„Pogrzeb lodowca” symbolem gwałtownych zmian klimatycznych
07 września 2023 | 13:07 | ts (KAI) | Gurk Ⓒ Ⓟ
Poprzez symboliczny „pogrzeb lodowca” Kościoły katolicki i ewangelicki Austrii zwróciły uwagę na skutki zmian klimatycznych. „Pogrzeb” lodowej trumny z lodowca „Pasterze” w zainscenizowano 5 września na szczycie Großglockner (3789 m n.p.m.), najwyższej góry Alp Austriackich, poinformowała austriacka agencja katolicka Kathpress. Celem wydarzenia było zaalarmowanie opinii publicznej na topnienie lodowców i ogólne skutki kryzysu klimatycznego.
Na zaproszenie organizacji „Protect Our Winters Austria” i odpowiedzialnych w Kościele za ochronę stworzenia na „requiem” przybyli liczni przedstawiciele życia politycznego, naukowego i sportu. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. proboszcz katolickiej katedry w Gurk, ks. Engelbert Guggenberger i ewangelicka pastor Margit Leuthold.
„Ochrona środowiska jest konkretną formą miłosierdzia. Dlatego też troską i podstawowym zadaniem Kościołów chrześcijańskich jest ciągłe podnoszenie świadomości społecznej w tym zakresie na wiele różnych sposobów” – powiedział proboszcz ks. Guggenberger. Uważa on, że istnienie lodowca „Pasterze” w masywie Großglockner jest zagrożone przez skutki „zmian klimatycznych spowodowanych zachowaniem człowieka”. – Tracimy nie tylko alpejskie piękno przyrody; topnienie lodowca ma poważne konsekwencje dla nas wszystkich – przypomniał austriacki kapłan.
Kard. Semeraro przed beatyfikacją Rodziny Ulmów: Dziecko urodziło się w chwili męczeństwa matki
Kiedy coś wielkiego, takiego jak „istnienie w przyrodzie imponującego lodowca”, dobiega końca, rodzi to „egzystencjalne pytania o śmierć i życie, o końce i początki, o przeszłość i przyszłość”. Zniknięcie lodowca to nie tylko wielka strata dla teraźniejszości, ale przede wszystkim bolesne obniżenie jakości życia przyszłych pokoleń, uważa austriacki kapłan i alpinista.
Tłumaczył, że dlatego „potrzebna jest nowa debata społeczna na temat tego, jakiego stylu życia potrzebujemy i chcemy w przyszłości”. „Ostatecznie jednak każdy człowiek musi zadać sobie pytanie, w jaki sposób można zmienić swój osobisty styl życia tak, aby zrównoważony rozwój był realizowany w życiu codziennym”, powiedział duchowny.
Ewangelicka pastor Luthold zwróciła uwagę, że to „requiem” na górze jest nie tylko symbolicznym działaniem, ale wezwaniem do nawrócenia. „Nasze góry reagują na globalne zmiany klimatu, a nasz obraz wspaniałego świata topnieje tutaj wraz z lodowcem”., powiedziała i podkreśliła, że trzeba „otworzyć oczy i uszy na oczekiwania, jakie stawiają przed nami młodzi ludzie zaniepokojeni powściągliwą polityką klimatyczną”.
„Ten pogrzeb symbolizuje utratę naszego lodowca `Pasterze` i z całą wyrazistością zwraca uwagę na skutki kryzysu klimatycznego”, podkreślił przedstawiciel partii Zielonych. Jego zdaniem, jest to „sygnał alarmowy, który nie może pozostawić nikogo z nas obojętnym. Musimy w końcu uznać ochronę klimatu za nasze najważniejsze wspólne zadanie – niezależnie od partii”.
Lodowiec „Pasterze” jest położony we wschodniej części masywu Großglockner. Jest najdłuższym lodowcem w Austrii oraz w Alpach Wschodnich i dziewiątym pod względem długości lodowcem w Alpach. W ostatnich latach coraz szybciej się topi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.