Pomoc warszawskiej Caritas w liczbach
02 lutego 2017 | 15:45 | Warszawa / warszawa.caritas.pl, lk / bd Ⓒ Ⓟ
Caritas Archidiecezji Warszawskiej udzieliła w ubiegłym roku pomocy 1215 osobom chorym i 910 bezdomnym, wsparła także 1200 dzieci wraz z ich rodzinami oraz migrantów i uchodźców. W działania organizacji zaangażowanych było blisko 1500 wolontariuszy.
W 2016 roku Caritas Archidiecezji Warszawskiej pomagała codziennie 1215 osobom chorym.
W Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym przy Krakowskim Przedmieściu 62 objęto stacjonarną opieką długoterminową 183 pacjentów oraz 304 pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową w Hospicjum Stacjonarnym.
W Hospicjum Domowym, na terenie powiatów: grodziskiego, grójeckiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawsko-zachodniego oraz niektórych dzielnic Warszawy, leczonych było łącznie 577 pacjentów cierpiących na chorobę nowotworową, którzy mogli przebywać w swoich domach. Z pomocy Caritas skorzystali również najbliżsi pacjentów.
W ramach Pielęgniarskiej Opieki Długoterminowej Domowej w czterech terenowych Ośrodkach Działalności Leczniczej świadczono usługi pielęgniarskie dla 151 pacjentów w ich domach. Opieka miała charakter ciągły, wielomiesięczny, czasem całoroczny.
Łącznie w 2016 r. CAW leczyła ponad 1215 pacjentów ciężko i nieuleczalnie chorych. Pacjentom przebywającym w domach wypożyczono bezpłatnie specjalistyczne łóżka, koncentratory tlenu, ssaki i inny sprzęt rehabilitacyjny.
Osoby bezdomne
W schroniskach przy ul. Żytniej 1A i Wolskiej 172 w Warszawie objęto opieką 910 osób (kobiet i mężczyzn), zapewniając im całodobowy pobyt, wyżywienie, wsparcie socjalne, psychologiczne, pomoc prawną i duchową. W jadłodajni przy ul. Żytniej 1A wydano w ciągu roku 100 tys. ciepłych posiłków dla osób z miasta, nie mieszkających w caritasowych schroniskach oraz umożliwiono nocleg w miesiącach zimowych ok. 50 osobom dziennie.
W łaźni 21 593 razy umożliwiono kąpiel, wydano środki czystości, czystą bieliznę i odzież.
W magazynie odzieży 6 272 razy wydano odzież i obuwie. Udzielono 1 145 konsultacji psychologicznych. W schronisku przy ul. Wolskiej 172 wykonano nieodpłatnie 11 302 zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych. W ramach intensywnego programu wychodzenia z bezdomności 16 osobom bezdomnym udzielono skutecznej pomocy w otrzymaniu mieszkania socjalnego i podjęciu życia na własny rachunek.
Pomoc dzieciom i ich rodzinom
W ub. roku 249 dzieci skorzystało z całorocznych zajęć pozaszkolnych w 6 Specjalistycznych Placówkach Wsparcia Dziennego (świetlicach socjoterapeutycznych) prowadzonych przez Caritas AW w Warszawie. Wsparciem pedagogiczno-psychologicznym objęto także rodziców dzieci.
Na koloniach letnich w 5 ośrodkach w Polsce wypoczywało 800 dzieci oraz 130 dzieci na zimowisku w Murzasichlu. W Programie „Skrzydła” łącznie w obu semestrach 140 dzieci skorzystało z pomocy stypendialnej na zakupy zabezpieczające ich codzienne potrzeby, pomoce szkolne lub opłaty za zajęcia dodatkowe. Blisko 120 dzieci na przełomie sierpnia i września otrzymało komplety podręczników i wyposażenie w artykuły szkolne.
W 2016 roku warszawska Caritas wsparła łącznie blisko 1200 dzieci oraz ich rodziny.
Wsparcie migrantów i uchodźców
W Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom wsparcia udzielono 872 rodzinom w zakupie środków higienicznych, produktów spożywczych, podręczników i wyprawek szkolnych, sfinansowaniu pomocy medycznej. Caritas zorganizowała też pomoc psychologiczną oraz zajęcia edukacyjne i wakacyjny turnus integracyjny dla dzieci.
Inne formy pomocy
Caritas udzieliła ponadto 434 razy indywidualnej pomocy w postaci zakupu leków, protez, dofinansowania wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne, dofinansowania leczenia specjalistycznego bądź zaspokojenia innych bieżących potrzeb związanych z ich trudną sytuacją materialną lub losową.
„Nasze działania wspierane były przez 115 Parafialnych Zespołów Caritas oraz 35 Szkolne Koła zrzeszające łącznie blisko 1500 wolontariuszy” – poinformował ks. Zbigniew Zembrzuski, dyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej.
Dyrektor warszawskiej Caritas podkreśla, że w 2016 roku pomoc została zrealizowana dzięki dobrej współpracy i współfinansowaniu zadań i projektów przez urzędy administracji państwowej i samorządowej oraz hojności darczyńców indywidualnych, firm, instytucji, osób fizycznych odprowadzających 1 proc. podatku na organizację, a także dzięki działalności gospodarczej, wspierającej realizację celów statutowych.
„Wszystkim naszym pracownikom, wolontariuszom, darczyńcom oraz pracownikom urzędów państwowych i samorządowych składamy serdeczne podziękowanie za profesjonalne wykonywanie trudnych zadań oraz za harmonijną współpracę w trosce o najbardziej potrzebujących” – dodał ks. Zbigniew Zembrzuski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.