz niech przypomina o tym, że wierzymy w Jezusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Chcemy wynagradzać Bogu za ten czyn, ale myślimy też już o przyszłości. By podejmować krzyż, iść z nim przez życie, pamiętając, że Jezus Chrystus żyje – powiedział wówczas biskup legnicki.
W miejscu ściętego krzyża stanął nowy, który jest owocem wspólnej pracy i ofiary duszpasterzy i mieszkańców parafii.
Edyta Małkiewicz, przewodnicząca rady miasta, nauczycielka, powiedziała, że to wydarzenie wstrząsnęło opinią publiczną. – To czyn karygodny i zasługujący na potępienie. Jednak nowy krzyż stoi. To połączyło, zjednoczyło wiernych i mieszkańców miasta – podkreśliła.
Weigel: Polacy muszą przestać patrzeć na Jana Pawła II „wstecz” i zacząć patrzeć jego oczami w przyszłość
20 maja, po udzieleniu sakramentu bierzmowania młodzieży z tej parafii, biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek dokonał poświęcenia nowego krzyża misyjnego. – Chcę podziękować za to, że krzyż tu jest, on jest znakiem waszej wiary, ufności, że miłość zwycięża – powiedział. Zachęcił wiernych, aby podeszli do krzyża i ucałowali go, lub dotknęli, aby była też chwila adoracji według tego, co dyktuje serce. – Uczyńcie znak krzyża na sobie. Przyjmijcie tę moc, która płynie z krzyża Jezusa Chrystusa. Niech to będzie dla was prawdziwym znakiem wiary, znakiem zbawienia – zachęcił bp Wawrzynek.
Po poświęceniu, wszyscy zgromadzeni podchodzili do krzyża, oddając mu cześć.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.