Policjanci pielgrzymi w swoje święto u Maryi
24 lipca 2022 | 14:58 | mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
„Maryi, która umacnia nadzieję tego, który się do Niej ucieka” przywieźli na Jasną Górę modlitwę za Ojczyznę, by chroniła ją od wszelkich niebezpieczeństw. W obchodzone dziś Święto Policji uczestnicy 9. Rowerowej Pielgrzymki Policjantów Lubelszczyzny na Jasnej Górze przy pamiątkowej tablicy „Gloria Victis” złożyli hołd funkcjonariuszom II RP zamordowanym przez Sowietów po 17 września 1939 r.
26 cyklistów, policjantów, pracowników cywilnych, ich rodzin oraz przyjaciół, w ciągu czterech dni przemierzyło ponad 320-kilometrową trasę. Przyjechali wczoraj po południu, by dziś w obchodzone Święto Policji uczestniczyć w Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.
Przy płaskorzeźbie „Gloria Victis” oddali hołd 13 tys. policjantów II Rzeczypospolitej zamordowanym przez Sowietów Płaskorzeźba „Chwała Zwyciężonym” została wmurowana w ścianę Kaplicy podczas I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Policji w 2001 r.
Ofiarami sowieckich represji padła czwarta część całego korpusu przedwojennej polskiej policji. W przypadku żołnierzy Wojska Polskiego wyrok śmierci wydano tylko na oficerów, natomiast wśród policjantów nie zastosowano takiego rozróżnienia. Wielu z nich było mordowanych w wyjątkowo podstępny sposób.
– Ta pamięć jest dla nas bardzo ważna – powiedział podinspektor Mariusz Ciechanowski, pomysłodawca pielgrzymek.
Zauważył też, bo sam jest już na emeryturze, że pielgrzymki pomagają też utrzymać nie tylko duchową formę, ale i tę fizyczną też. – To służba, Policjantem się nie bywa, ale jest, 24 godziny na dobę. To zostaje nawet na emeryturze – podkreślił policjant. Wyjeżdżając z Lublina policjanci-pielgrzymi zatrzymali nietrzeźwego kierowcę.
Jak przyznała kpt. Marta Wiatrowicz, trasa była wymagająca, bo wszyscy w świetnej formie. Osiągano prędkość powyżej 30 km na godzinę. Kpt. Wiatrowicz jest z Białej Podlaskiej. Na co dzień jest funkcjonariuszką Straży Granicznej, a na pielgrzymkę wybrała się z mężem policjantem „prosić o łaski i siły na czas służby”.
– Proszę w szczególności o to, żeby nas społeczeństwo wspierało, żeby doceniało naszą służbę, bo jest ona bardzo ciężka i bardzo wymagająca, żebyśmy mieli to wsparcie społeczeństwa – powiedziała też kpt. Marta Wiatrowicz, która dziś zostanie mianowana na stopień majora.
Pielgrzymka Rowerowa Policji organizowana jest przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Lubelskiego, Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów KMP w Lublinie oraz Kapelana Lubelskiej Policji – ks. Bogdana Zagórskiego.
– Składamy Tobie Maryjo nieprzespane noce, odłożone plany, czas ofiarowany drugiemu człowiekowi, codzienne ocieranie łez cierpienia i bólu zadawanego przez innych, czas spędzony na służbie kosztem najbliższych. Przynosimy codzienną cichą, odpowiedzialną i mozolną pracę wielu tysięcy, często anonimowych funkcjonariuszy Policji i pracowników cywilnych – mówił w modlitwie apelowej kapelan.
24 lipca 1919 r. powołano do życia polską Policję Państwową, której zadaniem było strzeżenie porządku i dbanie o bezpieczeństwo obywateli.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.