Polskie zakony zostaną zbadane odnośnie komunikowania o seksualności
16 października 2019 | 13:35 | tk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Badania komunikacji nt. intymności, płciowości i seksualności zostaną przeprowadzone w męskich i żeńskich zakonach w Polsce. O celu i metodologii tych badan dyskutowano w Warszawie podczas Zebrania Plenarnego Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. Mówiono też o zasadach obecności duchownych w mediach społecznościowych.
O. Janusz Sok, który został wczoraj wybrany na kolejną 3-letnią kadencję przewodniczącym Konferencji powiedział KAI, że badanie nt. komunikowania o seksualności przygotowywane od dłuższego czasu.
„Wiadomo, że jest problem i skandal, którego doświadczamy to znaczy przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. Zdajemy sobie sprawę, że nas to dotyka, że to jest nasz problem – mówi redemptorysta. – Chcemy się nad tym zastanowić także dlatego, że dość dużo osób porzuca seminarium czy nawet kapłaństwo – przyznaje o. Sok dodając, że w tym kontekście pojawia się m.in. temat samotności.
Duchowny zwraca uwagę, że wielu młodych mężczyzn przed święceniami zadaje sobie pytanie: czy to jest dla mnie przyszłość, czy nie zawiodę. „Bo widzi kogoś, kogo podziwiał, a kto jednak miał gdzieś inne życie albo po prostu odchodzi” – tłumaczy.
O. Sok podkreśla jednocześnie, że zakonnicy chcą dostrzec i wydobyć to, że czystość, śluby które składają są darem i charyzmatem. „Żyjąc w ten sposób mogę być dojrzałym mężczyzną, szczęśliwym i spełnionym, tak po ludzku. Dlaczego? Dlatego, że tak żył Jezus – dojrzały i spełniony mężczyzna, którego chcemy w tym względzie naśladować” – zaznacza.
Zdaniem redemptorysty nieuprawnione jest myślenie o ślubach w kategoriach dyscypliny, ofiary, wysiłku czy rezygnacji z wielu różnych rzeczy. „Nie, po prostu chcę być taki, jak Jezus i na tej drodze, która nie jest pomyłką, ucieczką, czy udawaniem spełniamy się jako dojrzałe, szczęśliwe kobiety i dojrzali, szczęśliwi mężczyźni” – podkreśla.
O. Sok przyznał, że w wielu seminariach temat seksualności nie był odpowiednio podejmowany lub wręcz bywał pomijany. „A trzeba o tym porozmawiać, bo jest to piękny aspekt naszego życia, od którego nie chcemy uciekać” – stwierdza duchowny dodając: „Każdy z nas – klerycy, przełożeni, duchowni młodsi i starsi – mierzy się z wyzwaniem przeżywania własnej seksualności, która jest inna na pierwszych etapach a inna później”.
Podczas rozpoczętego dziś spotkania zakonnicy będą też dyskutować na temat „Zasad obecności i komunikacji osób konsekrowanych w Internecie”, czemu towarzyszyć ma zatwierdzenie nowego dokumentu. Chodzi o aktywność duchownych na blogach czy różnego typu komunikatorach. „Dość dużo jest tu beztroski i głupoty” – ocenia o. Sok.
Ponadto przełożeni zakonni będą rozmawiać o powołanej przez Episkopat Fundacji Świętego Józefa, która ma pomagać osobom, które w dzieciństwie lub młodości zostały wykorzystane seksualnie przez duchownych. Redemptorysta przyznał, że zakonnicy za mało jeszcze wiedzą na temat tej inicjatywy, dlatego będą chcieli się spotkać z abp Wojciechem Polakiem, który stanął na czele Rady tej Fundacji.
W obradach uczestniczy przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego ks. bp Jacek Kiciński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.