Policjanci znaleźli zwłoki misjonarza
05 stycznia 2024 | 01:50 | kg, FIDES | Caracas Ⓒ Ⓟ
Na zalesionym obszarze w Guara w stanie Monagas w północno-wschodniej Wenezueli miejscowi policjanci znaleźli powieszone na drzewie zwłoki ks. Josiaha Asa K’Okala, misjonarza Matki Bożej Pocieszenia (della Consolata; IMC). Wspólnota Indian Warao z sąsiedniego stanu Delta Amacuro, wśród których pracował zmarły kapłan, zażądała „poważnego i wiarygodnego” śledztwa w tej sprawie.
54-letni misjonarz zaginął 1 stycznia – najpierw ok. godz. 9 rano wyjechał rowerem z domu swego zgromadzenia zakonnego w sektorze Paloma dystryktu Tucupita, pozostawiając w domu dokumenty osobiste i telefon komórkowy. W godzinę później pozdrowił mieszkańców tubylczej miejscowości Janokosebe, leżącej na trasie jego przejazdu i po raz ostatni widziano go o godz. 11.
Kapłan znany był z dużej aktywności fizycznej, nabytej w czasach, gdy w swej ojczyźnie uczestniczył w maratonach, przemierzając nieraz pieszo wiele kilometrów, łącząc te długie podróże z działalnością ewangelizacyjną i odwiedzając wiernych w powierzonych mu wspólnotach.
„Drogi Bracie, niech twa dusza spoczywa w pokoju. Dziękujemy za tak wiele miłości okazanej na tej ziemi wenezuelskiej, za to, że byłeś wielkim misjonarzem. Niech Maryja Pocieszenia zaniesie cię do swych wybranych” – napisano na stronie Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej pocieszenia.
Ks. Josiah Asa K’Okal urodził się 7 września 1969 r. w miejscowości Siaya w prowincji Nyanza w południowo-zachodniej Kenii. Śluby zakonne w Zgromadzeniu „della Consolata” złożył w 1993 r. i po studiach teologicznych w Londynie przyjął 9 sierpnia 1997 r. święcenia kapłańskie.
Wkrótce potem władze zakonne wysłały go do Wenezueli, gdzie angażował się w różne posługi religijne. był także administratorem, radcą, wicesuperiorem i w końcu superiorem (przełożonym) delegatury zgromadzenia w tym południowoamerykańskim kraju.
Aby lepiej służyć swym wiernym z ludu Warao, od 2006 r. uczył się ich języka, poznawał ich kulturę, a nawet towarzyszył im w ich migracjach do różnych regionów Wenezueli i do Brazylii, spowodowanych wielkim kryzysem, przeżywanym przez ich ojczyznę. Nazywano go misjonarzem „o szerokim uśmiechu”, człowiekiem bliskim ludziom i dialogu. W uznaniu jego oddania i służby narodowi tego kraju otrzymał obywatelstwo wenezuelskie. W 2022 r. uzyskał tytuł magistra antropologii na Latynoamerykańskim Wydziale Nauk Społecznych (FLACSO) w Ekwadorze za rozprawę nt. ludu Warao, który emigruje do Brazylii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.