„Polonia Restituta” dziś w Białymstoku [TRANSMISJA]
15 października 2018 | 10:15 | poloniarestituta.pl / mip | Białystok Ⓒ Ⓟ
Konferencja o biedach i wykluczeniach współczesnej Polski “Godność i sprawiedliwość społeczna” odbywa się dziś w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego Archidiecezji Białostockiej. Wśród uczestników dyskusji są wicepremier Jarosław Gowin, wielu uznanych przedstawicieli nauk społecznych i arcybiskupi białostoccy.
100-lecie odrodzenia Polski stanowi okazję do bilansów wydarzeń napawających nas dumą. Niemniej zarówno miniony okres jak i czasy obecne naznaczone są także sytuacjami rodzącymi troskę, niepokój a niekiedy również poczucie niesprawiedliwości.
Należą do nich między innymi różnego rodzaju współczesne „biedy”, jak ubóstwo, bezrobocie, bezdomność, sieroctwo, uzależnienia, środowiskowe marginalizacje i wykluczenia, dotykające pewną część polskiego społeczeństwa. Biedy te, statystycznie beznamiętne, w rzeczywistości doświadczających je ludzi pełne są bolesnych dramatów a czasem i tragedii.
„Godność” i „sprawiedliwość społeczna”, to dwie perspektywy analiz, a zarazem i kryteria rozwoju autentycznie ludzkiego dobra wspólnego, które organizatorzy Konferencji przyjmują zarówno w podejmowanych przez nich diagnozach tych rodzimych form biedy polskiego społeczeństwa jak i w poszukiwaniach ich rozwiązań z poszanowaniem przyrodzonej i niezbywalnej godności każdego człowieka oraz zasad sprawiedliwości społecznej.
Tym samym namysł ekspertów nad polskimi postaciami szeroko rozumianej „biedy” staje się równocześnie namysłem także nad polskimi wrażliwościami na ludzkie nieszczęścia w sferze społecznej solidarności i sprawiedliwości – nad kondycją tych wrażliwości i ich formami wyrazu.
Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie internetowej. Wydarzenie objęła patronatem Katolicka Agencja Informacyjna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.