Poświęcenie sztandaru Wyższej Szkoły Straży Granicznej
07 października 2024 | 14:55 | kos | Koszalin Ⓒ Ⓟ
Biskup polowy Wiesław Lechowicz pobłogosławił sztandar Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie (WSSG) i wziął udział w inauguracji nowego roku akademickiego uczelni. Uroczystości poprzedziła Msza św. sprawowana przez ordynariusza wojskowego w intencji kadry i studentów uczelni w kaplicy pw. św. Faustyny w Koszalinie.
W homilii bp Wiesław Lechowicz przywołał fragment z Krzyżaków Henryka Sienkiewicza, w którym opisany jest moment odbicia sztandaru z rąk rycerzy zakonu. Podkreślił, że laureat literackiej nagrody Nobla opisał sztandar jako „znak nadziei i zwycięstwa”. – Zwłaszcza w czasie pokoju, jest on znakiem rozpoznawalności i jedności żołnierzy. Od dzisiaj sztandar Wyższej Szkoły Straży Granicznej będzie dla Was znakiem rozpoznawczym i jednoczącym wszystkich tutaj szkolących się i przygotowujących do odpowiedzialnych zadań związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Będzie jednoczył Was między sobą, ale też i wokół jednego celu, jakim jest skuteczna służba w imię miłości do Ojczyzny – podkreślił bp Lechowicz.
Biskup polowy życzył społeczności uczelni, aby poświęcony sztandar „jednoczył wokół wartości, które wyrażają słowa na nim umieszczone: Bóg – Honor – Ojczyzna”. – W tych słowach zawiera się wszystko, czemu warto służyć i dla czego warto nawet narażać swoje życie, czy wręcz je oddać – powiedział. Wyjaśniając symbolikę sztandaru bp Lechowicz zwrócił uwagę na jego barwy, białą – symbolizującą czystość i pokój oraz czerwień odnoszącą się do miłości, pasji i przelanej krwi. – Niech więc sztandar kształtuje taki klimat WSSG, by jej absolwenci uczyli się służby z czystością intencji, czyli bezinteresownie i z pasją – powiedział. Dodał, że widniejący na sztandarze orzeł „symbolizuje zwycięstwo, siłę, dominację dobra nad złem, ducha nad materią i światła nad ciemnością”. – Jest też znakiem wolności. Oby sztandar WSSG zawsze podnosił Was na duchu, wznosił Wasze serca i umysły ku Najwyższemu Dowódcy i stał na straży naszej wolności! Niech Was mobilizuje do wzrostu, rozwoju i nie godzenia się z przeciętnością – życzył zebranym.
Nawiązując do odczytanej Ewangelii o miłosiernym Samarytaninie biskup podkreślił, że jest ona przypowieścią „o przekraczaniu granic własnego egoizmu”, „uświadamiająca, że jako ludzie winniśmy być dla siebie braćmi i siostrami, że oprócz dobra osobistego istnieje dobro wspólne”. – Jeśli o nim zapomnimy, to konsekwencje dotkną tego, co uważamy za nasze osobiste dobro. Przypowieść o synu marnotrawnym koresponduje zatem dobrze z inauguracją roku akademickiego WSSG. Kieruje bowiem nasz wzrok na istotę służby w tej formacji, czyli na człowieka w jego wymiarze osobistym i wspólnotowym – powiedział.
W tym kontekście zachęcał, by „oprócz wiedzy i umiejętności koniecznych do pełnienia służby w ramach Straży Granicznej, stawał się dla studentów WSSG czasem uczenia się drugiego człowieka, pogłębiania wrażliwości na innych”. – Chodzi o to, by prawo i regulaminy tak bardzo konieczne, bo porządkujące nasze życie, nie zasłaniały konkretnego człowieka. Niech WSSG staje się szkołą człowieczeństwa – powiedział. Przypomniał, że październik jest miesiącem różańca, który „uczy nas między innymi wrażliwości na drugiego człowieka, przywołując sceny z życia Jezusa, konfrontuje z nimi nasze życie i nasze postawy”. – To zaś prowadzi do korekty, do nawrócenia i ostatecznie do pokoju serca. Nikogo nie trzeba przekonywać, jak bardzo dzisiaj potrzebujemy pokoju. Pokój jednak którego pragniemy w naszej Ojczyźnie i w innych częściach świata, rodzi się właśnie z pokoju serca – przekonywał bp Lechowicz.
Eucharystię koncelebrował ks. Radosław Suchorab, rektor koszalińskiego Wyższego Seminarium Duchownego. We Mszy św. uczestniczyli kadra naukowa oraz studenci uczelni. Po zakończeniu Mszy św. odbyła się uroczystość inauguracji roku akademickiego oraz ceremonia wręczenia sztandaru, w której wzięli udział sekretarz stanu w MSWiA Wiesław Szczepański, podsekretarz stanu w MON Stanisław Wziątek oraz Komendant Główny Straży Granicznej – gen. dyw. SG Robert Bagan.
WSSG została utworzona 1 października 2023 r. Pod kątem organizacji i zakresu działania jako uczelni podlega pod Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, natomiast jako jednostka organizacyjna Straży Granicznej jest nadzorowana przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, wchodzi w skład Straży Granicznej.
Uczelnia została utworzona w wyniku przekształcenia (funkcjonującego do 30 września 2023 r.) Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Koszalinie, który w trakcie 31 lat istnienia wyszkolił ponad 132 tysiące absolwentów i ponad 2,5 tysiąca oficerów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.