Pomnik mieszkańców narodowości żydowskiej stanął w Międzyrzecu Podlaskim
18 maja 2009 | 16:18 | el Ⓒ Ⓟ
Pomnik zatytułowany „Modlitwa”, poświęcony ludności żydowskiej, stanął na placu im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim w diecezji siedleckiej. Monument w centrum miasta ma przypominać dzieje ludności żydowskiej, która przed II wojną światową licznie zamieszkiwała Międzyrzec.
Z propozycją postawienia pomnika przed rokiem do władz miasta zwrócił się Związek Byłych Międzyrzeczan z Podlasia w Izraelu. Pomnik „Modlitwa” stanął na płycie głównej międzyrzeckiego rynku naprzeciw pomnika Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ariel Janomi ze Związku Miedzyrzeczan w Izraelu powiedział, że stworzony przez światowej sławy rzeźbiarkę Yael Artzi pomnik ma uniwersalną wymowę. Jest to postać kobiety otulonej modlitewnym talitem, który Żydzi nakładają do modlitwy.
W uroczystości odsłonięcia pomnika 17 maja wzięli udział m.in. ambasador Izraela w Polsce Zvirav Ner, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski, przewodniczący Związku Międzyrzeczan z Podlasia w Izraelu Abraham Gafni oraz władze miasta. Obecna była także autorka pomnika Yael Artzi. Budowę pomnika sfinansował Związek Byłych Międzyrzeczan z Podlasia w Izraelu
Obecny na uroczystości ordynariusz siedlecki bp Zbigniew Kiernikowski mówił o potrzebie bycia we wspólnocie. „Człowiek potrzebuje wspólnoty i przeżywania jedności, solidarności, zrozumienia i wzajemności. Ludzkie wysiłki nie zawsze są wystarczające, bowiem ludzkie siły zawodzą, ludzkie uczucia czasem zwodzą i człowiek staje często w bezradności wobec drugiego człowieka. Tym, co może człowieka ratować, by mógł przeżywać w pełni swoje człowieczeństwo jest jego odniesienie się do jednego, jedynego Boga” – podkreślił podczas uroczystości biskup.
Międzyrzec Podlaski od wieków zamieszkiwała duża grupa ludności żydowskiej. Przed 1939 rokiem stanowili oni większość mieszkańców. Kres obecności Żydów w mieście przyniosła II wojna światowa. Holocaust przeżyła jedynie garstka ocalonych głównie przez polską ludność. Odsłonięty pomnik na głównym placu miasta, im. Jana Pawła II, ma przypominać straszliwy los międzyrzeczan narodowości żydowskiej, którzy zginęli w obozach zagłady.
Obecny na uroczystości ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner podkreślił, że monument ma także przypominać młodym pokoleniom, aby nigdy nie doprowadziły do powtórki tych straszliwych momentów w dziejach ludzkości.
Na zakończenie uroczystości pieśń – modlitwę wykonała pochodząca z Międzyrzeca Podlaskiego Sława Przybylska.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.