Polonia będzie obecna na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie
18 maja 2023 | 09:42 | gie | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Dla Polonii ogromne znaczenie ma spotkanie na ŚDM w Lizbonie z młodzieżą z Polski, wspólna modlitwa i śpiew w ojczystym języku – mówi ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Biuro przygotowuje przyjazd dla około 1300 młodych pielgrzymów reprezentujących Polonię z całego świata. W ramach projektu „Polonia i Polacy w drodze na ŚDM” w spotkaniu z papieżem Franciszkiem będą mogli wziąć udział pielgrzymi z Europy Wschodniej, Białorusi, Ukrainy czy Kazachstanu, ale też z obu Ameryk, Niemiec i Anglii.
Projekt „Polonia i Polacy w drodze na ŚDM” pomaga dotrzeć do Lizbony młodzieży polonijnej z różnych zakątków świata. Najwięcej osób w ramach tego projektu przyjedzie z Ameryki Północnej: ok. 400 z USA i 200 z Kanady, ponadto ok. 300 osób z Niemiec i 150 z Wysp Brytyjskich. Polacy ze Wschodu, czyli z takich państw jak Białoruś, Ukraina, ale i Kazachstan stanowią grupę ok. 250 pielgrzymów. W projekcie objęto wsparciem także delegacje polonijne z innych krajów, z Grecji, Rumunii czy Argentyny. Dzięki pomocy finansowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów będzie można pokryć znaczną część ich pakietu pielgrzyma.
Ks. Koprianiuk podkreśla, że spotkanie Polonii z rodakami z Polski w Lizbonie ma ogromne znaczenie dla podtrzymania polskości i wiary. – Kultywowanie tradycji i kultury polskiej oraz wartości chrześcijańskich, na których się opieramy jako kraj katolicki, ma ogromne znaczenie dla młodych Polaków mieszkających w różnych zakątkach świata – podkreśla dyrektor Biura.
W ramach projektu organizowane są wyjazdy zbiorcze autokarami z trzech miejsc na Zachodzie: Barcelony, Paryża i Madrytu. Młodzi będą mogli uczestniczyć w poprzedzających ŚDM tzw. Dniach w Diecezjach, od 26 do 31 lipca, oraz oczywiście w głównym tygodniu młodzieżowego święta, w dniach 1-6 sierpnia i spotkaniu z papieżem. Wsparcie będzie obejmowało znaczną część pakietu pielgrzyma, przeznaczonego na zakwaterowanie i wyżywienie.
Jak zaznacza ks. Koprianiuk, dzięki Komitetowi Lizbońskiemu będzie można stworzyć w stolicy Portugalii „polską strefę” na wyznaczonym przez organizatorów stadionie. To miejsce rozbrzmiewać będzie polską muzyką, zaplanowano ciekawe imprezy i oczywiście modlitwy. Młodzi będą razem uczestniczyć w warsztatach promujących polską tradycję, kulturę i wartości chrześcijańskie. Możliwość spotkania, porozmawiania z Polakami z różnych nieraz bardzo odległych państw będzie na pewno umocnieniem nie tylko wiary, ale i poczucia narodowej tożsamości.
Oczywiście, wielu Polaków przyjedzie na ŚDM z grupami ze swoich krajów, ale na miejscu będą mieli możliwość integracji w „polskiej strefie”.
Jak wynika z obecnych statystyk Polacy w Lizbonie będą stanowić bardzo widoczną grupę. Do tej pory przez tzw. system polski zarejestrowało się ponad 17 tys. osób, a bezpośrednio w systemie portugalskim ok. 8 tys., co łącznie daje 25 tys. polskich pielgrzymów. Będzie im towarzyszyło ponad 250 kapłanów, ok. 20 biskupów, 350 wolontariuszy i ponad 500 harcerzy. Ale zapisy trwają do momentu rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży i ostateczna liczba będzie zapewne większa.
Projekt „Polonia i Polacy w drodze na ŚDM” finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.