Polacy na Światowych Dniach Młodzieży
28 stycznia 2019 | 00:25 | oprac. tom (KAI) | Panama Ⓒ Ⓟ
Spotkania 40 młodych Polaków z żaglowca „Dar Młodzieży” z papieżem Franciszkiem i Polskie Spotkanie Narodowe, Msza św. dla wolontariuszy, katechezy, koncerty, spektakle, wystawy i… śluby – tak pielgrzymi z naszego kraju zaznaczyli swoją obecność na XXXIV Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Było ich ponad 3,8 tys. i stanowili największą grupę młodych z Europy.
Spotkania z papieżem i Pierwszą Damą
Franciszek przyjął 26 stycznia rano w nuncjaturze apostolskiej w Panamie delegację 40 młodych Polaków z żaglowca „Dar Młodzieży”, odbywającego podróż dookoła świata z okazji ŚDM i setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Obecny był także minister transportu morskiego Marek Gróbarczyk. Ojciec Święty podziękował im za tę piękną inicjatywę. Rejs, który rozpoczął się 10 maja ubiegłego roku w Polsce, zabrał ze sobą stu młodych. Żaglowiec przybył do Panamy 22 stycznia.
Tego samego dnia w drodze na wieczorne czuwanie polscy pielgrzymi mieli okazję spotkać się z małżonką prezydenta RP Agatą Kornhauser-Dudą. Doszło do tego w kościele św. Łukasza Ewangelisty w peryferyjnej dzielnicy Juan Díaz. Wśród kilkuset zgromadzonych w świątyni Polaków byli uczestnicy Rejsu Niepodległości na żaglowcu „Dar Młodzieży” oraz czterech biskupów: Marek Solarczyk – przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, Henryk Tomasik – ordynariusz diecezji radomskiej i jego biskup pomocniczy Piotr Turzyński oraz Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej. Dołączył do nich bp Stanisław Dowlaszewicz z Boliwii.
Agata Duda przekazała młodym pielgrzymom pozdrowienia od swego męża, prezydenta Andrzeja Dudy. Dziękując za „radosne powitanie”, wyznała, że wchodząc do kościoła poczuła „niezwykłą, pozytywną energię” drzemiącą w zgromadzonej tam polskiej młodzieży. – To jest wielka duma dla mnie, nie tylko jako małżonki prezydenta, ale jako Polki, że nasza ojczyzna jest tak wspaniale tutaj reprezentowana. I tak licznie. Bardzo serdecznie wam za to dziękuję! – powiedziała Pierwsza Dama.
Podczas spotkania wraz z Agatą Dudą odśpiewano hymny ŚDM w Krakowie i w Panamie. Na zakończenie wszyscy obecni biskupi udzielili Bożego błogosławieństwa.
Polskie Spotkanie Narodowe
Najważniejszym wydarzeniem dla ponad 3,8 tys. uczestników 34. Światowych Dni Młodzieży było Polskie Spotkanie Narodowe, które odbyło się 23 stycznia wieczorem. Zorganizowano je na placu przy centrum handlowym Albrook Mall, gdzie w 1983 r. Mszę św. odprawił św. Jan Paweł II. Mszy św., koncelebrowanej z nim przez 10 innych polskich biskupów, przewodniczył Prymas Polski. Wprowadzając w liturgię, zapowiedział, że jest to Eucharystia „wdzięczności i czuwania”, a także oczekiwania na spotkanie z Ojcem Świętym.
Homilię wygłosił bp Marek Solarczyk. Zaznaczył, że odczytany w czasie Mszy fragment Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej niesie w sobie doświadczenie obecności Boga. – Jesteśmy tutaj na panamskiej ziemi, uczestnikami takiego kananejskiego, galilejskiego wesela. Tego wszystkiego, co nam przypomina i uświadamia, że jest Matka i że został zaproszony Chrystus. Przez nas – zaznaczył hierarcha, wzywając do dziękczynienia za tę obecność Boga. Wskazał, że Maryja jest szczególną patronką tych Światowych Dni Młodzieży. Tłumaczył, że wypowiadając te słowa Maryi we wspólnocie wiary i miłości, „mamy być gotowi na to, aby przyjąć moc Boga, aby stać się tymi, których Duch Święty umocni i będzie prowadził”. I uczyni z każdego z nas „świadka Bożych tajemnic”.
Przy ołtarzu znajdowały się feretrony z różnymi wizerunkami Matki Bożej z Polski. Krzyż pochodził z kaplicy św. Jana Pawła II w centrum handlowym Albrook Mall, którą opiekuje się Wspólnota Apostołów Jezusa i Maryi.
Po Mszy św. odbył się koncert uwielbienia, w czasie którego wystąpili polscy artyści: Olga Szomańska, Darek Malejonek, Marcin Wyrostek, Marcin Januszkiewicz oraz Siewcy Lednicy.
Msza św. dla wolontariuszy
Kilkuset polskich wolontariuszy ŚDM zgromadziło się 20 stycznia w kościele pw. Matki Bożej z Góry Karmel (Nuestra Señora del Carmen) w Panamie na niedzielnej Mszy św., którą odprawił bp Marek Solarczyk. Wśród koncelebransów byli: dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Emil Parafiniuk i krajowy duszpasterz rodzin ks. Przemysław Drąg. Bp Solarczyk nazwał ŚDM czasem łaski. Zachęcił też zgromadzonych, by bez względu na to, jaką drogą życiową podążają, pamiętali, że „jest Bóg i moc Jego łaski”. Na zakończenie liturgii, w łączności z Jasną Górą, odśpiewano Apel Jasnogórski.
Katechezy
Przez trzy dni – 23, 24 i 25 stycznia – odbywały się poranne katechezy dla uczestników ŚDM. Polacy gromadzili się w czterech miejscach: w kościele św. Łukasza Ewangelisty w dzielnicy Costa del Este, w kościele Matki Bożej Wniebowziętej w pobliżu ruin Starej Panamy, w kościele św. Józefa w San Miguelito oraz w sali gimnastycznej im. Grenalda. Po katechezie wygłaszanej przez biskupa, był czas na pytania młodych, po czym uczestniczyli oni w Mszy św. Animację katechez i liturgii powierzono młodzieży z diecezji tarnowskiej, radomskiej, kaliskiej i archidiecezji poznańskiej.
Bp Marek Solarczyk był 23 stycznia pytany o różnice między Polską a Panamą w wyrażaniu wiary i zachowaniu ludzi w kościołach. Przyznał, że szanuje tutejsze zwyczaje, choć jego wrażliwość jest „troszkę inna”. Zaznaczył, że podobnie jak w Panamie jest na południu Europy.
Pytano o młodych, którzy w ogóle odeszli z Kościoła, albo są wobec niego nastawieni „totalnie anty”, albo też przechodzą na wyznania protestanckie i czy po ubiegłorocznym Synodzie Biskupów o młodzieży są jakieś konkretne plany zaradzenia temu „ogromnemu problemowi”. Bp Solarczyk przyznał, że ci, którzy się z takimi sytuacjami stykają, nie mają przygotowania do tego, by osobom poszukującym Boga wyłożyć całą wiarę katolicką i doprowadzić do relacji z Nim, co jest „strasznie długim i trudnym procesem”. Ujawnił, że Episkopat Polski przygotowuje Dyrektorium Duszpasterstwa Młodzieży.
Z kolei w homilii w czasie Mszy odprawianej 24 stycznia w kościele św. Józefa biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Andrzej Siemieniewski zaznaczył, że podczas ŚDM odkrywamy, że Kościół jest powszechny. Na przykład spotyka się tu radość z bycia Polakiem i radość z bycia Panamczykiem, a wtedy się ona podwaja i staje prawdziwie katolicka. Kościół jest katolicki, bo obejmuje tyle różnych narodów, języków, sposobów modlitwy, które „jednym głosem chwalą Pana”, przekonywał wrocławski biskup pomocniczy.
Wśród wielu pytań zadanych przez młodzież dotyczyło, jak zachęcić do ekumenizmu ludzi do niego nie przekonanych. Hierarcha podkreślił za św. Augustynem, że wszystkich chrześcijan łączy przyjęty przez nich chrzest i odmawiana przez nich modlitwa „Ojcze nasz”.
Koncerty, spektakle, wystawy i…śluby
Dyrektor Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie dr hab. Witold Zalewski i jego córka Hanna wystąpili 21 i 22 stycznia w kościele de la Merced w Panamie. Witold Zalewski jest zarazem głównym organistą katedry na Wawelu, cenionym muzykiem koncertującym w różnych częściach świata. Z kolei Hanna Zalewska uczy się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fr. Chopina w Krakowie. Artyści w swoim programie zaprezentowali utwory m.in. polskich kompozytorów: Mikołaja z Krakowa, Piotra Żelechowskiego, Andrzeja Rohaczewskiego, Mieczysława Surzyńskiego.
Podczas ŚDM w Panamie wystąpiła również grupa teatru tańca, działająca w ramach Duszpasterstwa Akademickiego „Patmos”, ze swoim spektaklem inspirowanym życiem Maryi – „Lilia”. Zarówno Witold Zalewski, jak i zespół przedstawiający „Lilię”, reprezentowali w Panamie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.
Natomiast pielgrzymi z diecezji sandomierskiej przebywający w diecezji Chitrè m.in. uczyli tańczyć poloneza uczestników z Panamy, Kolumbii, Tajwanu i Dubaju oraz zaprezentowali staropolskie stroje. Rodziny, które ich gościły, otrzymały jako upominki m.in.: słynne „sandomierskie krówki” oraz polskie miody. Z kolei Panamczycy uczyli Polaków latynoskich tańców.
Z kolei grupa około 160 osób z archidiecezji katowickiej przebywała w diecezji Penonome. Oprócz udziału w wielonarodowych Mszach św. oraz z modlitw młodzi mieli także okazję odwiedzić wyspy na Morzy Karaibskim i mieszkających tam Indian Guna Yala. Byli także w buszu.
Z wielkim zainteresowaniem polskich pielgrzymów spotkało się zdjęcie polskiego biskupa, które znalazło się na okładce panamskiego dziennika „La Prensa”. Przedstawia ono bp. Jana Piotrowskiego z Kielc przemawiającego podczas przyjęcia dla pielgrzymów z Polski, uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży, wydanego w synagodze Kol Szearit Israel w dzielnicy Costa del Este w Panamie. Na fotografii jest także miejscowy rabin Gustavo Kraselnik, który współpracuje z lokalną parafią katolicką św. Łukasza. Kilka miesięcy temu w czasie prywatnego spotkania katolicy mówili o potrzebie przyjęcia uczestników ŚDM i wówczas rabin spontanicznie wyraził gotowość włączenia się w to dzieło. W rezultacie wspólnota żydowska gościła w swoim budynku 49 Polaków.
Dla ponad 3 tys. przedstawicieli mediów z całego świata, odbył się w Cinepolis Multiplaza – największym kinie w Panamie specjalny pokaz dla dziennikarzy z całego świata fabularyzowanego dokumentu „Miłość i Miłosierdzie”, który przybliża historię siostry Faustyny – polskiej zakonnicy, mistyczki i wizjonerki uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II i ogłoszonej właśnie Polką Stulecia przez Konfederację Kobiet RP. Film pokazuje nieznane do tej pory fakty i historie osób, które miały wpływ na rozprzestrzenienie się kultu Bożego Miłosierdzia.
Podczas ŚDM obyły się także śluby młodych par. Jeden z nich miał miejsce 16 stycznia Martyny i Kuby, którzy poznali się w 2016 r. podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Do Panamy z okazji ŚDM przypłynął „Dar Młodzieży” w ramach Rejsu Niepodległości oraz jacht „Dunajec”, który wypłynął pod koniec sierpnia z portu w Gdyni. „Nasz rejs to była promocja Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Na burcie mamy logo ŚDM”- zaznaczył koordynator projektu Kazimierz Jan Kudlik z Sądecko-Podhalańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego z siedzibą w Nowym Sączu, który jest właścicielem i armatorem jachtu.
Natomiast „Dar Młodzieży”, który pozostanie w stolicy Panamy do 28 stycznia. Cumuje w porcie Balboa, znajdującym się w pobliżu wejścia do Kanału Panamskiego od strony Oceanu Spokojnego. „Dar Młodzieży” wyruszył z Gdyni 20 maja 2018 r. W czasie całego rejsu przez jego pokład przewinie się niemal 1000 uczestników. Przybili lub jeszcze przybiją w sumie do 22 portów w 18 państwach świata na czterech kontynentach. Do Gdyni żaglowiec wróci 28 marca br.
Z kolei w Festiwalu Młodych wystąpiły dwie grupy z Polski i miały miejsce trzy polskie wystawy tematyczne.
Pielgrzymów zarejestrowanych jako Polacy przybyło do Panamy ok. 3,8 tys. Była to najliczniejsza grupa pielgrzymów z Europy. Najwięcej pielgrzymów przyjechało z archidiecezji krakowskiej – około 700 osób. Młodzieży towarzyszyło około 200 księży i 20 kleryków diecezjalnych.
Wśród biskupów z Polski byli: abp Wojciech Polak – Prymas Polski, metropolita gnieźnieński; abp Marek Jędraszewski – wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita krakowski; biskup opolski Andrzej Czaja; biskup kielecki Jan Piotrowski; biskup łowicki Andrzej Dziuba; biskup radomski Henryk Tomasik; bp Marek Solarczyk – przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski, biskup pomocniczy warszawsko-praski; biskup pomocniczy legnicki Marek Mendyk; biskup pomocniczy wrocławski Andrzej Siemieniewski; biskup pomocniczy gliwicki Andrzej Iwanecki; biskup pomocniczy tarnowski Leszek Leszkiewicz i biskup pomocniczy radomski Piotr Turzyński.
W Komitecie Organizacyjnym w Panamie pracowało 3 wolontariuszy międzynarodowych z Polski. Około 120 osób zostało zakwalifikowanych jako wolontariusze krótkoterminowi. Około 150 osób z Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej pełniło posługę jako Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (HOPR). Oprócz tego z Polski było 70 przedstawicieli mediów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.