Polskie duszpasterstwo młodzieży w perspektywie europejskiej
29 marca 2017 | 09:09 | Barcelona / abd / wer Ⓒ Ⓟ
Rozpoczynające się sympozjum Rady Konferencji Biskupów Europy pomoże skonfrontować kierunki pracy z młodzieżą w Polsce, z działaniami podejmowanymi w innych krajach – podkreśla w rozmowie z KAI bp Damian Bryl, uczestniczący w tym międzynarodowym spotkaniu, poświęconym towarzyszeniu młodzieży, które rozpoczęło się we wtorek w Barcelonie.
Jak zauważa bp Bryl, towarzyszenie młodym, to dziś jedno z najważniejszych wyzwań Kościoła w Europie. W jego opinii, sympozjum poświęcone towarzyszeniu młodym, to bardzo dobra okazja do tego, by podzielić się doświadczeniem pracy z młodzieżą. By nie rozmawiać na poziomie teorii, ale na przykładach konkretnych działań.
– Już w dokumencie przygotowującym do sympozjum jest mowa o tym, że tego tematu nie można uogólniać, ponieważ specyfika duszpasterstwa młodzieży jest niepowtarzalna dla każdego kraju. Rozpoczynające się sympozjum pomoże nam skonfrontować te kierunki pracy z młodzieżą w Polsce z działaniami podejmowanymi w tym obszarze w innych krajach Europy. To zachęta by spojrzeć na nasze inicjatywy duszpasterskie w perspektywie europejskiej – mówi polski hierarcha.
Mówiąc o polskich doświadczeniach, które zostaną przedstawione podczas sympozjum, biskup wymienia praktyki duszpasterskie, które wyróżniają Kościół w Polsce na tle innych wspólnot Europy.
„Chcemy podzielić się doświadczeniem niedzielnej Mszy św., która w naszych duszpasterstwach, zwłaszcza akademickich, jest bardzo dobrze przygotowana. To jest coś, do czego chcemy zaprosić innych. Chcemy też pokazać wartość duszpasterstwa osób niepełnosprawnych, a także szkoły katolickie i przykłady tego, w jaki sposób doświadczenie wiary jest wyrażane przez kulturę, np. poprzez piękne nabożeństwo Gorzkich Żali w duszpasterstwie akademickim u oo. franciszkanów w Poznaniu” – wymienia.
Część doświadczeń, to także inicjatywy powstałe z inspiracji młodych ludzi zaangażowanych w przygotowania ŚDM w polskich diecezjach – m.in. festiwal Paradise 2017, który ma być kontynuacją doświadczeń ubiegłorocznych Dni w Diecezjach.
Mówiąc o swoich oczekiwaniach, podkreśla wartość nauki płynącej z wymiany doświadczeń towarzyszenia młodzieży w różnych częściach Europy. „Myślę, że jedną z rzeczy, której moglibyśmy się uczyć od innych, jest inicjacja: aby nasze działania katechetyczne miały charakter bardziej wprowadzający w misterium, a nie tylko informujący”” – komentuje.
Jak zaznacza hierarcha, ważnym wymiarem sympozjum jest też to, że stanowi ono europejski etap przygotowań do synodu poświęconego młodzieży, który rozpocznie się w październiku 2018 r.
Rozpoczęte we wtorek czterodniowe sympozjum zatytułowane „Towarzyszyć młodzieży, by w wolności odpowiedzieć na wezwanie Chrystusa” zostało zorganizowane z inicjatywy CCEE (Rady Konferencji Biskupów Europy) we współpracy z Konferencją Episkopatu Hiszpanii i Archidiecezją Barcelony. Bierze w nim udział 275 delegatów reprezentujących 37 konferencji episkopatów Europy i międzynarodowe wspólnoty, w tym 4 kardynałów, 32 biskupów i 61 kobiet. Z Polski w spotkaniu udział biorą abp Marek Jędraszewski, bp Damian Bryl, bp Marek Mendyk, ks. Emil Parafiniuk, ks. Marek Spyra oraz Dorota Abdelmoula z KAI, była rzeczniczka ŚDM w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Dziennikarka Katolickiej Agencji Informacyjnej. Niegdyś rzeczniczka Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Obecnie pracuje w watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia