Poznań: cykl katechez o świętym Pawle z okazji Roku Pawłowego (zapowiedź)
12 lutego 2009 | 09:45 | zas (KAI) Ⓒ Ⓟ
Co to znaczy, że jesteśmy usprawiedliwieni? – tę jedną z fundamentalnych zasad wiary chrześcijańskiej w ujęciu świętego Pawła spróbuje wyjaśnić w czwartek w Poznaniu sekretarz Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, ks. Szymon Stułkowski.
Konferencja wygłoszona zostanie w kościele Nawrócenia Świętego Pawła. Jest to jedna ze świątyń stacyjnych w ramach trwającego obecnie Roku Świętego Pawła, obchodzonego w Kościele katolickim z okazji 2000. rocznicy narodzin Apostoła Narodów.
Naukę o chrześcijańskim usprawiedliwieniu – czyli o uczynieniu człowieka grzesznego sprawiedliwym w oczach Boga – św. Paweł wyłożył w Liście do Rzymian. Według Apostoła, jest ono wyłącznie wynikiem łaski dokonanej przez śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, który odkupił upadek biblijnego Adama.
„Jeżeli bowiem wskutek przestępstwa popełnionego przez jednego człowieka zapanowała śmierć, to tym bardziej ci, którzy doznali obfitej łaskawości i otrzymali dar usprawiedliwienia, znajdą się w królestwie życia dzięki jednemu człowiekowi, Jezusowi Chrystusowi” – napisał św. Paweł.
Konferencja o usprawiedliwieniu będzie pierwszą z czterech katechez organizowanych przez Dzieło Biblijne Archidiecezji Poznańskiej, które mają przybliżyć teologię Apostoła. Podczas kolejnych, comiesięcznych spotkań, będzie można zapoznać się z nauką św. Pawła na temat zmartwychwstania, Ducha Świętego oraz Kościoła.
Św. Paweł urodził się około 8 roku po Chrystusie w Tarsie na terenie dzisiejszej Turcji. W wieku kilkunastu lat udał się do Jerozolimy, gdzie odbył gruntowne studia judaistyczne. Początkowo należał do gorliwych prześladowców pierwszych chrześcijan. Około 36 roku pod Damaszkiem przeżył głębokie nawrócenie i stał się zagorzałym wyznawcą Chrystusa.
Po nawróceniu odbył trzy podróże misyjne, docierając na Cypr, do Azji Mniejszej i Grecji – gdzie zakładał gminy chrześcijańskie i głosił naukę Chrystusa, wprowadzając w czyn propagowaną przez siebie ideę rozszerzenia misji ewangelizacyjnej na pogan.
Za propagowanie chrześcijaństwa św. Paweł został aresztowany przez władze rzymskie i skazany na śmierć. Zginął przez ścięcie mieczem około 67 roku w Rzymie. Nad jego grobem jeszcze w czasach starożytnych wzniesiono bazylikę Świętego Pawła Za Murami.
Archidiecezja poznańska jest szczególnie związana z postacią św. Pawła, który obok św. Piotra jest współpatronem bazyliki archikatedralnej w Poznaniu. Obaj Apostołowie są także patronami miasta, a ich wizerunki widnieją obok siebie na poznańskim herbie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.