Polityka rodzinna to nie tylko ustawy
13 marca 2018 | 12:24 | lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Polityka rodzinna to nie tylko martwe ustawy. One muszą być przyjęte i zaakceptowane przez społeczeństwo oraz wynikać z ich potrzeb – podkreśliła Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, podczas konferencji „Rodzina” zorganizowanej w poniedziałek na UKSW w Warszawie.
Joanna Krupska na początku wspomniała o swoim mężu śp. Januszu Krupskim, byłym opozycjoniście i liderze podziemnego ruchu wydawniczego, szefie Urzędu ds. Kombatantów, który zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Przypomniała, że po 1989 roku wskazywał on na nowe cele, jakie wyłoniły się po odzyskaniu niepodległości. Były to m.in. kryzys demograficzny i brak polityki rodzinnej, które zdaniem Krupskiego stanowiły jedno z największych zagrożeń wolnej Polski.
Janusz Krupski był jednym z założycieli Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, choć jako urzędnik państwowy starał się stać raczej na uboczu w procesie formowania się tego stowarzyszenia – przyznała Joanna Krupska.
Szefowa ZDR „Trzy Plus” podkreśliła, że Związek od początku swojego istnienia konsekwentnie zabiegał o stworzenie polityki rodzinnej w odróżnieniu od polityki socjalnej, co początkowo natrafiało na społeczne niezrozumienie.
W 2009 r. ZDR stworzył listę najbardziej naglących postulatów polityki rodzinnej, do których zaliczono m.in. ulgę rodzinną, rozszerzone urlopy macierzyńskie (płatne niezależnie od stosunku pracy), karta dużej rodziny, powszechne świadczenia wychowawcze czy bon opiekuńczo-wychowawczy.
„Jeszcze kilka lat temu to były marzenia, które wydawały się niemożliwe do zrealizowania” – stwierdziła Joanna Krupska.
W międzyczasie ZDR zorganizował mnóstwo konferencji poświęconych polityce rodzinnej, wystosował wiele apeli na ten temat do władz państwowych i samorządowych, a jego członkowie w mediach żmudnie tłumaczyli, jakie są postulaty polskich, w tym tych rodzin wielodzietnych.
Brali też udział w społecznych konsultacjach, przekonując, jak ważną sprawą dla Polski jest stworzenie dobrej polityki rodzinnej jako priorytetowego zadania państwa, zmniejszenie ubóstwa rodzin wychowujących dzieci, dostrzeżenie i uwzględnienie wartości ekonomicznej pracy wychowawczej rodziców, zwłaszcza matek w domu.
„Dziś jesteśmy w zupełnie innym miejscu. Większość naszych postulatów została spełniona. Po upływie 11 lat jesteśmy zdziwieni ogromem przemian, jakie się dokonały” – przyznała Krupska.
Wyjaśniła też, jaka jest rola kierowanej przez nią organizacji. To przede wszystkim rola stabilizatora realizacji polityki rodzinnej przez kolejne ekipy rządowe. – Rodziny są trwalsze, niż rządy, które zmieniają się co jakiś czas – argumentowała szefowa ZDR „Trzy Plus”.
Związek gromadzi też grono ekspertów, gdyż to rodziny wiedzą najlepiej, jakich zmian potrzebują. Istotne jest ponadto „tworzenie dialogu społecznego i kultury rozmowy, odsłaniania własnych potrzeb i oczekiwania na działania ze strony tych, których wybraliśmy jako nasze władze”.
ZDR przyjął także rolę instytucji przygotowującej świadomość społeczną do tego, aby przyjąć określone rozwiązania. – Polityka rodzinna to nie tylko martwe ustawy. One muszą być przyjęte i zaakceptowane przez społeczeństwo, muszą wynikać z ich potrzeb – podkreśliła Joanna Krupska.
Na koniec zwróciła uwagę na konieczność rozwijania polityki rodzinnej o kolejnej postulaty, wśród których wymieniła docenienie ekonomicznej wartości pracy matek w rodzinach wielodzietnych. Kobiety takie bowiem, mimo wysiłku włożonego w wychowanie kilkorga dzieci, a zatem także wyrzeczenie się pracy przynoszącej świadczenia emerytalne, w podeszłym wieku skazane są na utrzymywanie przez dzieci.
Poniedziałkowa konferencja zainaugurowała cykl dziesięciu spotkań pod nazwą „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”, podejmujących kluczowe dla polskiego społeczeństwa zagadnienia, wartości i obszary życia codziennego w świetle zasad i kryteriów Katolickiej Nauki Społecznej, która w dziejach Polski odegrała istotną rolę.
Do udziału w kolejnych dyskusjach zaproszeni są zarówno eksperci w dziedzinie Katolickiej Nauki Społecznej, jak i przedstawiciele innych środowisk, niezależnie od prezentowanych stanowisk światopoglądowych i politycznych.
Poszczególne spotkania będą organizowane w różnych ośrodkach akademickich w całym kraju. Podsumowanie całości tematyki poruszanej na konferencjach jednodniowych nastąpi na dwudniowym międzynarodowym kongresie w Krakowie w 2019 r.
Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął prezydent Andrzej Duda, a koordynatorem merytorycznym jest Akademia Ignatianum w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.