Potrzebujemy Bożego przebaczenia, jesteśmy dłużnikami Boga
10 kwietnia 2019 | 22:00 | st (KAI) / pw | Watykan Ⓒ Ⓟ
Wobec Boga wszyscy jesteśmy grzesznikami i mamy powód, by prosić Go o przebaczenie – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez o Modlitwie Pańskiej papież rozważał prośbę: „Odpuść nam nasze winy, jak i my odpuszczamy naszym winowajcom” (Mt 6,12). Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dzisiaj 14 tys. wiernych.
Na wstępie Franciszek przypomniał, że wszyscy jesteśmy dziećmi, które wszystko zawdzięczają Ojcu, który jest w niebie. Przestrzegł przed postawą pychy i myślenia, że mamy z Panem Bogiem uregulowane wszelkie rachunki. Wskazał, że warunkiem otrzymania Bożego przebaczenia jest uznanie swoich grzechów i powierzenie się Bożemu miłosierdziu. Przypomniał, że pycha, „może również zarażać ludzi prowadzących intensywne życie religijne. To grzech wymierzony w braterstwo, pozwalający nam przypuszczać, że jesteśmy lepsi od innych, sprawiający, iż sądzimy, że jesteśmy podobni do Boga” – przestrzegł papież.
Ojciec Święty zaznaczył, że wszyscy jesteśmy dłużnikami, bo w tym życiu wiele otrzymaliśmy oraz dlatego, że nikt z nas nie potrafi miłować o własnych siłach. „Jeśli miłujesz, to dlatego, że ktoś poza tobą uśmiechnął się do ciebie, gdy byłeś dzieckiem, ucząc cię odpowiadać uśmiechem. Jeśli miłujesz, to dlatego, że ktoś obok ciebie przebudził cię do miłości, uzmysławiając tobie, że na tym polega sens istnienia” – powiedział Franciszek.
Papież zachęcił do wysłuchania osoby, która popełniła błąd: więźnia, skazanego, narkomana. „Nie naruszając odpowiedzialności, która jest zawsze osobista, zastanów się czasem, kto powinien być obwiniany za jego błędy, czy tylko jego sumienie, czy także historia nienawiści i porzucenia, którą ten ktoś niesie ze sobą” – zachęcił Ojciec Święty. Przypomniał również, że nikt z nas nie miłuje Boga tak, jak On nas umiłował. „Wystarczy stanąć przed krucyfiksem, aby zrozumieć dysproporcję: On nas umiłował i zawsze nas kocha jako pierwszy. Dlatego módlmy się: Panie, nawet najświętszy pośród nas nie przestaje być twoim dłużnikiem. Ojcze, zmiłuj się nad nami wszystkimi!” – powiedział Franciszek na zakończenie swej katechezy.Tekst papieskiej katechezy w tłumaczeniu na język polski jest dostępny TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.