Polacy najpozytywniej wypowiadają się o Polsacie
01 października 2019 | 13:55 | CBOS, tk / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Pozytywnie o Kościele wypowiada się obecnie ponad połowa badanych (52%), a negatywnie – niemal dwie piąte (38%) – wynika z najnowszego raportu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) nt. oceny działalności instytucji publicznych i mediów. Od sierpnia notowania Kościoła rzymskokatolickiego w zasadzie się nie zmieniły.
Od sierpnia pogorszyły się notowania izby niższej parlamentu. CBOS zaznacza przy tym, że były one wówczas wyjątkowo wysokie (najlepsze od 2008 roku), a więc zmianę tę można uznać za ich korektę.
Obecnie pracę posłów pozytywnie ocenia co trzeci badany (34%, od sierpnia spadek o 3 punkty procentowe), natomiast co drugi (50%, wzrost o 4 punkty) jest z niej niezadowolony.
Pozytywnie o izbie niższej wypowiadają się na ogół badani, którzy 13 października zamierzają zagłosować na KW Prawo i Sprawiedliwość, a także identyfikujący się z prawicą oraz uczestniczący w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu.
Spośród trzech stacji telewizyjnych, o które pytało CBOS, najlepiej postrzegana jest telewizja Polsat. Dobrze o jej działalności wypowiada się siedmiu na dziesięciu ankietowanych, natomiast negatywnie – jedna dziesiąta. Działalność TVN dobrze ocenia więcej niż trzy piąte (63%), a źle – jedna piąta (20%). Bardziej zróżnicowane są opinie o działalności telewizji publicznej, o której z aprobatą wypowiada się ponad połowa Polaków (56%), a jedna trzecia (32%) ma do niej zastrzeżenia.
Na opinie o nadawcach telewizyjnych wpływa polityczne usytuowanie badanych. Telewizję publiczną najkorzystniej oceniają zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości oraz osoby identyfikujące się z prawicą, natomiast krytykuje przeważająca część potencjalnego elektoratu Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Koalicji Polskiej oraz osób o orientacji lewicowej. Z kolei stacje komercyjne, zwłaszcza TVN, a w znacznie mniejszym stopniu Polsat, są lepiej oceniane przez zwolenników ugrupowań opozycyjnych niż partii rządzącej. Ogólnie rzecz biorąc, opinie o Polsacie są najmniej zdeterminowane przez polityczne cechy ankietowanych.
Jeśli chodzi o nadawców radiowych, najwyżej oceniane jest RMF FM – dobre noty wystawia mu 66% badanych. Najbardziej zróżnicowana jest percepcja Radia Maryja. Działalność tej rozgłośni nieco częściej jest krytykowana (25%), niż aprobowana (20%, spadek o 2 punkty). Ponad połowa respondentów (55%) w ogóle nie ma sprecyzowanej opinii o tej rozgłośni.
Badanie przeprowadzono w dniach 12–19 września 2019 roku na liczącej 990 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.